Тема: Технологія виконання мережок «одинарний прутик» та «подвійний прутик».
Мета:
Обладнання: зразки швів, виробів, ілюстрації з журналів.
Інструменти та матеріали: п’яльці, нитки, голки, ножиці(із гострими кінцями), тканина.
Основні поняття: мережки, «одинарний прутик», «подвійний прутик».
Тип заняття: комбіноване.
Хід заняття
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Бесіда.
1) Які види швів називають мережками?
2)Як підібрати тканину для виконання мережок?
3)Якими нитками виконується закріпка мережки?
4) Яких санітарно-гігієнічних вимог слід дотримуватися при вишиванні?
Завдання «Знайди нас»
Знайдіть серед запропонованих інструментів та матеріалів необхідні для виконання мережки та поясніть їх призначення.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ З ПРАКТИЧНИМ ЗАКРІПЛЕННЯМ
1. Різновиди мережок.
Розповідь учителя.(Супроводжується демонстрацією зразків виробів, ілюстрацій).
Мережки є дуже різноманітними за технологією виконання й зовнішнім виглядом. В основному їх виконують нитками під колір тканини, що створює додатковий ефект прозорості вишивки. Але деякі види мережок виконують кольоровими нитками(муліне або котушковими).
Види мережок:
а) мережка «одинарний прутик» є найпростішою та виконується як основа для інших видів мережок;
б) мережка «подвійний прутик»;
в) мережка «роздвоєний прутик»(«черв’ячок»);
г) складні варіанти мережок: «ляхівка», «потрійна ляхівка», «стовпчики», «гречка», «із настилом», «абак» тощо.
Для виконання мережок будь-якого виду існують загальні правила:
2. Технологія виконання мережки «одинарний прутик».
Розповідь учителя.
Мережкою «одинарний прутик» починають вишивати будь-яку з мережок, її використовують як самостійний вид мережки, а також для оформлення країв готового виробу китицями.
ПРАКТИЧНА РОБОТА. Виконання мережки «одинарний прутик».
Інструменти та матеріали: тканина, нитки, голки, п’яльці, ножиці.
Інструктаж з ТБ
Сьогодні ми будемо працювати з ножицями, голками, тому давайте повторимо правила безпечної роботи з цими інструментами.
Інструкційна картка
1. |
Підготувати на тканині доріжку з висмикнутих ниток. |
2. |
Біля основи правої закріпки робочу нитку петлею на двох нитках тканини(мал. а). |
3. |
Справа наліво підхопити голкою чотири вертикальні нитки тканини(мал.а). |
4. |
Обкрутити підхоплені нитки тканини робочою ниткою й вивести голку на дві нитки нижче від краю мережки(мал.б).
|
5. |
Закінчити ряд мережки, повторюючи пп. 3-4. |
6. |
Голку вивести на виворітний бік тканини й закріпити нитку під стібками «качалочки». |
7. |
Отримати мережку «одинарний прутик».
|
3. Технологія виконання мережки «подвійний прутик».
Учитель повідомляє учням, що мережку «подвійний прутик» починають і виконання мережки «одинарний прутик». Вона складається з нижнього і верхнього рядів.
ПРАКТИЧНА РОБОТА. Виконання мережки «подвійний прутик».
Інструменти та матеріали: тканина, нитки, голки, ножиці, п’яльці.
Інструкційна картка
1. |
Підготувати на тканині доріжку з висмикнутих ниток. |
2. |
Виконати нижній ряд мережкою «одинарний прутик». |
3. |
Голку з робочою ниткою вивести на виворітний бік тканини, під виворітними стібками лівої «качалочки» перейти до верхнього краю мережки. |
4. |
Вивести голку на лицьовий бік тканини біля верхнього краю лівої «качалочки». |
5. |
Тканини повернути на 180 |
6. |
Справа наліво, підхоплюючи стовпчик першого ряду «одинарного прутика», виконати другий ряд «одинарного прутика». |
7. |
Отримати мережку «подвійний прутик».
|
Під час роботи вчитель контролює дотримання учнями технології виконання вишивки, санітарно-гігієнічних вимог і правил безпечної роботи, заохочує учнів, які найбільш успішно виконали завдання.
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Гра «Так чи ні».
1) Мережки - це лічильні шви.
2) Мережка «одинарний прутик» - це глухий шов.
3) Мережки вишивають зліва направо.
4) Для виконання мережок підходить будь-яка тканина.
5) «Качалочка» - лічильний шов.
6) Вишивати треба при достатньому освітленні.
7) Через 50 хвилин роботи треба робити перерву на 30 хвилин.
V. ПІДСУМКИ ЗАНЯТТЯ
Учитель підводить підсумки практичних робіт, відзначаючи кращі результати й аналізуючи типові помилки, допущені учнями.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1) Підготувати матеріали й інструменти для вишивання.
2) Продумати композицію вишивання виробу.