Технологічна карта бінарного уроку
Шкільний курс: біологія і основи здоров я
ПІБ учителя: Павлікова Ганна Миколаївна
Клас: 6
Тема уроку: Особливості будови і живлення грибів. Розмноження та поширення грибів. Роль грибів в житті людини.
Цілі уроку:
Навчальні – вивчити особливості будови грибної клітини, грибниці та плодового тіла гриба; поглибити знання про гриби, з ясувавши спільні риси в будові грибів та рослин, грибів та тварин;вивчити способи розмноження грибів.
|
Розвивальні - розвивати вміння порівнювати живі організми та аналізувати причини їх відмінності, вміння використовувати знання із власного досвіду, висловлювати свою думку;
|
Виховні – виховувати етично-ціннісне ставлення до природи, спостережливість.
|
Обладнання уроку: таблиця «Гриби», зразки грибів,проектор.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, урок засвоєння нових знань.
Компетенції учнів на уроці:
Основні поняття
|
Основні знання |
Основні вміння |
Гриби, будова грибів (плодове тіло), живлення,гриби сапрофіти,паразити, симбіотрофи, грибів,міцелій (грибниця), гіфа. |
Називають спільні ознаки в будові клітин грибів і рослин; спільні ознаки в будові клітин грибів і тварин;основні групи грибів за способом живлення;способи розмноження грибів.
|
Описують особливості живлення грибів, будову грибниці; розрізняють їстівні і неїстівні гриби;усвідомлюють значення грибів для людини; визначати симптоми отруєння грибами та надання перщої допомоги. |
Хід уроку
Етап уроку |
Час |
Завдання етапу |
Зміст |
Методи і прийоми
|
ФОНД* |
Діяльність |
Діяльність |
І.Організаційні хвилини.
|
5хв |
Перевірка готовності до уроку. Привітання. Створення позитивного настрою.
|
Звернення вчителів до дітей |
|
Ф |
Звернення вчителів біології і основ зд. до дітей |
Перевірка готовності до уроку |
ІІ.Мотивація навчальної діяльності
|
10хв |
Стимулювання активності дітей та усвідомлення ними важливості уроку. |
Гра : «Склади прислів я про гриби»
Перегляд відео (про вживання грибів у їжу,гриби у роздрібній торгівлі) з метою формування життєвих компетенцій. |
Ігровий
Метод «Мозковий штурм» |
Г |
Два вчителя допомагають кожній групі окремо (за потребою)
(Вч.біології і вч.осн.зд.) коментують відео після перегляду, підкреслюючи важливість знань про гриби у повсякденні.
Постановка питання: «Що ви знаєте про гриби?»
|
Складають прислів я із запропонованих окремих слів(попередньо роздрукованих)
Коментують відео,в якому задіяні їх вчителі.
Відповіді дітей. |
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
|
10хв |
Спонукати дітей до мисленевої і мовної діяльності.
|
Виконання вправи з «Асоціативним кущем»
Перегляд відео фрагменту «10 фактів про гриби» (1хв.45 сек.) |
Метод«Асоціативний кущ» |
Ф
І |
Вчитель біології звертається до дітей (після перегляду і обговорення відео) до дітей: «Діти, а з чим у вас асоціюється поняття «Гриби»?
Два вчителя біології і осн.зд. підкреслюють важливість теми уроку після перегляду відео. Звернення до дітей з метою одержання їх особистої думки.
(Вчитель біології) Повідомлення теми уроку:Особливості будови і живлення грибів. Розмноження та поширення грибів. Роль грибів в житті людини. |
Пишуть свої асоціації на дошці ( маркером) і обрунтовують свої асоціації.
Перегляд відео фрагменту.Висловлювання особистих думок. |
ІУ. Вивчення нового матеріалу.
|
20хв |
Сформувати знання про особливості будови і живлення грибів; розмноження та поширення грибів; роль грибів в житті людини. |
- пояснення вчителів; - робота з таблицею;
- вивчення будови грибів на прикладі печериці (у кожного учня – по одній печериці)
-Позитивна і негативна роль грибів.
-порівняння клітини рослини і клітини гриба;
-розмноження грибів;
-живлення грибів
-розмноження грибів;
-поширення і групи грибів
|
Пояснювально-ілюстративний.
Метод «Таблиця ЗХД»
Дослідницький
Метод «Дискусія»
Постановка проблемного питання.
Метод «Проблнмне питання»
Метод «Таблиця ЗХД»
Метод готових знань. (робота з підручником)
Метод готових знань. Метод «Подвійний Щоденник»
Репродуктивний;
Метод «Кластер»
Дослідницький
Робота з практичним матеріалом; постановка експерименту(попереднє завдання до уроку)
Робота в групах: «Причини.Симптоми. Перша допомога»
|
Ф + Г + І |
(Вчитель біології.) Пояснення нового матеріалу. -використання таблиці про будову грибів для пояснення
Робота з таблицею «ЗХД»
- вивчення будови грибів на прикладі печериці
(Вчитель.осн.зд.) Демонстрація слайдів Про роль грибів для людини.
(Вчитель.осн.зд.) Ставить запитання перед учнями.
Вч.біології робота зі слайдом на екрані
Вч.біології Пояснення;робота з таблицею
Вч.біології пояснення; постановка питання:Чому після дощу багато грибів?
Вч.біології пояснення;
Вч.біології пояснення;
Вч.біології обговорення;складання схеми
Вч.біології+вч.осн.зд. Постановка проблемного питання : «Чи можна вживати в їжу продукти , на яких є цвіль? І чому?»
Вч.осн.зд. «Основні причини отруєнь грибами. І чому не можна їсти продукти із цвіллю»
|
Вивчення нового матеріалу: - робота з таблицею (настінна).
Робота з таблицею «ЗХД»
-робота з природним матеріалом-печериці
З ясування позитивної ролі ( на прикладі печериць) і негативної.
Місценакопичення шкідливих речовин, виходячи з будови гриба.
робота зі слайдом на екрані. Висновки: у чому схожість та різниця?
Робота з підручником, таблицею.
Пошук відповіді після постановки питання.
Робота з «Подвійним шоденником»
Складання схеми на основі пояснення (використання заздалегідь заготовлених карток)
(вирощені цвілеві гриби на продуктовому матеріалі). Обговоренн результатів експерименту по вирощуванню
Обговорення питання |
У.Підсумки уроку. Рефлексія. |
10хв |
Перевірка засвоєння навчального матеріалу |
|
Метод застосування знань на практиці. Метод ПМЦ |
І |
Вчитель пояснює завдання, пропонує дітям заповнити картки. |
Працюють з пантбуками (у вигляді інтерактивного смартфону). Діти заповнюють картки
|
УІ. Домашнє завдання |
5хв |
Закріплення вивченого матеріалу вдома. |
Завдання домашнього завдання |
|
|
Вчитель повідомляє параграфи підручника |
Записують завдання до щоденників. |
|
|
|
|
|
|
|
|
*фонд - форма організації навчальної діяльності (Ф - фронтальна, І - індивідуальна, П - парна, Г - групова).