Технологічна карта виконання тестових завдань з української мови
Розділ «Синтаксис» - підрозділ «Просте двоскладне речення»
Програма ЗНО передбачає до вище зазначеного підрозділу такі предметні вміння та способи навчальної діяльності учасників:
І крок - повторення основних правил за посібником (*) або за допомогою онлайнового помічника «ЗНО. Академія» за посиланнями: http://zno.academia.in.ua/mod/book/view.php?id=1382&chapterid=196 та http://zno.academia.in.ua/mod/book/view.php?id=1383.
В загальному плані матеріал подається ґрунтовно, і до нього хотілося б додати деякі акценти.
До структури простого двоскладного речення входять головні та другорядні члени речення, які потрібно визначати, правильно поставивши запитання.
Повторюючи характеристики членів речення, з метою їх розрізнення, слід розглянути в таблицях способи вираження головних та другорядних членів речення.
Важливо в цій темі повторити частиномовне вираження складеного підмета й складеного присудка, щоб правильно їх визначати та відрізняти від другорядних членів речення.
Складений підмет слід відрізняти від однорідних простих підметів. Наприклад, у реченні Малина й вишні одійшли давно (О. Довженко) підмет не складений, а наявні два однорідні підмети малина й вишні.
Дієслово-зв'язку у формі теперішнього часу часто пропускають (на її місці, як правило, ставиться тире): Здоров'я — всьому голова (Нар. тв.) = Здоров'я є всьому голова.
Не вважаються складеним дієслівним присудком два граматично пов'язаних дієслова, якщо кожне з них означає окрему дію і виконуються ці дії в різний час: Батько пішов косити. Батько спочатку пішов, а лише потім почав виконувати наступну дію — косити. Отже, слово пішов у цьому реченні — простий дієслівний присудок, а косити — обставина мети (з якою метою пішов?).
ІІ крок – ознайомлення із завданням – пояснити його для себе, перефразувавши речення для зручності, визначивши ключові слова.
ІІІ крок – виконання навчальних тестів з розділу «Синтаксис»; бажано перевірити їх за допомогою правильних відповідей. За необхідності звернутися до відповідних правил чи теоретичного матеріалу.
Приклад тесту:
Правильні відповіді та пояснення:
Використана література (*):
Електронне джерело: http://zno.academia.in.ua/course/view.php?id=8#section-21 – 06.02.2016