Тема: Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми, багатозначні дієслова. Вживання дієслів у прямому і переносному значенні

Про матеріал
Конспект уроку містить цікаві завдання для засвоєння дітьми теми "Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми, багатозначні дієслова. Вживання дієслів у прямому і переносному значенні"
Перегляд файлу

Тема: Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми, багатозначні дієслова. Вживання дієслів у прямому і переносному значенні.

Мета: вчити учнів добирати до поданого дієслова 2–3 синоніми, антоніми; пояснювати пряме і переносне значення дієслів, 2–3 значення багатозначного дієслова, вводячи їх у словосполучення, речення, зв’язні висловлювання; розвивати мовлення та мислення учнів; збагачувати їх словниковий запас; виховувати бажання працювати самостійно, вдумливо, наполегливо.

Обладнання: підручник, портрет    Т.Г.Шевченка,завдання для самостійної роботи та роботи в парах.

Хід уроку І. Організація класу.

Вступне слово учителя.

Дітки до нас сьогодні завітали гості. Поверніться до них ,привітайтеся,подаруйте їм свою посмішку. Подаруйте посмішку мені,один одному.

Ви почули всі дзвінок?

Він покликав на урок. Кожен з вас приготувався До дзвінка ще постарався.

Зараз сядуть всі дівчатка, А за ними і хлоп’ята .

II. Стимулювання пізнавальної діяльності.

Діти, наші гості передали нам лист. Дізнатись від кого він ми зможемо, відвідавши загадку.

Старий дід мости помостив

Молода прийшла - мости розвела

(Весна).

За календарем до нас прийшла весна. З давніх-давен на нашій українській землі образ довгожданої весни уособлювала гарна молода дівчина з вінком квітів на голові. Іде весна по землі, прикрашає її квітами, ніжною зеленю. То ж бережімо цю красу. Тоді буде наша земля квітуча.

Весна звертається у своєму листі, діти, до вас і запрошує у подорож на лісову галявину. Вона дуже просить вас взяти з собою у подорож: знання, пам'ять, кмітливість, натхнення, увагу, розум, терпіння. Вона хоче,щоб ми на уроці дотримувалися таких правил -      Не просто слухати, а чути.

-                     Не просто дивитись, а бачити.

-                     Не просто відповідати, а міркувати.

-                     Дружно й плідно працювати.

Складання девізу уроку.

(З розсипаних слів скласти вислів)

А під яким девізом ми будемо працювати на сьогоднішньому уроці ви дізнаєтеся,розшифрувавши речення.

Навчати, добре, знати, хто, хоче, все, того.

Як ви розумієте це прислів’я?

--Хто з вас хоче багато знати? Вправа «Мікрофон» - Що очікуєте від уроку?

… Звичайно гарних оцінок, тому часу дарма не гаєм, заробляти починаєм…

-А я очікую що ви будете працювати старанно,уважно,писати будете гарно і каліграфічно.

- Чи справдяться наші очікування дізнаємося вкінці уроку.

Красуня весна хвилюється ,щоб ми не заблукали під час подорожі ,тому залишила нам

план,за яким нам потрібно працювати ,щоб потрапити на квітучу поляну. Отже ми мандруємо за таким планом.

План уроку 1.Перевірка домашнього завдання

2.Словниковий диктант.

3.Каліграфічна хвилинка

4.Відпочинок

4.Нова тема

5.Робота з підручником

6.Робота в парах

7.Підведення підсумків. Друзі природи.

IІІ.Актуалізація опорних знань

Дітки Красуня весна дуже хоче дізнатися що ми вже знаємо,що засвоїли на попередніх уроках.

Тому перша наша зупинка «Перевірка д.з.

Робота біля дошки (Слободяник,Негрич),на індивідуальних картках(Пилипів,..) А ми тим часом перевіримо д.з (1 учень) 1. Перевірка домашнього завдання.

( Вправа 80-взаємоперевірка)

2.   Робота на індивідуальних картках

(Оцінювання учнів)

3.   Інтерактивна вправа « Бліц – опитування».

-   Назвіть частини мови, які ви вже вивчили.

-   Наведіть приклади вивчених частин мови. Доведіть свій вибір. - Що ви знаєте про дієслово?

-   На які питання відповідають дієслова?

-   яким членом речення виступає?

-   Як пишеться не з дієсловами?

-   Наведіть приклади.

Молодці .добре справились із ззавданням. Отже ми можемо мандрувати далі і наступна наша зупинка «Словниковий диктант»

4. Словниковий диктант

Встав пропущену літеру.

Весна,футбол,восени,п’ятдесят,….

-Взаємоперевірна з дошки.

Молодці,добре справились і завданням.(Оцінювання)! 2 зошити перевіряю я.

5.Каліграфічна хвилинка

Наступна наша зупинка –каліграфічна хвилинка.

Ми покажемо нашій Весні і гостям як вміємо каліграфічно писати.

Каліграфічно записати у зошитах:

Т т Гр Ш ев К укр.

Прочитайту слова. Відновіть речення. Запишіть його каліграфічно.

Григорович Тарас Шевченко - Кобзар. український

Тарас Григорович Шевченко - український Кобзар.

Вчитель слідкує за осанкою учнів під час письма.

Дітки,що ви знаєте про цю людину?

Березень подарував Україні і світові Великого Кобзаря, геніального поета, художника Т.Г.

Шевченка.

9            березня 1814 року в с. Моринці на Київщині в сім'ї селянина-кріпака народився маленький Тарас. Коли йому було 9 років, у нього померла мама, а пізніше помер і батько. Своє тяжке сирітське життя Тарас описує у віршах.

Прожив поет рівно 47 років. Так судилось долею, щоб його день народження і день смерті стояли поруч.

