Тарас Шевченко. Вірш "Садок вишневий коло хати"

Про матеріал
Тарас Шевченко. Вірш "Садок вишневий коло хати" Урок допомагає учням усвідомити ідейно-художню цінність поезії Т. Г. Шевченка, розвиває навички відтворення настроїв пейзажних поезій; виховує почуття естетичної насолоди від твору мистецтва.
Перегляд файлу

Тарас Шевченко. Вірш "Садок вишневий коло хати"


Мета:  допомогти учням усвідомити ідейно-художню цінність поезії Т. Г. Шевченка, розвивати навички відтворення настроїв пейзажних поезій; виховувати почуття естетичної насолоди від твору мистецтва. 

Обладнання:   підручник, "Кобзар" Шевченка, портрет митця, переносна дошка, учнівські ілюстрації до поезії, картина місцевого художника, роздруківка репродукції картини Т. Г. Шевченка "Селянська родина", виставка книг Шевченка і про Шевченка, фрагмент документального фільму про святкування дня народження поета, фонограма мелодії української народної пісні" Ніч яка місячна". 

Sadok vysh.jpeg


Хід уроку


I. Організаційний момент

Доброго дня!

Усміхніться всім довкола

Небу, сонцю, квітам, людям

І тобі обоязково

День для нас привітним  буде.

ІІ. Актуалізація опорних знань

А зараз відновимо свої знання про життєвий і творчий шлях Т. Г. Шевченка

( 4 учнів працюють на карточках)

Вікторина «Всім нам знайомий Т. Шевченко»

1.Село, яке письменник вважав своєю батьківщиною. (Моринці)

2. Соціальний стан Тараса у дитячі роки. (Кріпак)

3. Професія батька майбутнього письменника. (Стельмах)

4. Здібність поета у дитинстві. (Малювання)

5. Ім'я художника і написаний ним портрет, який розіграли в лотерею, щоб визволити

6. Т. Шевченка з кріпацтва. (Художник К. Брюллов написав порт¬рет В. Жуковського)

7. Сума викупу Тараса з кріпацтва. (2500 руб.)

8. Рік і місто видання «Кобзаря». (1840 р., Петербург)

9. Заклад, у якому навчався Тарас Григорович, отримавши «вільну». (Академія мистецтв)

10. Де побував Т. Шевченко разом із науковою експедицією як художник?

(На Аральському морі)

11. Хто з родини Шевченків мав ім'я Катерина? (Старша сестра Тараса)

12. Відома поезія митця про безрадісне сирітське дитинство. («Мені трина¬дцятий минало»)

А з іншими учнями ми проведемо Гру питання відповідь

— Чим є для української літератури творчість Шевченка? 
(Надзвичайним явищем.) 
— Де і коли народився поет? 
(9 березня 1814 р. в с. Моринці на Черкащині.) 
— Скільки братів та сестер мав Тарас Григорович? 
(Два брати: Микита і Йосип. Три сестри: Катря, Ярина, Марія.) 
— У кого спочатку навчався наш поет? (У шкільного дяка-п'яниці.) 
Потім? 
(У маляра, але Тараса приставили козачком до пана.) 
— Скільки було років Шевченкові, коли його викупили з кріпацтва? 
(24 роки.) 
— Як називалась перша збірка митця? ("Кобзар".) 
— Назвати останню книжку з прижиттєвих видань поета. ("Буквар південноруський".) 
— Коли помер Шевченко і де його поховали? 
(10 березня 1861 року, поховали на Смоленському кладовищі в Петербурзі, у

травні перезахоронено на Чернечій горі біля Канева.) 

 

IІІ. Перевірка домашнього завдання 
а) Читання напам'ять поезії " За сонцем хмаронька пливе". 
б) Огляд учнівських ілюстрацій.

в) Прислівя про Т. Г. Шевченка

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

 - Що таке акровірш?

1.      Прочитайте акровірш,  яке  слово  виділили?

                        Ти   мусиш  нам  співця  назвати,

                        Адже  умів  лиш він один

                        Рабів  німих так  захищати.

                        А  хто  так  оспівав,  як  він,

                        Садок  вишневий  коло хати?

                                                                                Дмитро Білоус

-         То  кому присвячений сьогоднішній  урок?

(Присвячений  видатному  українському поету, письменнику , художнику  -

Т. Г. Шевченку.)


