Тема. Е. Портер. Роман «Полліанна». Ідея радості життя й відкриття світу у творі

Про матеріал
Мета: навчальна: продовжити знайомство учнів зі світовим бестселером Е. Портер; розвивальна: розвивати усне мовлення, удосконалювати навички аналізу художнього твору, користування різними інформаційними джерелами та вміння працювати з комп’ютером; виховна: виховувати інтерес до літератури, сприяти формуванню життєвих компетенцій. Тип уроку: нетрадиційний урок. Форма проведення уроку: урок-тренінг із використанням мультимедійних засобів.
Перегляд файлу

 

Тема. Е. Портер. Роман «Полліанна». Ідея радості життя й відкриття світу у творі

Мета: навчальна: продовжити знайомство учнів зі світовим бестселером Е. Портер; розвивальна: розвивати усне мовлення, удосконалювати навички аналізу художнього твору, користування різними інформаційними джерелами та вміння працювати з комп’ютером; виховна: виховувати інтерес до літератури, сприяти формуванню життєвих компетенцій.

Тип уроку: нетрадиційний урок.

Форма проведення уроку: урок-тренінг із використанням мультимедійних засобів.

Випереджальне завдання: створити мультимедійну презентацію «Радій життю».

Я ніколи не вважала, що треба заперечувати існування труднощів, страждань і зла. Я тільки думала, що значно краще йти назустріч невідомому бадьоро й радісно.

 Е. Портер

Хід уроку

І. Організаційно-мотиваційна частина

(Діти сидять у великому колі.)

1. Слово вчителя

— Які свята ви любите найбільше, чому? (Відповіді учнів.)

Прослухайте аудіозаписи: «Нова радість стала», «Хто, хто Миколая любить», «Свято наближається», «Тиха ніч» чи інші подібні.

 - Про які свята йдеться? (День Святого Миколая, Новий рік, Різдво)

 - Які подарунки ви отримали в ці дні?

2. Тренінгова вправа «Привітай сусіда»

 - Привітайте сусіда справа, продовживши фразу: «Мені подобається в тобі твоя (твій)…» (можна подарувати паперову сніжинку з таким написом).

3. Евристична бесіда

 - Що дарує дітям Святий Миколай? (Солодощі)

 - А що ще можна знайти під подушкою? (Різочки)

 - Подобаються вам такі подарунки? (Звісно ні!)

 - Яка ж тоді від них користь, невже Миколай не любить дітей? (Різочки знаходять тільки непослухи.)

 - Подарунки люблять усі. Пригадайте, що сподівалася отримати із благодійної допомоги дівчинка Полліанна, про яку ми говорили з вами на попередніх уроках? (Ляльку)

 - А що отримала? (Милиці)

 - Чому такий несподіваний подарунок? Невже героїня так погано поводилася?

ІІ . Робота над темою уроку

1. Творчо-комунікативне завдання «Пригадуємо сюжет»

У ч и т е л ь. Уявіть себе в ролі кореспондента, який отримав завдання від редакції побувати у містечку Белдінґсвіль і прокоментувати відзнятий матеріал у випуску новин або взятии інтерв’ю у жителів містечка — Джона Пендлтона, священика Пола Форда, місіс Сноу, лікаря Чилтона, Джиммі, Ненсі, Поллі Гаррінґтон та ін.

2. Малювання кольорограми «Полліанна»

На аркушах паперу учні малюють фарбами довільну геометричну фігуру чи роблять просто мазок того кольору, з яким асоціюють образ героїні. Потім демонструють усім свій вибір. (Учитель робить узагальнення.)

3. Тренінгова вправа «Ранок і настрій»

У ч и т е л ь. Щоранку ми прокидаємося із різним настроєм.

Найчастіше він добрий, адже з кухні долинають смачні аромати, чути ласкавий голос мами чи бабусі або когось із рідних «Час прокидатися!», у школі чекають друзі, неймовірні відкриття в країні знань. А ще краще, коли це — канікули, вихідні чи якесь свято, і на нас очікує веселе дозвілля, улюблені заняття. Буває й інакше: не виспався, не впевнений, чи добре вивчив вірш і чи не зіб’єшся при розповіді на уроці, боїшся контрольної і т. ін. На настрій вливає також і погода. Розбудило сонечко яскравими променями, що простяглися у віконце,— маємо гарний настрій, хочеться одразу підхопитися й бігти назустріч радощам нового дня.

4. Перегляд відеоролика «Сонячний ранок»

У ч и т е л ь. Наш настрій не може так залежати від погоди. Якщо ситуацію не можна змінити, змініть своє ставлення до неї. Уявіть, як зелені паростки спрагло п’ють крапельки набридлого вам дощику, порадійте за них.