10       березня 1861 року перестало битися серце Великого Кобзаря.

Похований Шевченко в Каневі на Чернечій горі, як заповідав поет. В день його народження дорослі і діти йдуть до його пам'ятника, щоб покласти квіти, читають Тарасові вірші, співають пісні і цим висловлюють свою шану Кобзареві.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

А ми мандруємо далі і наша наступна зупинка «Нова тема»

IV.   Повідомлення теми, мети уроку.

Мета уроку: навчитися добирати до дієслів синоніми, антоніми; пояснювати пряме і переносне значення дієслів, значення багатозначного дієслова.

V.      Сприймання й усвідомлення нового матеріалу1. Спостереження за мовним матеріалом

Слухання казки К. Д. Ушинського

СУПЕРЕЧКА

Корова, кінь і собака говорять між собою, кого хазяїн більше любить. Кінь говорить: «Хазяїн більше любить мене. Я йому плуг тягаю, дрова з лісу вожу. Сам хазяїн на мені у місто їздить».

А корова говорить: «Ні, хазяїн більше любить мене. Я всю його сім’ю молоком годую».

Собака як заговорить: «Ні, мене. Я хазяйське добро стережу».

Почув чоловік цю суперечку і говорить: «Не сперечайтеся. Всі ви мені потрібні. Кожен хороший на своєму місці».

2. Бесіда за почутим

-     Що в цьому тексті вам не сподобалося?

-     Якими словами потрібно замінити дієслово говорити? (Засперечатись, сказати, зауважити, загарчати)

Як називаються слова, близькі за значенням? (Синоніми)

(на дошці вивісити слово ДІЄСЛОВА_ СИНОНІМИ) - Яке ще значення мають слова? (протилежне значення) - як називаються слова з протилежним значенням? (На дошку вивішуємо напис Дієслова антоніми)

-Доберіть антонім до слова говорити-,стояти-…

— В українській мові є слова, які мають кілька лексичних значень, їх називають багатозначними:наприклад слово іти(вивішуємо на дошці БАГАТОЗНАЧНІ СЛОВА) Порівняйте:

-   Щонеділі жінки ідуть до церкви (відвідують).

-   Автобус іде до вокзалу (рухається в напрямку).

-   Іде вже другий тиждень канікул (минає).

ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ

— Дієслова можуть мати і пряме, і переносне значення. Порівняйте: хор співає — душа співає.

— Слова з переносним значенням найчастіше вживають у художніх текстах. Наприклад:

Літо в осінь забреда мрійною ходою. (С. Руднєв)До нас прийшла довгождана весна. - То які значення можуть мати дієслова?

Дієслова-синоніми,антоніми,багатозначні слова,дієслова вжиті в прямому значенні.

А ЗАРАЗ ПЕРЕВІРИМО ЯК ВИ ЗРОЗУМІЛИ ПОЯСНЕННЯ VI РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ.

Наступна наша зупинка «Робота з підручником.» -Відкрийте їх на сторінці 136.

1.Самостійна робота за варіантами

1-варіант вправа 265(виписати дієслова синоніми) 2-варіант вправа 266(виписати парами дієслова антоніми) 2.Робота над вправою 267.

Перевірка виконання самостійної роботи.

Як ви розумієте значення слова воєдино?

Прочитайте значення цього слова у підручнику.

Відпочинок для очей (Знайди в класі квітку) 2.Вправа267

-   Прочитайте загадку.

-   Що це на вашу думку?

-   Прочитайте дієслова.

-   Як ви вважаєте,в якому значенні ,прямому чи переносному вжиті дієслова?

-   То яке значення може мати дієслово?

Молодці ви гарно попрацювали.

Тож можемо мандрувати далі. І наступна наша зупинка «Попрацюймо в парі».

VII. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 1.Робота в парах 1 ряд

Добирання антонімів. Складіть речення з цими дієсловами. Заплести — розплести; в’янути — цвісти; заходити — виходити; піднімати — опускати; з’єднувати — роз’єднувати

2 ряд

Добирання синонімів до дієслів. Складіть речення із цими дієсловами

Бігти — мчати, нестись, летіти; думати — мислити, міркувати; йти — крокувати, плентатись, сунути, шкандибати; доглядати — турбуватись, піклуватись

3 ряд

— Вставте дієслова-антоніми і відновіть прислів’я.

                    Згода дім будує, а незгода руйнує.

                    Вогонь палить, а вода сушить.

                    Ластівка день починає, а соловей кінчає.

                    Смілий там знайде, де боягуз загубить.

                    Літо біжить підстрибуючи, а зима бреде похнюпившись

2.Робота над фразеологізмами

— Уведіть у речення дієслова-синоніми відповідно їх лексичного значення. за вітром (пропасти)

за водою (зникнути)

Піти                                           на свій хліб (самостійно)

світ за очі (далеко)

VIII Зупинка "Друзів природи"

Ось ми і потрапили на лісову галявину.

Розцвіли весняні квіти, розпустились на деревах листочки, прилетіли з вирію птахи.

А які поради можна дати дітям, які йдуть на екскурсію у весняний ліс? Весна дякує вам всім за працю. Вітає тих учнів, що найкраще справлялись з завданням.

IX     Підсумок уроку.

Чи сподобався вам урок?

Чого ми навчились на уроці?

X         Домашнє завдання.

1 група-дібрати 3 прислівя з словами –антонімами.

2-група-виписати 3 речення з дієсловами-синонімами.

3-група-виписати 3 речення,в яких дієслова будуть вжиті в переносному значенні.

УРОК

З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ НА ТЕМУ:

«Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми, багатозначні дієслова. Вживання дієслів у прямому і переносному значенні.»


 

pdf
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
8 жовтня 2025
Переглядів
100
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку