Мета заходу закріпити знання дітей про ввічливість, гарні манери, вчити впізнавати героїв казкових творів за ілюстраціями та театральними ляльками, формувати у дітей навички діалогічного мовлення, вчити відповідати на запитання, розрізняти поняття множини та однини, виховувати у дітей ввічливе і поважне ставлення один до одного, до дорослих; художній смак, любов до творів та музики. Сценарій заходу передбачає проведення в класній кімнаті. Діти закріплюють набуті знання про правила поведінки в громадських місцях, зокрема в театрі, в гостях, в школі, вдома та інше. Кожен має змогу долучитися до інсценізації, як глядачі і в той же час, його безпосередній учасник. Захід передбачає і обговорення в колі, крім того, в кожного з учнів є своя роль. Захід можна проводити також для дітей з особливими потребами (в інклюзивному класі).
Сценарій: Театралізоване заняття «Школа гарних манер»
Мета: Закріпити знання дітей про ввічливість, гарні манери, вчити впізнавати героїв казкових творів за ілюстраціями та театральними ляльками, формувати у дітей навички діалогічного мовлення, вчити відповідати на запитання, розрізняти поняття множини та однини, виховувати у дітей ввічливе і поважне ставлення один до одного, до дорослих; художній смак, любов до творів та музики.
Обладнання: інтерактивна дошка, наголівнички герої до казки «Ріпка», вирізані з картону (ріпка, дідусь, бабуся, онучка, собачка, киця, мишка), театральні ляльки персонажів казки «Курочка ряба» (курочка, бабуся, дідусь, мишка), доріжка з слідами ведмедів, клубочок, столики, костюми героїв казки «Три ведмеді».
Дійові особи
Курочка Ряба, Бабуся, Дідусь, Мишка, Ведмідь-тато, Ведмедиця-мама, Ведмежатко, Зайчик, Вовчик, Котик, Колобок, Лисичка, Внучка, Ріпка, Сонечко, Собачка.
Хід заняття
Звучить весела музика. Діти заходять до класу, сідають на стільці.
Вчитель: Діти, сьогодні ми з вами повторимо, що ми знаємо про ввічливість, гарні манери. Давайте кожен пригадає ввічливі слова, проговорить їх з побажанням і прикріпить сердечко до дерева на фліпчарті.
(діти отримують сердечка і прикріплюють їх на дерево)
Уявимо, що ми в театрі… Давайте згадаємо правила поведінки в театрі.
А тепер переглянемо виставу, що підготували наші однокласники.
- Діти відгадайте загадку і дізнаємося про кого вистава…
На городі виростала,
Сили набирала.
Непомітно, дуже швидко
Великою стала...
Став тут дід усіх гукати
Цю красуню рвати... (Ріпка).
Вчитель:
Приготуйте вушка, оченята,
Сьогодні Чарівницю-казку
Будемо ми зустрічати.
(Звучить лагідна музика)
Згадаємо казку «Ріпка».
Вчитель: Ой, що це? Погляньте, Малята. Це маленьке зернятко.
А це хто? (Показує дідуся)
Діти: Дідусь!
(Пісня дідуся)
Вчитель: А зовуть його?
Діти: Андрушка.
Вчитель: Правильно, діти!
Узяв дід маленьке зернятко,
ріпку посадив у грядку. (Дід садить ріпку)
Дід _____________
Я за нею доглядав,
Ріпку водою поливав.
Сонце ріпку зігрівало,
Щоб скоріше виростала.
Вчитель:
Сонечко ми привітаємо,
Веселого настрою йому побажаємо.
Сонечко_______________
Я сонечко тепле,
Привітне, ясне.
І завжди я з тими,
Хто любить мене.
Вчитель:
Рано-раненько сонечко встало,
Доброго ранку усім побажало.
І я вас дітки щиро всіх вітає,
чудового настрою вам бажає.
Вчитель: Діти, що потрібно сказати?
Діти: Дякуємо!
Вчитель: Діти хто це?
(З-за ширми з’являється ріпка. Пісня ріпки)
Ріпка______________
Ріпка виросла на диво
Величенька та красива.
Вчитель:
Прийшов дідусь до городу
Він не бачив таке зроду.
(Звучить музика. з’являється дід)
Вчитель: кого він позвав?
Діти: Бабусю!
(Звучить музика. З-за ширми з’являється бабуся. Пісня бабусі)
Вчитель:
А звати бабусю?
Діти: Марушка.
Бабуся_________
Почав дід ріпку тягнути,
Та витягнути не може.
