1
Технологічна карта уроку
зарубіжної літератури
Тема шкільного курсу: Проза й поезія пізнього романтизму та переходу до реалізму XІXст.
Урок №
ПІБ учителя: Клімчук Ірина Федорівна
Клас: 10-В
Тема. Гофман «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер». Протистояння філістерів та ентузіастів як подвійний конфлікт творчості Е.Т.А.Гофмана.
Мета: формування предметних компетентностей:
- розвивати словниковий запас учнів;
- коментувати, характеризувати образи персонажів та засоби їх створення;
- зіставляти образи;
- висловлювати власну думку щодо порушених у творах проблем;
- виховувати у старшокласників потребу у саморозвитку та самовдосконаленні;
формування ключових компетентностей:
- вільне володіння державною мовою: формувати уміння усно висловлювати свої думки, почуття;
- уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів, уміння систематизувати та узагальнювати;
- комунікативної: розвивати навички роботи в групі, розвивати усне зв’язне мовлення;
- інформаційної:формувати вміння знаходити потрібну інформацію та подавати її;
- загальнокультурної: сприяти вихованню в учнів гуманістичних почуттів;
- природничої : вдосконалювати вміння пізнавати себе та навколишній світ;
- інформаційно-комунікаційної: вдосконалювати навички використання засобів ІКТ у навчанні та інших життєвих ситуаціях;
- здоров’язберігаючої: навчати правильно чергувати різна види діяльності;
- інноваційної: формувати відкритість до нових ідей, що забезпечує подальшу здатність успішно навчатися, провадити професійну діяльність;
- математичної: складання схеми;
- навчання впродовж життя: удосконалювати опанування умінь і навичок, необхідних для подальшого навчання, організації власного навчального середовища, навчання працювати самостійно і в групі;
- громадянської та соціальної компетентності: формувати загальнолюдські моральні цінності, усвідомлення ідей справедливості;
- культурної: залучати учнів до різних видів мистецької творчості шляхом розкриття і розвитку природних здібностей, творчого вираження особистості.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь та навичок.
Основні терміни та поняття: філістер, ентузіаст.
Міжпредметні зв’язки: музика, історія.
Обладнання: презентація, підручники, твір, відеоматеріали, картки, магнітна дошка, зошити, мультимедійний проектор.
Змістові лінії:
ТЛ- оволодіння учнями поняттями (філістер, ентузіаст) й застосування їх під час аналізу й інтерпретації твору.
ЛК – зв'язок літератури з музикою, кіно.
ЕК – порівняння з твором англійського письменника Джонатана Свіфта «Мандри Гуллівера».
УС – читаємо в українському перекладі Сидора Сакидона
Хід уроку
Етап уроку |
Час, хв. |
Завдання етапу |
Зміст |
Методи і прийоми |
ФОНД |
Діяльність |
Діяльність |
І. Орієнтація, мотивація діяльності 1.Емоційне налаштування
|
5
|
Слухання музики
|
Постановка питання
|
Бесіда
|
Ф
|
Словесне звернення
|
Сприймання інформації
|
2.Мотиваційна хвилинка |
|
Обгрунтування мотивів діяльності |
Постановка проб-лемного питання |
Бесіда
|
Ф
|
Слово вчителя
|
Сприйняття інформації
|
3. Оголошення теми уроку |
|
Визначення тематики роботи |
Озвучення теми уроку
|
Усне повідомлення
|
Ф |
Запис на дошці
|
Записи в зошитах |
4. Оголошення епіграфа уроку |
|
Попереднє осмислення напрямку роботи на уроці |
Узагальнене висловлювання за темою уроку |
Усне повідомлення |
Ф |
Запис на дошці |
Записи в зошитах
|
ІІ. Цілепокладання 1.Оголошення мети уроку |
2 |
Формулювання мети й проміжних цілей уроку
|
Розвиток компетентностей
|
Усне повідомлення
|
Ф
|
Слово вчителя
|
Сприймання інформації
|
2. Очікувані результати
|
|
Прогнозування змісту й результатів діяльності |
Формулювання очікуваних результатів
|
Усне повідомлення |
Ф |
Слово вчителя |
Сприймання інформації
|
ІІІ. Цілереалізація 1. Актуалізація й корекція опорних знань, практичного досвіду учнів 2. Поглиблення на-вчального матеріалу, застосування раніше набутих компетентно-стей
3. Вміння вибирати головне 4. Творче перенесе-ння знань і навичок у нестандартні умови з метою формування умінь |
25
|
Робота з літературознавчим словником
Перегляд фрагменту фільму
Робота з текстом, над проблемами, сюжетом
Робота з уривками твору Робота над філософським змістом твору |
Тлумачення понять
Зіставлення з твором
Опрацювання матеріалу про філістерів та ентузіастів, головних героїв Кар’єрного злету Цинобера Творче використа-ння матеріалу |
Усне повідомлення
Усне повідомлення
Робота в групах
Складання схеми Робота в групах |
Ф
Ф
Г
Ф
Г |
Показ презентації
Показ відеоматеріалу
Коригування діяльності в групах
Запис на дошці
Коригування діяльності в групах |
Сприйняття інформації
Сприйняття інформації
Відповіді, аргумен-тування цитатами з тексту
Запис у зошити
Творчі відповіді |
ІV. Рефлексивно-оцінюючий. 1. Підведення підсумків
2. Рефлексія
3. Цінування й оцінювання діяльності учнів на уроці
|
5
|
Робота над епіграфом та проблемним питанням
Самоаналіз
Оцінювання діяльності учнів
|
Визначення, що схвилювало, заці-кавило, змусило задуматись
Створення розвиваючого середовища на уроці
Відповідність критеріям оцінювання
|
Обмін інформацією
Усне повідомлення
Усне повідомлення
|
Ф
Ф
Ф, І
|
Слово вчителя
Слово вчителя
Слово вчителя
|
Відповіді на запитання
Сприймання інформації
Сприймання інформації
|
V. Домашнє завдання 1. Уважно перечитати текст повісті-казки . 2.Створити опорну схему –таблицю «Система образів повісті-казки «Крихітка Цахес…»
|
3 |
Забезпечення безпере-рвності опанування навчального матеріалу з теми |
Повідомлення завдання додому |
Усне повідомлення |
Ф |
Слово вчителя |
Сприймання інформації |
*ФОНД - форма організації навчальної діяльності (Ф - фронтальна, І - індивідуальна, П - парна, Г - групова).