Урок №___
Тема. Формули скороченого множення
Мета: перевірити рівень засвоєння базових знань та вмінь, вироблених у ході вивчення теми, передбачених вимогами програми з математики.
Тип уроку: контроль засвоєння знань та вмінь.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Умова тематичної контрольної роботи
Контрольна робота №4. Формули скороченого множення
Варіант І
А |
Б |
В |
Г |
с2 - 36 |
с2 +12с + 36 |
с2 – 12 с + 36 |
с2 +36 |
А |
Б |
В |
Г |
25 + с2 |
с2- 25 |
5 - с2 |
25 - с2 |
3. Розкладіть на множники: α2 - 72.
А |
Б |
В |
Г |
(α + 49) (α - 49) |
(α + 49) (α - 49) |
(α + 7) (α - 7) |
(α – 7)2 |
А |
Б |
В |
Г |
25 – 10с + с2 |
125 – с3 |
125 + с3 |
25 – с3 |
5. Подайте у вигляді многочлена вираз (α + 3b)(3b – α)
А |
Б |
В |
Г |
α2 + 9 b2 |
α2 - 9 b2 |
9 b2 - α2 |
α2- 6αb + 9 b2 |
6.Перетворіть вираз у многочлен:
а) (а + 7)2;
б) (m – 6)(т + 6);
в) (3x – 4у)2;
г) (5а + 8b)(8b – 5а);
7.Розкладіть на множники:
а) 25х2 – 16; б) 9х2 – 12ху + 4у2;
в) т3 + 27п3; г) 0,001х6 – 1.
8*. Розв'яжіть рівняння:
а) (2у – 3)(3у + 1) + 2(у – 5)(у + 5) = = 2(1 – 2у)2 + 6у;
б) (3х – 7)2 – 4х2 = 0.
Контрольна робота №4. Формули скороченого множення
Варіант ІІ
А |
Б |
В |
Г |
с2 - 16 |
с2 +8с + 16 |
с2 – 8 с + 16 |
с2 +16 |
А |
Б |
В |
Г |
9 + с2 |
9 - с2 |
3 - с2 |
с2- 9 |
А |
Б |
В |
Г |
(α + 25) (α - 25) |
(25 + α) (25 - α) |
(α - 5) (α + 5) |
(α – 5)2 |
А |
Б |
В |
Г |
16 – 8с + с2 |
с3 - 64 |
с3 + 64 |
16 + с3 |
5. Подайте у вигляді многочлена вираз (3 + 2b)(2b – 3)
А |
Б |
В |
Г |
9 - 4 b2 |
-9 + 4 b2 |
9 + 4 b2 +12b |
9 - 12b + 4 b2 |
6. Перетворіть вираз у многочлен:
а) (с – 6)2;
б) (5 – а)(5 + а);
в) (2а + 3b)2;
г) (a – 1)(а2 + а + l);
7. Розкладіть на множники:
а) 100 – 9х2; б) b3 – 8с3;
в) 4а2 + 20аb + 25b2; г) 0,125х3 – 8.
8. *. Розв'яжіть рівняння:
а) 4(3у + 1)2 – 27 =
= (4у + 9)(4у – 9) + 2(5у + 2)(2у – 7);
б) (8у – 1)2 – 49у2 = 0.
ІІІ. Розв'язання та відповіді
Варіант 1 |
Варіант 2 |
1.в; 2.г; 3.в; 4.б; 5.в 6. а) а2 + 14а + 49; б) m2 – 36; в) 9х2 – 24ху + 16у2; г) у3 + 1 |
1.в; 2.б; 3.в; 4.в; 5.б 6. а) c2 – 12c + 36; б) 25 – a2; в) 4a2 + 12ab + 9b2; г) a3 – 1 |
7. а) (5х – 4)(5х + 4); б) (3х – 2у)2; в) (т + 3п)(т2 – 3тп + 9п2); г) (0,1х2 – 1)(0,01х4 + 0,1х2 + 1). |
7. а) (10 – 3x)(10 + 3x); б) (b – 2c)(b2 + 2bc + 4c2); в) (2a + 5b)2; г) (0,5x – 2)(0,25x2 + x + 4). |
8°. а) х2 – 6х + 9 – х2 + 5х – 4 + х2 – 4 = = х2 – х + 1; б) х3 – 8 – х3 + 9х = 9х – 8. |
8°. а) x2 + 10х + 25 – x2 + 16 + x2 + 4x – 21 = = x2 + 14x + 20; б) 8 + у3 – у2 + 4у = 4у + 8. |
4*. 6у2 – 7у – 3 + 2у2 – 50 = = 2 – 8у + 8у2 + 6у, -7у – 53 = -2у + 2, -5у = 55, у = -11. Відповідь. -11. |
4*. 1) 36у2 + 24у + 4 – 27 = = 16y2 – 81 + 20у2 – 62y – 28, 24y – 23 = -62y – 109, 86у = -86, у = -1. Відповідь. -1. |
IV. Підсумки уроку
Здавши роботи, учні отримують правильні розв'язання та звіряють відповіді.
V. Домашнє завдання (випереджальне)
№ 1. Використовуючи знання та вміння, набуті в 7 класі, прокоментуйте (складіть логічний ланцюжок) розв'язання:
1) х3 – 100х = х(х2 – 100) = х(х – 10)(х + 10);
2) х3 – 20х2 + 100х = х(х2 – 20х + 100) = х(х – 10)2;
№ 2. Використавши умову і роздані розв'язання завдань тематичної контрольної роботи, виконайте вдома аналіз контрольної роботи. Якщо є запитання, запишіть їх і принесіть на урок.