Тема. Де руки і охота, там ладнається робота. А. М’ястківський «Казка про яблуню».

Про матеріал

Підготувала матеріал вчитель початкових класів Гладунська Наталія Миколаївна.

Зінтегровано: читання, розвиток зв'язного мовлення, математику, образотворче мистецтво.

Тема. Де руки і охота, там ладнається робота.

А. М'ястківський «Казка про яблуню».

Мета. Формувати уміння відшукувати у тексті влучні слова і вирази, розвивати уміння виразно читати, виховувати чуйне ставлення до природи.

Обладнання. Таблиці, картки, інтерактивна дошка.

Перегляд файлу

 1

Підготувала матеріал вчитель початкових класів Гладунська Наталія Миколаївна.

Зінтегровано: читання, розвиток зв’язного мовлення, математику, образотворче мистецтво.

Тема. Де руки і охота, там ладнається робота.

А. Мястківський «Казка про яблуню».

 

Мета. Формувати уміння відшукувати у тексті влучні слова і вирази, розвивати уміння виразно читати, виховувати чуйне ставлення до природи.

 

Обладнання. Таблиці, картки, інтерактивна дошка.

 

                                              Хід уроку

 

Загадка.

Весною в вінку,

Літом у шубі,

Восени в намисті,

Взимку у шапці.    (Дерево)

 

- Так, а от яке, відгадайте загадку і прочитайте акровірш і дізнаєтеся які плоди на ньому родять.

Загадка.

Весною – цвіт,

Восени – плід є

На дереві гойдається,

Червонобоким називається.(Яблуко)

 

«Я таке, що всякий знає,

Бо на мене світ увесь

Ласо дуже поглядає» –

Утішався хтось і десь.

«Кращі, може, є від мене,

Однак я поряд рік увесь».

 

- Так, ми сьогодні будемо читати казку про яблуню. Написав її Андрій Пилипович Мястківський. Прочитаємо про цього чудового письменника.

   Письменник, перекладач. Народився в 1924 році в селі Соколівка , що на Вінничині, в сімї селянина. Працював учителем, у редакціях журналів. Для дітей видав збірки:»Киця прокидається», «Палочка – стукалочка», «Буслові імена», «Куди пішов дощик», «Вишиванка». Помер у 2003 році.

 

 

1. Мовна розминка.

А)Чистомовка.

Ад-ад-ад- щоб потрапити у сад;

Од-од-од- треба перейти город;

Ди-ди-ди- ми ж залишимо сліди;

Ти-ти-ти- та ж по стежці треба йти.

 

Б)Словникова робота.

 - А ми підемо до нашої казки через словникові слова. Прочитайте піраміди слів. Слова якої піраміди незрозумілі? Після тексту є пояснення цих слів. Прочитаємо їх в тому порядку, як записано на дошці.

               глід                 дике                  щепа

             дичка             лопухи               вільце 

           зернятко         вродить             осоння

          заглушить      культурні          корячок

        роздивляйсь    непомітна          чухрати

 

В)Читання казки учителем та сильнішими учнями.

- Що особливого ви помітили в казці? На що вона схожа?

 

Г)Повторне читання казки мовчки.

- Прочитайте самостійно казку і скажіть, чому це казка.

(Тварини і деревце розмовляють).

- Полічіть скільки дійових осіб в казці.

 

Д)Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

- Відшукайте і прочитайте речення, де дід пасе корову.

(На узлісся, біля рову, де дідусь мій пас корову, кучеряве, як вільце, зеленіло деревце.)

- Як називали його звірі?

(І зайчатко, і лисичка називали його – дичка…)

- Із чого воно зросло?

(Із зернятка я зросло.)

- Яким деревом воно мріяло стати?

(Може, кленом стану я, може, дубом в лісі скраю, ще не відаю, не знаю…)

- Та, насправді, яким деревом стане через 7-8 років?

(Через років сім чи вісім станеш яблунею в лісі!)

- Прочитайте, як описав дичку дідусь.

(Непомітна, невеличка, але яблунька, хоч дичка.

В бур’янах густих вона, але в корені міцна.)

- Що дід їй пообіцяв? (Що стане щепою в його саду)

- Коли дідусь приніс її до господи? (Восени)

- З чого видно, що дідусь любить природу?(Приніс, посадив, обгородив, прищепив)

- Як віддячила йому яблуня?(…яблуня семи сортів.)

 

2. Робота з прислів’ями.

- Об’єднайте слова в речення і прочитайте прислів’я. Поясніть як ви їх розумієте.

*Приємне слово наче сад цвіте.

*Дерево славиться плодами, а людина ділами.

*Які дерева, такі й плоди.

 

3. Розвиток уваги, гра»Так чи ні».

- Восени кури відлітають у теплі краї.

- У сосновому лісі ми назбирали моркви.

- Зацвіли дерева, відлетіли птахи, на деревах з’явилися бруньки.

- На нашій яблуні вродило багато смачних шишок.

 

                  Фізкультхвилинка

4.Робота на карточках.

Лоточок із яблуками не обминайте

Які до смаку вам, такі вибирайте.

Сортів тут багато, усі вони різні,

Ось яблука ранні, ось – яблука пізні.

(Завдання на карточках - яблучках)

А)Побудувати звукову модель слова «яблуня».

- Зверни увагу на букву «я» попереду і вкінці слова..

Гра «Хто це, що це?»

*Жовте, червоне, осіннє,…    листя;

*Холодний, білий, пухнастий,…   сніг;

*Білокора, висока, струнка,…   береза;

*Великий, косолапий, вайлуватий,…   ведмідь.

Б)Запишіть ознаки нашого яблучка.

(Смачне, солодке, червоне, соковите, стигле, наливне,…)

- Виконаємо завдання навпаки, до слова підберемо слова.

В)Гра «Дід Буквоїд»

- Допишіть букви в слова, прочитайте які фрукти ще вродили у нашому саду.

Г_р_шк_ , _л_ч_, с_ив_, ч_р_шн_, _иш _я, _бр_к_с_, _ер_ик_.

 

5. Підсумок уроку.

- Багатий врожай ми зібрали сьогодні на уроці. І це були не лише фрукти. Та я, надіюсь, це і нові знання про вирощення саду. То як ви вважаєте, що потрібно, щоб виростити сад своєї мрії? (Посадковий матеріал, родючий ґрунт, сонячне світло, рясний дощик,…А сама головне, тепло і працьовитість рук.)

 

 

Додаткові завдання.

1Кросворд.

- Допиши букви так, щоб вийшло нове слово або слово з іншим значенням.

 

САД

САД

САД

САД

САД

САД

 

2.»Магічний квадрат»

- Відшукай у таблиці слова: яблуня, кущ, гілля, листя, яблуко.

 

С    Т    Р   А    С   А

Й    О   К   У    Л   Я

Л    У   Н   Я    Б   Т

Б    Я    Е   Л    И   С

Щ  И   Ш  Л     І    Г

У    К   И    Ї     В   У

3. Продовж віршик:

Я рум’яне, запашне

І кругленьке, і …     (смачне)

Рвуть мене вже влітку

І дорослі, й …           (дітки)

 

Саме, як кулачок,

Червоний…            (бочок)

Доторкнешся - ….. (гладеньке)

А відкусиш - ……...(солоденьке)

 

4. Це цікаво, прочитай.

    Яблуневі сади найпоширеніші. Сьогодні нараховується понад десять тисяч сортів цієї рослини. Їх вивели з різних диких сортів.

    Яблука дуже корисні. Кажуть:»Щодня по яблуку і лікар не потрібен». Чимало міфів і легенд говорять, що яблука дарують не лише здоров’я, але і любов, красу та вічну молодість.

     З’їдене на ніч смачне соковите яблуко забезпечує спокійний сон.

 

Прикмета.

Як яблуня цвіте, починай орати.

 

Прислів’я та приказки.

Від гнилого яблука й здорове гниє.

Достигле яблуко само з дерева падає.

На солодкій яблуні – солодкі яблука.

На яблуні шишки не ростуть.

 

Свято свяченого яблучка.

19 серпня – свято яблучного Спаса( Преображеніє Господнє).

А ще кажуть «Прийшов Спас, держи рукавиці про запас».

 

Усмішка.

     Якось на уроці вчителька питає учня:

- Коли йдеш по вулиці і бачиш гарний сад, а в ньому багато яблук і груш, що ти думаєш про господаря?

- Чи має він собаку,- відповів хлопчик.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ( Карточка учня)

1 А)Побудувати звукову модель слова «яблуня».

Яблуня - ___________________________________________

 

2. Б)Запишіть ознаки яблука.

Яблуко(яке?)_________________________________________________________________________________________________________

 

В)Гра «Дід Буквоїд»

- Допишіть букви в слова, прочитайте які фрукти ще вродили у нашому саду.

 

Г _ р _ шк. _ , _ л _ ч_, с _ ив _, ч _ р _ шн_, _ иш  _ я,  _ бр _ к_с_, _ ер_ ик _.

 

 

 

Додаткові завдання

1Кросворд.

 

- Допиши букви так, щоб вийшло нове слово або слово з іншим значенням.

 

САД

САД

САД

САД

САД

САД

 

2.»Магічний квадрат»

 

- Відшукай у таблиці слова: яблуня, кущ, гілля, листя, яблуко.

 

С    Т    Р   А    С   А

Й    О   К   У    Л   Я

Л    У   Н   Я    Б   Т

Б    Я    Е   Л    И   С

Щ  И   Ш  Л     І    Г

У    К   И    Ї     В   У

 

 

4. Це цікаво, прочитай.

    Яблуневі сади найпоширеніші у світі. Сьогодні нараховується понад десять тисяч сортів цієї рослини. Їх вивели з різних диких сортів.

    Яблука дуже корисні. Кажуть:»Щодня по яблуку і лікар не потрібен». Чимало міфів і легенд говорять, що яблука дарують не лише здоров’я, але і любов, красу та вічну молодість.

     З’їдене на ніч смачне соковите яблуко забезпечує спокійний сон.

 

5. Прислів’я та приказки.

* Від гнилого яблука й здорове гниє.

* Достигле яблуко само з дерева падає.

* На солодкій яблуні – солодкі яблука.

* На яблуні шишки не ростуть.

 

Свято свяченого яблучка.

19 серпня – свято яблучного Спаса(Преображеніє Господнє).

А ще кажуть «Прийшов Спас, держи рукавиці про запас».

 

Усмішка.

     Якось на уроці вчителька питає учня:

- Коли йдеш по вулиці і бачиш гарний сад, а в ньому багато яблук і груш, що ти думаєш про господаря?

- Чи має він собаку,- відповів хлопчик.

 

 

3. Продовж віршик:

 

Я рум’яне, запашне

І кругленьке, і …    

Рвуть мене вже влітку

І дорослі, й …  

 

Саме, як кулачок,

Червоний…           

Доторкнешся – гладеньке,

А відкусиш - ….

doc
Додано
9 лютого 2018
Переглядів
1456
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку