План-конспект уроку учителя початкових класів
Запорізької гімназії № 42 О. П. Некрасової
Тематичний тиждень у 1 класі «Моє довкілля»
1 день: Урок ЯДС
Тема. Чим схожі між собою рослини, тварини і люди?
Мета.
Навчальна: ознайомити дітей з поняттям « довкілля», вчити розрізняти об’єкти природи ( жива, нежива) і рукотворні тіла, навчати взаємодіяти в парах та групах, ознайомити дітей із розмаїттям навколишнього світу; продовжувати формувати уявлення про красу природи.
Розвивальна: прищеплювати інтерес до довкілля, розвивати логічне мислення, пам'ять, спостережливість, увагу, удосконалювати вміння використовувати здобуті знання у власному житті.
Виховна: виховувати бережливе ставлення до навколишнього світу, почуття колективізму, поваги до думки іншого.
Обладнання: підручник «ЯДС» І. Грущинська, відео «Як ростуть рослини», презентація до уроку, малюнки до гри «Сортер», цеглинки LEGO.
Хід уроку
І. Ранкове коло (Слайд 2)
День 1. Що мене оточує?
Діти стали в коло.
Сонечко встало,
Іде новий день.
Любі малята,
Усім: «Добрий день!»
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
А тепер уявіть, що ви – сонечко, а ваші ручки – промінчики, ви посилаєте тепло і світло. Який настрій у вас це викликає? Посміхніться.
— Подаруйте посмішку один одному і берімося до роботи.
ІІ. Актуалізація опорних знань, способів дій, чуттєвого досвіду.
1. Вправа "Погода"
-Яка зараз пора року?
- Який місяць? -Який день?
-Яке число? - Тепло чи холодно на вулиці?
- Які явища в природі ми бачимо?
-Ясно чи похмуро?
- Чи дме вітер?
2.Вправа «Незакінчене речення»
- Сьогодні нас чекає цікавий урок. Розпочнемо ми його з гри під назвою «Я тобі, а ти – мені». Я буду давати вам цей листочок із реченням без закінчення, а ви будете його завершувати.
- Сьогодні дорогою до школи я бачив…(дерево)
- Нашу землю вдень освітлює …(сонце)
- Вночі на небі з’являються…(зорі)
- Ми п’ємо… (воду)
- Назва річки, яка протікає через наше місто…(Дніпро)
- Ми дихаємо…(повітрям)
- Діти читають…(книги)
- Щоб намалювати картину, треба взяти…(папір)
- Сьогодні вранці я почув(ла)…
- Вийшовши на вулицю, я відчув(ла)…
- Світ довкола нас прекрасний і неповторний.
3. Обмін інформацією. Тема дня «Що мене оточує?»
Розгляньте малюнки.
- Що й кого ви бачите? Ви також це бачите щодня?
- Усе, що ви назвали, є довкола нас. Це все можна назвати одним словом — довкілля.
- Що ж таке довкілля?
- Усе, що довкола нас, і є довкіллям. Довкі-лля. Вслухайтесь, діти, у це слово. На яке слово воно схоже? (Довкола)
- Так, справді, усе, що знаходиться довкола нас і пов’язане з нами в житті, називається довкіллям.
Отже, довкілля — це середовище, у якому ми живемо. Ми дуже пов’язані зі світом, що навколо нас.
Отже, людину оточують жива і нежива природа, а також речі, що вона створила сама.
2. Гра «Сортер». Робота в групах.
-Попрацюємо в групах, але спочатку пригадаємо правила роботи в групах.
Повторити правила роботи у групі.
1. Говорити по черзі.
2. Говорить один - інші слухають.
3. Слухай інших.
4.Говори сам та не бійся помилитися.
В конвертах малюнки (Додаток). Вам потрібно відібрати малюнки:
І група - малюнки живої природи, ІІ- неживої, ІІІ-рукотворні об’єкти.
Представлення результатів.
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
-Як ви думаєте про що йтиметься мова сьогодні на уроці?
- Добре, давайте складемо пазли і дізнаємося про кого мова. (Додаток )
У кожної групи своя картинка пазлів (рослини, тварини, люди)
Отже, сьогодні ми будемо не тільки говорити про об’єкти живої природи, а досліджувати чим схожі між собою рослини, тварини і люди.
IV. Формування нових знань і способів дій.
- В природі поряд живуть люди, тварин, рослини. Зовні дуже відрізняються один від одного. Однак усі вони – організми, живі істоти. Належать до живої природи. А що їх об'єднує?
Усім живим організмам притаманні спільні ознаки.
V.Застосування, закріплення знань і способів дій.
1. Робота з підручником с.18-19.
- Що зображено на малюнках?
- Поміркуй і розкажи! Чи рухаються рослини?
2. Як ростуть і рухаються рослини.
https://www.youtube.com/watch?v=kR6DqaaDs9U
- Чим схожі між собою рослини, тварини і люди?
- Чим людина відрізняється від інших живих організмів?.
VІ. Підсумок уроку.
- Давайте тепер з'ясуємо за допомогою цеглинок LEGO які тварини мешкають у вас вдома? Побудуємо діаграму:
- Якщо у вас живе котик то будуємо вежу з червоних цеглинок.
- Якщо у вас живе песик то будуємо вежу з жовтих цеглинок.
- Якщо у вас живе хом'ячок то будуємо вежу з зелених цеглинок.
- Якщо у вас живуть рибки то будуємо вежу з блакитних цеглинок.
- Якщо у вас живе якась інша тварина то сині цеглинки.
- Якщо у вас живе декілька тварин то будуємо помаранчеві.
- Отже найвища вежа червона, а це означає що найбільше котиків живе у нас вдома.
2. Вправа "Дискусія"
-Як ви думаєте звідки беруться тваринки - безхатьки?
-Чи зустрічали ви котиків та собачок у яких немає господарів?
-Де вони сплять? Що їдять?
-Як можна назвати людей, які викинули їх на вулицю?
-Як ви ставитеся до таких тварин?
-Як їм можна допомогти?
-Що треба робити щоб цього не сталося з вашою тваринкою?
Висновок: перш ніж завести тваринку треба добре подумати і зважити свої можливості та сили.
3.Рефлексія.
Продовжи речення.
На уроці я дізнався…..
Мені найбільше сподобалось….
На уроці мене засмутило…
Додаток 1
Додаток 2
Використані джерела
https://naurok.com.ua/prezentaciya-lyudina-ot-scho-naycikavishe-u-sviti-215121.html