Клас: 9 клас
Мета:
навчальна: розширити знання про будову органічних сполук (зокрема метану); ознайомити учнів із гомологічним рядом метану; сформувати уявлення учнів про фізичні властивості метану його застосування та поширення у природі; навчитися записувати структурні формули метану; навчитися складати формули гомологічного ряду метану(до десятого представника) та давати їм назву (до десятого представника)
розвивальна: розвити логічне мислення, вміти записувати формули гомологічного ряду метану, давати їм назви та записувати відповідні брутто-формули; розвивати критичного мислення.
виховна: виховувати уважність, кмітливість, дисциплінованість, працьовитість, толерантність по відношенню один до одного.
Очікувані результати: мати уявлення про фізичні властивості метану, давати назви гомологам метану та вміти записувати їх формули, розуміти принципи утворення назв гомологів метану; знати про походження та застосування метану.
1
Технологічна карта дистанційного уроку хімії
в синхронному режимі
вчителя хімії
Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №26
Харківської міської ради Харківської області
Втєхіної Ірини Миколаївни
Тема уроку. Гомологія. Гомологи метану (перші десять), їхні молекулярні й структурні формули та назви.
Клас: 9 клас
Мета:
навчальна: розширити знання про будову органічних сполук (зокрема метану); ознайомити учнів із гомологічним рядом метану; сформувати уявлення учнів про фізичні властивості метану його застосування та поширення у природі; навчитися записувати структурні формули метану; навчитися складати формули гомологічного ряду метану(до десятого представника) та давати їм назву (до десятого представника)
розвивальна: розвити логічне мислення, вміти записувати формули гомологічного ряду метану, давати їм назви та записувати відповідні брутто-формули; розвивати критичного мислення.
виховна: виховувати уважність, кмітливість, дисциплінованість, працьовитість, толерантність по відношенню один до одного.
Очікувані результати: мати уявлення про фізичні властивості метану, давати назви гомологам метану та вміти записувати їх формули, розуміти принципи утворення назв гомологів метану; знати про походження та застосування метану.
Завдання уроку:
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення: онлайн-конференція на платформі Zoom.
Обладнання: ноутбук з доступом до мережі Інтернет, інструкційні карти, періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва; таблиця гомологічного ряду метану, підручник,презентація вчителя.
.
Інформаційні навчальні матеріали: електронні варіанти підручників, комп’ютерні навчальні системи (Zoom), презентації вчителя та учнів, відеоматеріали.
Спосіб зворотного зв’язку: обговорення в режимі відеоконференції на платформі Zoom, чат, обмін приватними повідомленнями, месенджер Viber, електронна пошта, електронний журнал, електронні щоденники.
Організація спільної діяльності учнів у шкільному середовищі: відеоконференція, чат в Zoom, месенджер Viber, робота в групах.
Глосарій з теми дистанційного уроку: гомолог, гомологічний ряд, гомологічна різниця, міжнародна номенклатура органічних сполук (ІЮПАК).
Список літератури й Інтернет-ресурсів:
1.Григорович О. В. Хімія 9 клас: для загальноосвітніх навчальних закладів / О. В. Григорович. − Х. :Видавництво “Ранок”, 2017. − С. 138-146.
2. Особливості будови атома Карбону [Електронний ресурс] / Режим доступу: http://www.chemistry.in.ua/grade-9/structure-of-carbon-atoms
3.Метан [Електронний ресурс] / Режим доступу:
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%BD
4.Метан[Електронний ресурс] / Режим доступу: http://ru.solverbook.com/my_images/pic3764.png
5.:Життя і хімія [Електронний ресурс] / Режим доступу:
|
№ з/п |
Етап уроку |
Час |
Хід уроку |
Діяльність |
Діяльність |
Додаткові матеріали до уроку, електронні освітні ресурси |
|
І |
Організація класу |
1 хв |
1. Привітання. 2.Повторення правил роботи в ZOOM |
Перед початком уроку рекомендує повторити правила роботи в ZOOM |
Учні формулюють правила роботи в ZOOM |
- інструкція щодо роботи в ZOOM
|
|
ІІ |
Актуалізація опорних знань учнів |
3 хв |
1.Гра «Морський бій»
|
Пояснює, як виконувати завдання, нагадує термін виконання |
Учні виконують завдання гри «Морський бій», яка розміщена в презентації учителя. Повторюють: 1)будову атома Карбону; 2)вид гібридизації в молекулі метану; 3) просторову будову молекули метану; 4) де зустрічається метан в природі 5) який тип зв’язку в молекулі метану. Надсилають відповіді учителеві в чат |
- слайд презентаціії вчителя ( додаток 1) |
|
ІІІ |
Перевірка домашнього завдання |
3 хв |
Повідомлення учнів про застосування метану та його похідних |
Перевіряє і коментує надіслані роботи |
Учнями надсилаються повідомлення про застосування метану та його похідних |
- презентації учнів надіслані заздалегідь; - електронна пошта
|
|
ІV |
Мотивація навчальної діяльності |
3 хв |
Моделювання молекул метану та схожих на нього органічних сполук (куль стержневі моделі) |
Моделює та демонструє в ZOOM будову молекул метану та схожих на нього органічних сполук (куль стержневі моделі) |
Учні спостерігають за моделюванням на демонстраційному етапі в ZOOM, роблять висновки, щодо побаченого |
- презентація вчителя; - малювання в ZOOM на демонстраційному екрані
|
|
V |
Повідомлення теми, мети й завдань уроку |
3 хв |
1.Визначення теми уроку. 2. Оголошення мети й завдань уроку |
Разом з учнями визначають тему, очікувані результати та мету урока |
Учні визначають тему очікувані результати і мету урока |
- презентація вчителя
|
|
VI |
Вивчення нового матеріалу |
8 хв
7 хв |
1.Гомологічний ряд метану. 2. Особливості будови алканів. 3.Міжнародна номенклатура органічних сполук (ІЮПАК). 4. Фізичні властивості алканів |
Допомагає учням вивчати нові поняття (гомологи, гомологічний ряд, гомологічна різниця, міжнародна номенклатура органічних сполук ІЮПАК). Знайомить з особливості будови молекул алканів, їх фізичні властивості, назви речовин |
Учні опрацьовують нові поняття (гомологи, гомологічний ряд, гомологічна різниця, міжнародна номенклатура органічних сполук ІЮПАК). Вивчають особливості будови молекул алканів, їх фізичні властивості, назви речовин |
- презентація вчителя; - месенджер Viber; - малювання в ZOOM на демонстраційному екрані;
- робота з підручником
|
|
VIІ |
Узагальнення і закріплення знань |
10хв |
1. Прийом порівняння. 2. Прийом «закінчити речення» |
Організовує діяльність учнів з Додатком 2 |
Учні виконують письмово завдання з додатоку 2 та вправи 278,279 сторінка 146,147 з підручника. |
- робота з підручником; - презентація вчителя (додаток 2)
|
|
VІІІ |
Підсумки уроку |
5 хв |
Написати міні-твір за темою уроку, враховуючи очікувані результати |
Спрямовує підведення підсумків спільної роботи, пропанує написати міні-твір за темою уроку, враховуючи очікувані результати |
Учні пишуть міні-твір за темою урока, враховуючи очікувані результати |
-критерії оцінювання навчальних досягнень учнів; - електронний журнал; - електронні щоденники |
|
IX |
Домашнє завдання |
2 хв |
Завдання в асинхронному режимі: 1.Опрацювати §24. 2. Скласти ізомери гексану, записати їх структурні формули, назвати їх. 3.Підготувати цікаву інформацію на теми «Алкани навколо нас», «Цікаве про алкани». 4. Творче завдання: Створити 3D модель представника гомологічного ряду алканів за допомогою програми Avogadro |
Пояснює особливості виконання домашнього завдання |
Учні вибирають, яке завдання виконати на наступний урок |
- презентація вчителя; - електронна пошта
|