Голенищівська спеціальна школа.
Година спілкування:
«Безпечне літо!»
Вихователь:
Юрків Наталії Іванівна
2025
Година спілкування:
« Безпечне літо»
Мета: провести попереджувальні бесіди з техніки безпеки під час літніх канікул; формувати життєву компетентність розвивати мислення та увагу учнів; вчити будувати алгоритми безпечної поведінки; виховувати самостійність, дисциплінованість , вміння організувати своє дозвілля.
Хід заняття :
1.Організація класу до заняття
2. Створення сприятливого психологічного комфорту
- Уявіть, що ви тримаєте у долонях сонце. Воно світле, тепле, яскраве. І ви, як квіти, набираєтесь енергії від сонечка. А тепер поверніться до сусіда по парті та подаруйте йому своє сонце, торкнувшись долоньками…
Тепло своїх долоньок
я тобі віддаю .
Заняття нове, цікаве
я з радістю почну
3.Розкриття теми і мети заняття
1. Створення проблемної ситуації.
Дорогі діти!
Ось і розпочинаються літні канікули. Як завжди, кожен з вас проведе їх по-різному. Подорожі, екскурсії, походи, багато друзів – все це чекає на вас влітку. Бажаю усім гарного відпочинку, яскравих вражень, незабутніх зустрічей, Мирного неба!
Але також закликаю Вас завжди пам`ятати елементарні правила безпеки, щоб літній відпочинок не був зіпсований.
– Поміркуйте, що таке безпека?
Напевно, кожен з вас почувається безпечно коли навколо все добре, є люблячі рідні, хороші друзі, немає хвороб і тд. Спробуймо продовжити думку: «Я думаю, що безпека – це …».
Отже безпека – це коли ніщо не загрожує життю та здоров’ю.
Небезпека - це ситуація, коли щось, або хтось може тобі зашкодити. Небезпека - це явища, об’єкти, які здатні за певних умов завдати шкоди здоров’ю людини як відразу, так і в майбутньому, тобто викликати небажані наслідки. Тривалий час люди ставились до небезпек як до чогось неминучого, але потім почали розуміти, що багатьох з них можна уникнути. Сучасна людина повинна володіти культурою безпечної життєдіяльності.
Щоб зберегти здоров’я та життя, потрібно вивчати небезпеки, умови і причини їх виникнення, а також, як від них захищатися, тобто знати способи захисту.
Складання словника небезпек.
4.Опрацювання теми уроку
Перебуваючи на літніх канікулах, ви повинні дотримуватись правил безпеки життєдіяльності і пам’ятати:
1. Правила дорожнього руху . Вправа « Так чи ні»
– Ходити тільки по правiй сторонi тротуару;
– дорогу переходити не поспiшаючи;
– не можна переходити дорогу навскіс;
– переходячи дорогу слiд подивитися налiво, дiйшовши до середини зупинитися i подивитися направо;
– якщо не встигли перейти вулицю i рух транспорту почався, слiд зупинитися на серединi вулицi i зачекати, поки рух припиниться;
– якщо немає тротуарiв, слiд триматися лiвого боку дороги, тобто йти назустріч транспорту, що рухається.
Гра «Впізнай дорожній знак»
Я буду показувати вам малюнки із дорожніми знаками, а ви відгадаєте назви та поясните їх.



2.Правила електробезпеки:
– під час вимикання електроприладiв забороняється витягувати вилку з розетки за шнур;
– категорично забороняється користуватися електроприладами, в яких знайдено несправнiсть;
– не торкатися мокрими руками електроприладiв, якi знаходяться під напругою;
зам’ятайте: зовнiшнiми ознаками несправностi електропроводки або приладiв є специфiчний запах пiдгораючої iзоляції, з’явлення іскри, перегрівання штепсельних розеток i вилок.
Робота в групах « Як загасити пожежу, правила поводження з вогнем» - діти складають пам’ятки
. Гра «Можна – не можна».
- А зараз я перевірю як ви засвоїли правила, якщо ви згодні із твердженням – показуйте лайк, якщо не згодні – дизлайк.
- Гратися з включеними електроприладами.(д)
- Наближатися до обірваних дротів.(д)
- Вимикати світло, виходячи з будинку.(л)
- Включати всі прилади, що є в будинку одночасно.(д)
- Мокрими руками встромляти вилку в розетку.(д)
- Користуватися настільною лампою під час читання.(л)
- Витирати лампочку вологою ганчіркою.(д)
– Купатися можна тiльки в сонячну безвiтряну погоду при температурі повiтря не нижче 20—250 С i води — не менш нiж 18—200С;
– купатися дозволяється тiльки в спецiально вiдведених мiсцях;
– забороняється заходити у воду глибше, нiж по пояс, людинi, яка не вмiє плавати;
– не запливайте за знаки огорожi акваторiї пляжу;
– грубi iгри та пустощi у водi небезпечнi для життя;
-подавайте хибних сигналiв тривоги;-
-користуйтесь надувними матрацами, катерами та iншими предметами, якi не призначенi для плавання.
Вправа «Асоціативний кущ» - «Безпека на воді»
3. Вибухонебезпечні предмети:
– До виявлених вибухонебезпечних предметiв нi в якому разi не можна торкатись, перекладати, розряджати, зберiгати;
– забороняється використовувати снаряди для розведення вогню;
– не можна збирати, здавати снаряди в металобрухт;
– виявивши вибухонебезпечнi предмети, необхiдно термiново повiдомити поліцію, ДСНС, школу, вiйськкомат;
-дотримуватися мінної безпеки.
4. Розповідь: Повітряна тривога по всій країні – тепер це наша реальність, із якою ми продовжуємо вчитися жити. Для того, аби зберегти життя та здоров'я, маємо знати, як поводитися у випадку небезпеки.
- Давайте звернемося до словничка і пригадаємо, що таке повітряна тривога.
Повітряна тривога – сигнал оповіщення населення про загрозу атаки з повітря. Вмикається у разі ризику авіаудару або запуску ракет у напрямку населеного пункту чи області.
Вправа « Ваші дії» На вулиці
1. Прямувати до найближчого укриття (хоча б до підвалу найближчого будинку, паркінгу, підземного переходу).
2. Якщо укриття поблизу немає, але вже чутно звуки вибухів, потрібно впасти на землю та накрити голову руками.
3. За можливості шукайте заглиблення, яму, в якій можна сховатися. Або хоча б високий бордюр.
Вдома
За рекомендаціями Національної поліції України у тривожному рюкзаку школяра завжди має бути:
5 .Розповідь: Правила культури поведінки (правила в громадських місцях)
– Завжди прагнiть бути культурною людиною;
– поступайтеся мiсцем людям похилого вiку;
– поважайте старших, не будь грубим;
– не гуляйте пiзнiше 21 години;-
– не сидiть цiлодобово бiля телевiзора, комп’ютера;
– бiльше читайте художньої лiтератури.
6. Діалог : ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В УМОВАХ ПІДВИЩЕННЯ ТЕМПЕРАТУРИ ПОВІТРЯ
7.Гра «Прибери з кімнати небезпечні речі»
- Зараз я вам роздам картинки, на яких зображена кімната з небезпечними предметами, ви будете працювати в парах і маєте назвіть ці предмети і вказати яку небезпеку вони несуть?
(Сірник, ножиці, оцет, голка, газовий балончик)
(Сірники шкідливі тим, що при неправильному користуванні ними може виникнути пожежа, а також при взаємодії із газовим балончиком може вибухнути; оцет - це все-таки кислота,і вона здатна дуже негативно впливати на слизові оболонки. При надмірному використанні можуть з’явитися серйозні опіки; з голкою без присутності батьків не варто користуватися, бо загубивши, її важко знайти, і якщо вона потрапить в тіло ,то за лічені хвилини може вбити людину)
8..Гра «Хто перший» (хто перший з учнів підніме руку, той відповідає на запитання)
На який номер необхідно зателефонувати у разі?
1. Пожежі, запаху дима, знаходження вибухонебезпечного предмета...(101);
2. Нападу, крадіжки, бійки, погрози, ДТП...(102);
3. Травми, кровотечі, погіршення самопочуття, отруєння, укуси тварин...(103);
4. Запаху газа, аварії системи газопостачання...(104).
Проте пам’ятайте, що безпідставно викликати служби порятунку не можна, адже в цей час комусь може дійсно необхідна допомога.
9. Мікрофон: Правила безпеки під час пандемії COVID-19.
• Дотримуватися особистої гігієни, як омога частіше мити руки з милом протягом 60 секунд. Користуватися антисептисептичними засобами в громадських місцях.
• Користуватися засобами індивідуального захисту масками для обличча, гумовими рукавичками.
• Дотримуватися відстанні від співрозмовника 1-1.5 метри, не скупчуватися в громадському транспорті, дотримуватися правил користування парків та ігрових майдончиків.
10. Гра «Безпечна поведінка вдома і на вулиці»
- Я хочу перевірити, як ви поводитесь вдома і на вулиці у різних ситуаціях. Я зачитуватиму вам ситуацію, якщо я буду робити правильно - будете плескати в долоні, а якщо неправильно – схрестите руки. Приготувалися, починаємо.
(Зачитую)
- Я пішла з незнайомцем до його дому(х)
- До мене прийшли друзі, я відчинила їм двері(о)
- Я їду на велосипеді між машинами(х)
- Я пішла після школи гуляти з друзями і не повідомила про це батьків(х)
- Я знайшла на дорозі незнайомі мені ліки та віднесла їх у найближчу аптеку(о)
- Я ходжу в обідній час по сонцю, без головного убору(х)
- Незнайомець запропонував сісти до нього в машину, я відмовилась і зайшла в магазин.
- Які ви всі кмітливі та уважні.
1 1. Складання пам’ятки « Правила безпеки влітку».
Діти зачитують правило, приклеюють на ватмані, пояснюючи це правило
Правила поведінки влітку.
1. Не все, що привабливо виглядає, є їстівним.
1 2. Складання стін газети «Безпечні канікули»
- Тож діти у мене для вас є ще одне завдання, зараз ви складете самі свою пам’ятку, у кожного на парті є рядочки, вам потрібно подумати куди ці рядочки прикріпити, якщо ви вважаєте цей рядочок безпечним для вашого життя то прикріпіть його на цю частину ватману, якщо ж небезпечним то на цю(показую).
…………………………………………………………………………..
- Ось ми і склали власну пам’ятку, яку вам потрібно добре знати, на період канікул.
5. Підсумок заняття
5.1. Підсумкова бесіда. Гра «Так - Ні»
- Я буду зачитувати віршики, а ви відповідати «так-ні»
Якщо каже незнайомець:
«З’їж цукерок. Ой, смачні!»
Треба брати ці цукерки?
Кажемо рішуче: «_ні__»!
Якщо в місті заблукаєш,
Хто підкаже вийти як?
Міліціонер, можливо?
Нумо, кажемо всі: «_так__»!
Нас хоробрих і сміливих,
Струм не вдарить аж ніяк.
Можна лізти до розетки?
Кажемо всі разом: «_ні__»!
Сірники – це вам не жарти,
Ще загинеш у вогні!
Ними гратись небезпечно!
Правда це? Звичайно «_так__»!
Хтось чужий у двері дзвонить,
Каже: «Відчини мені!»
Але, як би він не звався,
Ти йому говориш: «_ні_»!
Хто сказав, що ртуть отруйна?
Знаю я, що це не так.
З нею можна і погратись.
Правда це? Звичайно, «_ні_»!
- Я рада, що ви знаєте як себе поводити в таких ситуаціях, а щоб ви ніколи це не забували, я вам подарую пам’ятки. До побачення!