V. Повідомлення теми та мети уроку 


Епіграф уроку: На Україні повинно мати силу тільки українське слово.

В. Винниченко 


Вчитель. На прикладі поезії Т. Г. Шевченка "Садок вишневий коло хати" ми відчуємо силу українського слова у змалюванні природи рідного краю та гармонії сімейних стосунків. 
Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття, 
І голос твій нам душі окриля. 
Встає в новій красі, забувши лихоліття, 
Твоя, Тарасе, звільнена земля! 
А девізом нашого уроку будуть слова: 
Музика — могутнє джерело думки. 
(Епіграф та девіз уроку записані на ватмані.) 

 

VІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу 
Вчитель. Діти, сьогодні на уроці ми потрапимо до музичної різнобарвної країни поезії Т. Г. Шевченка. Зараз ми подивимось фрагмент документального фільму, присвяченого життю і творчості великого українського митця. 
(Перегляд фрагментів фільму.) 

Бесіда 
— Що нового ви дізнались про поета? 
— Що із побаченого вам запам'яталось? 
— Що свідчить про талант Т. Г. Шевченка? 
Вчитель. Перед вами ілюстрація — картина нашого вчителя образотворчого мистецтва до поезії Тараса Шевченка "Садок вишневий коло хати". Щоб простежити її схожість з поезією, ми виразно прочитаємо вірш. 
(Вчитель під фонограму "Ніч яка місячна" читає вірш.) 

Справді, чарівна поезія, котра відображає не лише красу української природи, а й гармонію родинних стосунків. 
— Чи схожий малюнок з поезією? 
— Що недомалював художник? 
(Учні відповідають.) 
Щоб краще пройнятися цією поезією, прочитайте її, будь ласка, вголос. Читаючи вірш у супроводі мелодії, ви відчуєте взаємозв'язок між поезією і девізом нашого уроку, адже музика — могутнє джерело думки. 
(Учні читають вірш під фонограму.) 

Бесіда. 
— Яку пору року описано у творі? Чому? 
— Яка ваша улюблена пора року? Де вам краще, вільніше дихається: на природі, вдома чи у гостях? 
— Як поет описує родину? Чи часто ви вечеряєте всією сім'єю? Коли це буває? 
— Чому донька подає вечеряти? (Допомагає стомленим батькам.) 
— Як ви розумієте рядки "А мати хоче научати, та соловейко не дає"? 
Фізхвилинка

Словникова робота. 
Епітет – це художнє означення: палке слово.
Метафора – це перенесення назви з одних предметів, явищ, дій, ознак на інші на основі подібності між ними: ріка спогадів.

  • Знайдіть у вірші епітети та метафори

Поетичний практикум
Визначте риму уривка вірша Т. Шевченка
Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть.
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть

(Рима:гудуть – йдуть – ждуть; хати – дівчата)

 

Гра "Мажор-мінор". 
(Учні читають рядки радості, піднесення і суму, втоми.) 
Мажорний настрій створюють такі рядки: 

Садок вишневий коло хати, 
Хрущі над вишнями гудуть. 
Співають ідучи дівчата, 
А матері вечерять ждуть. 
Сім'я вечеря коло хати, 
Вечірня зіронька встає. 
Поклала мати коло хати, 
Маленьких діточок своїх; 
Сама заснула коло їх. 
Вчитель. Тож нехай і у вашому житті буде більше мажору, не залишиться місця для драм, а в душі засвітиться вогник гармонійної краси. 

Sadok vysh2.jpeg

Підсумок уроку. 
Вчитель. Підбити підсумок уроку нам допоможе метод "Асоціативна квітка". 
(На паперових пелюстках діти пишуть, яке враження справила на них поезія Т. Г. Шевченка "Садок вишневий коло хати". Пелюстки прикріплюються на дошці, замість серединки такої квітки записана назва вірша. Вчитель коротко повідомляє про дитячі асоціації.) 

Дерево очікувань
Звертаю вашу увагу на виставку книг. Тут є твори Т Г. Шевченка та цікаві книжки про поета. Читайте, цікавтесь, научайтесь. 

 

VI.Домашнє завдання:

1.Вивчити вірш напам'ять "Садок вишневий коло хати"

2. Намалювати ілюстрацію до твору.

3. Твір на тему: Мої враження від творчості Шевченка.

 

1

 

docx
Додано
3 квітня 2019
Переглядів
3451
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку