Технологічна карта уроку української літератури
ПІБ: Лисенко Людмила Олександрівна
Тема уроку: О.Ліщук. Казка «Калина»
Цілі уроку:
Навчальні – ознайомити учнів із життям і творчістю письменниці Запорізького краю О.Ліщук та розкрити зміст її казки «Калина», формувати пошуково-дослідницьку діяльність, критичне мислення.
Розвивальні – розвивати вміння вдумливо читати художні твори, висловлювати власні думки щодо прочитаного, аналізувати внутрішній світ героїв, роль художніх засобів у розкритті змісту твору; навички самостійної роботи, уяву, творче та логічне мислення.
Виховні – виховувати шанобливе ставлення до природи, матері, захисників України; пошану до творчого таланту письменників-земляків; любов до українського слова; бажання творчо працювати; культуру спілкування.
Обладнання уроку: портрет О.Ліщук, текст казки «Калина», відеоролики «Ой у лузі червона калина», «Ольга Ліщук, стикери, ілюстрація до твору, створена за допомогою штучного інтелекту сервісу Bing, картинка із зображенням калини, ноутбук.
Тип уроку: урок здобуття нових знань, умінь і навичок.
Ключові компетентності:
Спілкування державною мовою
|
Володіти видами мовленнєвої діяльності (говоріння, письмо). |
Інформаційно-комунікаційна компетентність |
здатність безпечно застосовувати інформаційно-комунікаційні засоби в навчанні та інших життєвих ситуаціях, дотримуючись принципів академічної доброчесності. |
Культурна компетентність |
шанобливого ставлення до культурних традицій українців; прагнення до розвитку і вираження власних ідей, почуттів засобами культури і мистецтва. |
Навчання впродовж життя |
Здійснювати аналіз власної діяльності, вчитися працювати відповідально. Здатність до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових умінь і навичок, організації навчального процесу (власного і колективного), вміння визначати навчальні цілі та способи їх досягнення, оцінювати власні результати навчання. |
Соціальна і громадянська |
критичне осмислення основних подій національної історії, виявлення поваги до інших, толерантність, уміння конструктивно співпрацювати, співпереживати, долати стрес і діяти в конфліктних ситуаціях, зокрема пов’язаних з різними проявами дискримінації; дбайливе ставлення до особистого, соціального здоров’я, усвідомлення особистих відчутті дотримання здорового способу життя. |
Екологічна компетентність |
усвідомлення необхідності охорони природи і важливості її збереження для забезпечення сталого розвитку суспільства. |
Предметні компетентності
Основні поняття |
Основні знання |
Основні вміння |
Літературна казка, побудова казки, художні засоби, пейзаж, сюжет, тема, ідея. |
Називають цікаві факти з життя письменниці, пояснюють метафоричний підтекст казки, характеризують образи, аналізують роль художніх засобів, пейзажу в розкритті змісту твору. |
виразно і вдумливо читають твір; коментують своє розуміння змісту прочитаного; грамотно формулюють і висловлюють власну думку про гуманність, бережливе ставлення до природи, людей, красу світу, патріотичні почуття; розуміють прихований зміст казки; аналізують, систематизують; злагоджено працюють у команді. |
Наскрізні лінії
НЛ 1. Екологічна безпека та сталий розвиток
НЛ 2.Громадянська відповідальність
НЛ 3 Здоров’я і безпека
Міжпредметні зв'язки (МЗ) : музика, інформатика, українська мова, основи здоров’я, біологія.
Хід уроку
Етап урок |
Час |
Завдання етапу |
Зміст (порядок проведення/конспект уроку) |
Методи і прийоми |
ФОНД |
Діяльність учителя |
Діяльність учнів |
Організація початку уроку, мотивація |
1 хв |
Налаштування учнів на урок.
|
Вітання. Мотивування учнів до опрацювання ЛРК |
Словесний метод |
Ф |
розповідає |
Слухають |
Актуалізація опорних знань учнів |
3хв |
Актуалізувати знання про відомих поетів та письменників запорізького краю, казку як жанр літератури та її ознаки.
|
Співбесіда про знання письменників ЛРК, їх творчість
|
Евристична бесіда |
Ф І |
Запитує, доповнює, уточнює відповіді дітей |
Відповідають на запитання, доповнюють, запам’ятовують |
Етап цілепокладання |
3 хв |
Формулювання мети і цілей уроку: прогнозування змісту та результатів роботи |
Цілі (див. початок конспекту) |
«Очікування» |
І Ф |
Спостереження, допомога, повідомлення мети та цілей |
записують на стикері очікування від уроку й прикріплюють до картинки із зображенням калини |
Етап цілереалізацій |
33 хв |
Дати учням конкретне уявлення про творчість письменниці. Виробити відповідні уміння інтелектуального і практичного характеру. Закріпити в системі спеціально організованої діяльності інтелектуального і практичного характеру ті знання і вміння, які необхідні для самостійної роботи над новим матеріалом, для подальшого життя.
|
1.Знайомство учнів з біографією та творчістю О.Ліщук.
2. Робота над змістом казки О.Ліщук Калина»: а)перегляд фрагменту відеоролика «Ой у лузі червона калина» https://www.youtube.com/watch?v=AUFOqfZNI6E (перегляд 1 хв);
б) перегляд фрагменту відеоролика «Ольга Ліщук. Калина» https://www.youtube.com/watch?v=3y6x97ehS8k (2 хв); в)робота творчих груп: «Літературознавці»,
«Художники-ілюстратори»,
«Психологи»
3.Презентація результатів робіт у групах |
Випереджувальне завдання для учня-«біографа»
Метод самоконтролю і взаємоконтролю Літературна гра «Так чи ні»
Наочний метод
«Асоціативний кущ» до слів: калина, мама
Наочний метод
«Сюжетний ланцюжок»
Дослідницький метод, проблемно-пошуковий, самостійної роботи
Наочний метод, словесний
|
І Ф
Ф І П
І Ф
Ф
І
Г
Г
Г
|
Координує роботу
Зачитує запитання
Запрошує учнів до перегляду відеоролика, заохочує до співу, співає
Запрошує учнів до активноїспівпраці
Кординує, доповнює, уточнює
Кординує роботу груп
Кординує
Кординує
Кординує, доповнює, уточнює |
1 учень розповідає біографію О.Ліщук Слухають, занотовують, Записують відповіді, взаємоперевірка робіт
Слухають, співають (за бажанням)
Відповідають
Переглядають, а потім коротко по черзі переповідають зміст казки
Читають фрагменти тексту, аналізують роль художніх засобів у казці, з’ясовують алегоричність образів неживого птаха, палиці, поганого грому; створюють за допомогою ШІ ілюстрації до твору в застосунку Bing, будують словесний ланцюжок змін настрою Калини Презентують результати роботи в групах |
Підсумок уроку
Рефлексія |
3 хв |
Узагальнити засвоєні знання у вигляді певної цілісності. Оцінити рівень засвоєння знань і способів діяльності всього класу та окремих учнів |
Узагальнення знань, умінь і навичок, здобутих упродовж уроку, підбиття підсумків, аналіз роботи учнів на уроці |
«Мозковий штурм» |
Ф І |
Ставить запитання, з’ясовує, чи здійснилися ічікування учнів від уроку, підбиваєпідсумок |
Формулюють тему, ідею казки, окреслюють проблеми, порушені в творі, його актуальність, перевіряють очікувані результати |
Оцінювання |
|
|
|
Метод самоконтролю |
|
Оцінює роботу здобувачів освіти на уроці |
Самооцінювання |
Домашнє завдання |
2 хв |
Повідомити учням зміст домашнього завдання, пояснити методику його виконання. Звернути увагу учнів на важливі помилки, способи їх усунення, норми часу для виконання домашнього завдання |
Диференційоване завдання: середній рівень – дібрати 5 прислів’їв про калину; достатній рівень – розповісти про зображену подію від імені Сонечка або Вітерця; високий рівень – придумати власну кінцівку казки. |
Словесний метод |
Ф |
Пояснює домашнє завдання |
Занотовують домашнє завдання, з’ясовують незрозумілі моменти (за потреби) |
Використана література
Для вчителя |
Для учнів |
|
1.Ліщук О.М. Калина [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://arkush.net/book/928/read |
2.Письменники Запорізького краю. Антологія творів кінця ХХ - початку ХХІ століть. – Запоріжжя: Дике поле, 2017. |
|
3. Шуляр В. Уроки літератури рідного краю: технологія підготовки та проведення // Українська література в загальноосвітніх школах. – 2003. - №7. – с. 34-35. |
|
Додаток 1
Біографія Ольги Ліщук
Ольга Миколаївна Ліщук народилася 1966 року в Казахстані; батько був зоотехніком, а мама – вчителькою. Ольга закінчила дитячу музичну школу з класу баяну, середню школу із золотою медаллю, а також фармацевтичний факультет Запорізького медичного інституту з червоним дипломом. Працювала в аптеках Запоріжжя та області. Деякий час була «аптечним лікарем» в госпіталях Північної Африки та Близького Сходу.
«Спалах» творчості прийшовся на 2015 рік, коли вийшли в світ її поетична збірка «Чудеса по заказу» та фантастична повість «Стрибок», а вірші було надруковано в журналі «Хортиця». Авторська пісня «Танго на городі» перемогла в одній з номінацій на Першому Шевченківському фестивалі у Запоріжжі, і – головне для неї – у 2015 році вона стала членом Запорізької міської організації композиторів. До свого п’ятдесятиріччя вона підготувала пісенник «Пісня моя», в який ввійшли п'ятдесят авторських пісень на власні вірші та на вірші інших авторів.
На даний момент – автор семи книжок (три поетичні збірки, два пісенники по п'ятдесят пісень та дві фантастичні повісті); член Національної спілки письменників України, міської організації композиторів Запоріжжя та Всеукраїнської асоціації «Весела Січ» ім. П.Ребра. Працює в аптечній мережі НВПП «Олєкс» [2].
https://pilipyurik.com/literatory-zaporizha/772-olha-lshshchuk
Додаток 2
https://pilipyurik.com/literatory-zaporizha/772-olha-lshshchuk
Додаток 3
https://prostoway.com/wp-content/uploads/2023/04/yyv.jpg
Додаток 4
https://th.bing.com/th/id/OIG3.VGnLQ9ZFV4Zwidp643Dg?pid=ImgGn