2 КЛАС
Тема уроку. Поняття про текст.
Робота з деформованим текстом.
Тренувальні вправи.
Мета уроку:
узагальнювати знання здобувачів освіти про текст та його складові частини, удосконалювати вміння працювати та редагувати різні жанри текстів, дати поняття «редактор», «коректор», журналіст», ознайомити з цікавими фактами життя та творчості українських письменників, вчити аналізувати зміст творів, давати характеристику героям та оцінювати поведінку героїв, її наслідки;
збагачувати словарний запас здобувачів освіти, підвищувати стилістичну культуру мовлення, сприяти розвитку вмінь аналізувати, оцінювати почуте, висловлювати власні думки та аргументувати свої висновки, формувати навички правильного свідомого читання, розвивати критичне мислення, пам’ять, пізнавальний інтерес, творчість та вміння працювати в групах і поважати думку інших;
стимулювати розвиток інтересу до читання різноманітної літератури, викликати почуття відповідальності у груповій роботі, формувати загальнолюдські цінності, громадянську свідомість, повагу до національно – літературної культури України..
Реалізація інтегрованих змістових ліній:
« Екологічна безпека та сталий розвиток»
« Громадянська відповідальність» - розвивати у здобувачів готовність до співпраці, толерантність щодо думок інших, формувати відповідальність й екологічну свідомість та здатність застосовувати знання і уміння з різних предметів у реальних життєвих ситуаціях.
Очікувані результати: здобувачі мають уявлення про професії людей які створюють журнали, розрізняють види літературних жанрів, вміють долати труднощі при розв’язані різних проблемних питань з навчально – пізнавальній діяльності.
Обладнання: теріторіально – обласна карта України, портрети письменників, таблиці до гри «Шифрувальник», картка словарних слів, сторінки журналу з текстами,
блок – схема « Правила роботи в групах», відеозаписи фізкультхвилинок.
Тип уроку: бінарний урок : українська мова та літературне читання;
формування умінь і навичок ( закріплення вивченого).
ХІД УРОКУ:
І. Організація класу.
1) Створення психологічного настрою.
Продзвенів для нас дзвінок,
Починається урок.
Попрацюємо старанно,
Щоб почуть наприкінці,
Що у нашім дружнім класі!
Діти – просто молодці.
Так, сьогодні урок проведуть два вчителя: Бодян Т.І., Кушнерьова А.С.
2) Робота в групах. Правила роботи в групах.
Працювати будемо в групах. Для цього треба повторити правила роботи у групах.
Правила роботи в групі: (відповідають діти)
3) Повідомлення задач уроку.
Діти, скажіть, будь ласка, з чого ми отримуємо свої знання? За допомогою чого?
І сьогодні ми з вами присутні на засіданні редакційної колегії. У нас сьогодні не просто клас, а редакційна колегія. Ми будемо з вами створювати журнал під назвою «Славетні письменники України».
Зараз я хочу запропонувати вам у своїх зошитах – записничках зробити нотатки. Наше засідання розпочинається саме сьогодні :
18 лютого
Класна робота
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Ми будемо працювати над створенням журналу. І тому у каліграфічній хвилинці ми пропишемо саме це слово, букви та їх з’єднання.
Жж ур на ал журнал
Над створення журналу працює багато людей різних професій. Це дуже відповідальна та копітка робота.
Так, молодці. Давайте запишемо ці словарні слова у наш зошит – записничок.
Журнал, журналіст, редактор, коректор.
Ці словарні слова іншомовного походження, вони прийшли у нашу мову з іноземних мов.
Журнал – франц. м. джорнал
Журналіст – франц. м. , це особа яка займається збором і створенням інформації.
Редактор – франц. м., це людина, яка редагує, вносить зміни і покращує текст.
Коректор – лат. м., це людина, яка виправляє помилки.
Прочитайте ще раз ці слова. Що ви можете сказати про ці слова?
Яку особливість ви помітили?
Тут є спільнокореневі слова? Який у них буде корінь? Визначить корінь у цих словах?
ІІІ. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.
Засідання редакційної колегії продовжується і ми створюємо першу сторінку.
Гра «Шифрувальник»
2 |
5 |
1 |
4 |
3 |
13 |
10 |
12 |
9 |
7 |
6 |
11 |
8 |
а |
с |
Т |
а |
р |
о |
е |
к |
ч |
е |
Ш |
н |
в |
Молодці, ви розшифрували першого письменника про якого буде наша сторінка
Це Тарас Григорович Шевченко
А що ви вже знаєте про Тараса Шевченка?
Чому його ще називають Кобзарем України?
Перед вами є карта областей України. На ній ми будемо розміщувати наших українських письменників. Тарас Шевченко місто Черкаси - Черкаська область.
(діти знаходять і приклеюють портрет)
Я сподіваюсь, що ви не забули – сьогодні ми редактори. Тож почнемо.
Вам потрібно вставити слова, яких не вистачає у вірші.
Редактори починаємо працювати.
Дивлюся, аж ____________, Тихесенько вітер _________,
Край неба ______________, Степи, лани ___________,
Соловейко в темнім ________ Між ярами над _____________
Сонце ________________. Верби ________________.
Прочитайте, будь ласка, вірш Т. Шевченка, який ви відтворили.
Занотуйте до записничка перші 4 рядка.
2) Друга сторінка журналу. Леся Українка.
Засідання редакційної колегії продовжується і ми створюємо другу сторінку.
Гра «Шифрувальник»
2 |
5 |
1 |
4 |
3 |
10 |
12 |
9 |
7 |
6 |
11 |
8 |
е |
У |
Л |
я |
с |
н |
а |
ї |
р |
к |
к |
а |
Молодці, ви розшифрували . Леся Українка про неї буде наша сторінка
Що вам відомо про цю поетесу?
Знаходимо на карті місто Житомир (Житомирська обл.) і біля нього розміщуємо Лесю Українку.
А ось наше друге завдання:
Вам потрібно переставити рядки вірша так, щоб відтворити правильно вірш. Редактори починаємо працювати.
Червонії, спілі, Якби зросли низесенько,
Ой вишеньки - черешеньки, Виросли на гіллі,–
Виросли на гіллі! Чи то ж би доспіли.
Чого ж бо ви так високо Ой того ми так високо
Молодці, ви швидко виконали завдання. Зачитайте вірш.
3) Третя сторінка журналу. Іван Якович Франко.
Засідання редакційної колегії продовжується і ми створюємо третю сторінку.
Гра «Шифрувальник»
3 |
5 |
1 |
4 |
2 |
10 |
8 |
6 |
9 |
7 |
а |
Ф |
І |
н |
в |
о |
н |
р |
к |
а |
Молодці, ви вірно розшифрували. На третій сторінці у нас буде Іван Франко
Знаходимо на карті місто Львів (Львівська обл.) і біля нього розміщуємо
Івана Франка.
Яку відому казку для дітей написав Іван Франко?
Але давайте пригадаємо, як пишуться імена, прізвища, по – батькові людей?
Був собі дід _______________, а в нього — баба _________________, а в баби — донечка _______________, а в дочки — собачка __________________, а в собачки — товаришка, киця __________________, а в киці — вихованка, мишка ____________________.
Раз весною взяв дід лопату та мотику, скопав у городі грядку велику, гною трохи наносив, грабельками підпушив; зробив пальцем дірку та й посадив ріпку. Працював дід немарно: зійшла ріпка гарно. Щодень ішов дід у город, набравши води повен рот, свою ріпку поливав, їй до життя охоти додавав. Росла дідова ріпка, росла! …
Пригадайте, чим скінчилася ця казка?
Занотуйте до зошита – записничка імена героїв. Зразок: дід Андрушка.
Нагадую, імена героїв записуємо з великої букви.
4) Четверта сторінка журналу. Василь Олександрович Сухомлинський.
Засідання редакційної колегії продовжується і ми створюємо четверту сторінку.
Гра «Шифрувальник»
3 |
5 |
1 |
4 |
2 |
10 |
13 |
8 |
16 |
6 |
18 |
11 |
9 |
14 |
7 |
19 |
12 |
15 |
17 |
с |
л |
В |
и |
а |
о |
и |
у |
ь |
ь |
и |
м |
х |
н |
С |
й |
л |
с |
к |
Молодці, розшифрували на четвертій сторінці у нас буде Василь Сухомлинський.
Що вам відомо про В. Сухомлинського?
Знаходимо на карті місто Кропивницький ( раніше це місто мало назву Кіровоград) і біля нього розміщуємо Василя Сухомлинського.
Четверте завдання:
Вам потрібно прочитати і переставити частини тексту так, щоб події в ньому розгорталися послідовно.
Починаємо працювати.
"Камінь", казка-оповідання Василя Сухомлинського
«Де ж воно все поділося?» — подумав дідусь.
Одного разу до дуба прийшов хлопчик. Він любив пустувати. Тож і подумав:
«А що воно буде, як я візьму оцей камінь і кину його в криницю! Ото, мабуть, булькне дуже!» Підняв камінь, кинув його в криницю. Булькнуло дуже. Хлопчик засміявся, побіг і забув про свої пустощі.
У лузі, під гіллястим дубом, багато років жила криниця. Вона давала людям воду. Під дубом біля криниці відпочивали подорожні.
Минуло багато років. Хлопчик став дідусем. Одного разу він прийшов на те місце, де колись був зелений луг, стояв гіллястий дуб, співав соловейко, вабила прохолодна криниця. Не стало ні лугу, ні дуба, ні соловейка, ні криниці. Довкола пісок, вітер здіймає хмари пилюки .
Камінь упав на дно і забив джерело. Вода перестала заповнювати криницю.
Криниця засохла. Засохла трава навколо криниці, і дуб засох…На дубі перестав мостити гніздо соловейко… Замовкла його пісня. Сумно стало в лузі..
А як ви вважаєте, де все поділося? Чому навчає нас ця казка?
Ось і закінчилося засідання редакційної колегії. Шановні редактори сьогодні ви старанно попрацювали і створили чудовий журнал під назвою:
«Славетні письменники України».
На цьому наша робота не закінчується, з часом будуть з’являтися нові сторіночки нашого журналу .
Давайте пригадаємо, сторінки яких письменників були створені сьогодні?
ІV. Рефлексія навчально – пізнавальної діяльності здобувачів. Підсумок уроку.
Молодці! Дякую за співпрацю.
Вправа «Смайлик»
Перед вами смайлики, виберіть той, що підходить вам в даний момент і наклейте.