Хто ж дідусеві допоможе?
(Вихід онучки)
Внучка______________
Стали тягнути удвох,
Та не можуть витягнути. Ох!
Кого старенькі стали кликати на допомогу?
Діти: Онучку!
Вчитель:
Правильно, онучку!
А звати її – Мінка.
(Звучить музика, з-за ширми виходить собачка)
Вчитель:
Тягнуть вони втрьох,
Але витягти не можуть.
Хто тепер їм допоможе?
Діти: Собачка.
Вчитель:
А собачку звали?
Діти: Хвінка!
Вчитель: А хто знає, Як собачка розмовляє?
Діти: «Гав-гав-гав».
Вчитель:
(З-за ширми з’являється котик)
Котик ________
Тягнуть ріпку вчотирьох.
Але витягнути не можуть.
Хто тягти їм допоможе?
Діти: Котик!
Вчитель:
Ми мишку погукаємо,
Бо ми її полюбляємо.
(З’являться мишка. Звучить музика)
Мишка_________
Прибігла сіра мишка,
Потягнула ріпку трішки,
Раз,два, три,
раз , два, три
Ріпку витягли вони!
Вчитель
А якою виявилась ріпка?
Покажіть руками, дітки.
(Діти показують руками: ось така велика)
Вчитель:
-Дітки! Чому вчить нас ця казка?
- А які слова потрібно вживати, коли ми щось просимо?, запитуємо?
Діти: Потрібно бути дружніми, працьовитими
Вчитель:
Тепер ми з вами трішки відпочинемо. І відчуємо себе не глядачами, а вже казковими героями. (одягають всі наголівнички)
Я хочу побачити, чи вмієте ви відгадувати загадки про казкових героїв. Отже, кого називаємо, встає і відгадує з якої казки він і які чарівні слова знає.
ЗАГАДКИ
Хто з хвостиком і вушками,
У кого лапки з подушками.
Як ступа – ніхто не чує,
Тихо крадучись полює!
Під підлогою живуть (Котик)
Сіренькі, маленькі,
веселі дружненькі. (Мишки)
Я пухнаста, рудо хвоста,
Теж прийшла у гості до вас
До веселих діточок
Полюбляю я ваш клас. (Лисичка)
Довгі вушка стирчать
З переляку аж тремтять,
Це – сіренький побігайчик,
Звуть його – лякливий… (Зайчик)
Від бабусі він утік,
Не всидів на пічці,
Від ведмедя, вовка, зайця,
а дістався – лисичці. (Колобок)
Вчитель:
Бачу ви дуже кмітливі дітки. Напевно ви читаєте багато казочок.
Ох! Щось наш клубочок заскучав. Він хоче, щоб ми з вами помандрували до іншої казки. (Казка Колобок) (Повторюємо з героями)
(Вчитель хвалить дітей і пропонує послухати іншу казку. кидає клубочок)
Вчитель:
Ти стежинонько, стежинко,
Приведи нас до хатинки.
Будемо ми йти малята,
Так, як ходять ведмежата.
(Звучить музика. Діти імітують ходу ведмедів. «Ведмедики».
Вчитель: Зараз ми підемо в гості до ведмедиків з казки «Три ведмеді» і пригадаємо, чи знаєте ви правила поведінки в гостях?
Стаємо в коло,(а ведмедики в колі).
Вчитель: Напевно, ведмедики сплять, спробуємо розбудити їх – потупаємо ніжками
Діти: Гр-р-р. Тупаємо З кола виходить Ведмідь-тато.
Ведмідь-тато: Хто тут гучно грає? Спати заважає?
Вчитель: Дітлахи малі до вас Завітали у цей час.
-А тепер покличемо ведмедицю-маму.
(Діти стукають). З кола виходить Ведмедиця-мама)
Ведмедиця:
(Діти стукають Виходить ведмежатко.
Ведмежатко: Хто так гучно грає? Спати заважає?
Ведмедиця: Це до нас прийшли маленькі гості.
Ведмідь: Вітаємо всіх охоче.
Вчитель:
Ми співали, танцювали,
В казках гарних побували.
Хто мені скаже яких?
(Діти називають казки - «Ріпка», «Курочка ряба», «Три ведмеді», Котик та півник)
А тепер беремо клубок і враз ,
Повертаємось у клас.
Вчитель:
Ми говорили про гарні манери.
А як себе треба поводити в школі?
На вулиці? В громадських місцях? коли йдемо в гості? (Звучить музика. Заняття закінчується)