5. Складання «асоціативного куща» (або інтерактивна вправа «Сонечко»)

У ч и т е л ь. Згадайте: у ваших кольорограмах переважали оранжевий, жовтий кольори, а це означає, що наша героїня — сонячна дівчинка. Згадаймо риси її характеру. Кожен пише на паперовій смужці-промінчику рису характеру дівчинки й прикріплює до сонечка — портрета Полліанни.

6. Тренінгова вправа «Нумо, дзеркальцю, скажи…»

У ч и т е л ь. Погляньте на себе в люстерко. Чи задоволені ви своєю зовнішністю? Чи хотіли б ви дещо змінити?

7. Мультимедійна презентація «Портрет Полліанни»

 - Чи гарна дівчинка? (Ні. Руда, має ластовиння на обличчі, якого соромиться.) Яка доля цієї дівчинки? (На її долю випало багато випробувань. Вона залишилася сиротою, згодом отримала тяжку травму хребта й була прикута до ліжка.)

 - Що ж допомогло їй здолати такі тяжкі випробування? (Гра в радість)

8. Мультимедійна презентація «Жителі містечка Белдінґсвіль»

9. Інтерактивна гра «Знайомтесь, це…»

Уявіть, що наш мультимедійний екран — дзеркальце.

 - Що об’єднує цих людей? (Вони, на перший погляд, не дуже привабливі, адже незадоволені своїм життям.)

 - Чи може зміна зовнішності зробити людину щасливою?

 - А що тоді для цього потрібно?

10. Творча робота (у групах)

Діти об’єднуються в групи за допомогою лічилки «Зима, весна, літо, осінь…». Представники груп беруть зі столу предмети (або аркушики з їх назвами, малюнками — по два; пояснюють, порадившись у групах, кому із героїв твору можна порекомендувати ці засоби як ліки проти негараздів):

 - крем проти ластовиння (Полліанні);

 - троянда (тітоньці Поллі);

- стетоскоп (лікареві Чилтону: лікар — найрадісніша професія, адже повертає людям здоров’я);

 - будинок (Джиммі);

 - дитяча книжка, іграшка (Джонові Пендлтону для дитини, яку він усиновить чи якою опікуватиметься);

 - різнокольорові нитки й спиці або гачок для в’язання (місіс Сноу);

 - бейджик з написом «Пишаюся своїм добрим ім’ям» (Ненсі);

 - Біблія із закладкою проповіді «Радійте всі!» (священикові Полу Форду). Прописати ліки від удаваних негараздів (кожна група — по одному «рецепту»):

 - ластовиння (у темній кімнаті непомітні, завжди, за бажанням, їх можна позбутися);

 - заняття, навчання, щоденні турботи, результат праці (радість від того, що ти чогось навчився, комусь зробив щось добре);

 - ім’я (головне не ім’я, а те, якою є сама людина);

 - самотність (шукайте причину в собі: гординя, відсутність комунікабельності, любові до людей. Видатний український письменник, філософ Григорій Савич Сковорода говорив: «Хочеш, щоб тебе любили, полюби перший сам…»).

11. Постановка та розв’язання проблемного питання

 - Що, на вашу думку, можна вважати найтяжчим випробуванням у долі людини? (Смерть рідних, каліцтво)

 - Що пропонує у таких випадках Полліанна? (Смерть рідних: вірити у те, що вони на небесах, живуть доти, доки ти їх пам’ятаєш. Каліцтво: не можеш ходити — роби щось руками, будь корисним людям.)

12. Творча робота

Представлення мультимедійних презентацій «Радій життю», підготовлених учнями за випереджальним завданням. Кадри з проекту «Голос. Діти», Паралімпійські ігри, конкурси краси для інвалідів

13. Перегляд фрагменту фільму «Полліанна» (англійською мовою, 2003 р.; Велика Британія, режисер Сара Хардінг, в головній ролі Аманда Бертон)

У ч и т е л ь. Спробуйте знайти переглянутий фрагмент у тексті твору. Порівняйте. (Можливий висновок: усіма мовами слово «радість» звучить піднесено.)

14. Тренінгова вправа «Кольорові рамки»

У ч и т е л ь. Коли ми дивимося на світ, то використовуємо своєрідні різнокольорові рамки, які є нічим іншим, як нашими думками. Спробуємо використати «радісні рамки» (тобто знайти) в таких ситуаціях:

 - на день народження вам подарували три однакових подарунки;

 - йдучи до школи, ви перечепилися, упали й порвали одяг;

 - вам давно обіцяли цікаву екскурсію, але організатор захворів і поїздку відклали.

ІІ . Саморефлексія учнів

Висловлення думок про те, наскільки вдалою й продуктивною була робота в групах та колективна.

ІV. Домашнє завдання

  1. Запишіть «Правила життя від Полліанни».
  2. Скласти сенкан до образу Полліанни.
  3. Намалювати ілюстрації до твору (за бажанням)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додав(-ла)
Рой Анжела
Додано
25 лютого
Переглядів
98
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку