Тема 16. Українські землі у складі Австро-Угорської імперії у другій половині ХІХ ст.
У 1867 році в Австрійській імперії було прийнято Конституцію, за якою вона перетворювалась на дуалістичну (двоєдину) Австро-Угорську імперію, яку очолював імператор із династії Габсбургів
декларування рівності утвердження парламентаризму
усіх народів імперіії
надання українському руху нового імпульсу
Москвофіли
суспільно-політичний рух, який виник серед української частини населення Галичини, Буковини та Закарпаття Вони відстоювали питання національно-культурної та державно-політичної єдності з російським народом та самою Росією.
|
Народовці
відстоювали ідею про те, що українці являються окремим самобутнім слов’янським народом, територія проживання якого розтягається від Кавказу до Карпат. Основне національне питання за яке вони боролися до кінця – це питання мови як способу самовираження народу ЗАСНУВАЛИ: 1868 р. - Товариство «Просвіта» у Львові 1873 р. - Літературне товариство імені Т. Шевченка (ЛТШ). України, назву змінено у 1892 р. 1892 р.- Наукове товариство ім. Т. Шевченка (НТШ). З 1897 по 1913 рр. НТШ очолював Михайло Грушевський.
|
Українофіли
Представники української інтелігенції, які прагнули зберегти і розвивати мову, літературу та культурні особливості українського народу (тоді так званої малороси (в Росії) або русини (в Австрії)). |
Юліа́н Романчу́к — довголітній політичний провідник галицьких українців, визначний громадський та культурно-освітній діяч (педагог, письменник, журналіст, видавець). Член-засновник материнського товариства «Просвіта» (1868) та довголітній його голова (1896—1906), один із засновників НТШ (1873), З 1879 р. виходить тижневик «Батьківщина» за редакцією Ю. Романчука,
Олександр Барвінський — український громадсько-політичний діяч Галичини, історик, педагог.
У 1891–1907 роках — посол до австрійського парламенту . З 1880 р. виходить газета «Діло» за редакцією В. Барвінського.
Ю́рій Федько́вич — український письменник-романтик, передвісник українського національного відродження Буковини , член « Буковинської трійці», буковинський будитель.
*********
Радикали – прихильники рішучих методів у розв’язанні певних завдань, насамперед політичних, суспільно – політичний рух за національне і соціальне визволення українців, об’єднання українців в одній державі.
Створення першої української політичної партії - Русько-української радикальної партії (РУРП) в 1890 році.
Партія – найбільш активна та організована частина тієї чи іншої соціальної групи населення, яка виражає та захищає її інтереси.
Назва, рік створення |
Лідери, програмні положення |
Русько-Українська радикальна Партія (РУРП) 1890 р. |
Засновники: І. Франко, М. Павлик. Програма: демократизація суспільства, усунення експлуатації, утвердження соціалістичних реформ, піднесення самосвідомості українців, автономія України (незалежність на перспективу). У 1895 р. Юліан Бачинський опублікував брошуру «Ukraina irredenta» («Україна уярмлена»), у якій доводив історичну необхідність здобуття Україною незалежності. |
Українська Національно-демократична партія (УНДП) 1899 р. |
Найчисельніша та найпопулярніша партія національного спрямування. Засновники: К. Левицький, Ю.Романчук Програма: виховання почуття єдності з Наддніпрянською Україною; створення єдиної української автономної провінції у складі Австро-Угорщини; соборність і незалежність України.
|
Українська соціал-демократична партія (УСДП) 1899 р. |
Сповідувала соціалістичні ідеї. Засновники: М.Ганкевич, С.Вітик. Програма: досягнення соціалізму мирно: шляхом реформ, захист інтересів робітників, незалежна Україна на перспективу.
|
*******
«Нова ера» — українсько-австрійсько-польські домовленості кінця ХІХ ст. ( 1890 – 1894 рр.)
Зміст «Нової ери»:
******
Трудова еміграція - переселення людей за межі країни з метою пошуку роботи.
Причини – зубожіння селянства нестача землі, національне гноблення, політичне безправ*я.
Напрями – Бразілія, Аргентина, США, Канада.
Кооперація – це добровільне об’єднання людей, які на пайових засадах спільно займаються певним видом господарської діяльності.
1883 р. - заснування споживчого кооперативу «Народна торгівля», засновник Василь Нагірний.