Геоінформатика - це специфічний розділ інформатики, що має справу з просторово прив'язаної інформацією. Географічна інформаційна система або геоінформаційна система (ГІС ) - це інформаційна система, що забезпечує збір, зберігання, обробку, аналіз і відображення просторових даних і пов'язаних з ними непросторових, а також отримання на їх основі інформації та знань про географічний простір.
В даний час на ринку програмних продуктів представлено кілька видів систем, що працюють з просторово розподіленою інформацією, до них зокрема, відносяться системи автоматизованого проектування, автоматизованого картографування та ГІС. ГІС в порівнянні з іншими автоматизованими системами володіють розвиненими засобами аналізу просторових даних.
Функції ГІС –систем: 1. Введення і редагування даних; 2. Підтримка моделей просторових даних; 3. Зберігання інформації; 4. Перетворення систем координат і трансформація картографічних проекцій; 5. Растрово-векторні операції; 6. Вимірювальні операції; 7. Полігональні операції; 8. Операції просторового аналізу; 9. Різні види просторового моделювання; 10. Цифрове моделювання рельєфу та аналіз поверхонь; 11. Висновок результатів у різних формах.
Додаткові параметри просторових об'єктів зазвичай називаються атрибутами об'єктів (описова характеристика об'єкта). Класична схема функцій ГІС, запропонована канадцем Р.Томлінсом. Відповідно цим узагальненим функціям ГІС виділяють і підсистеми ГІС: підсистеми збору, обробки, аналізу і т.д.
Геоінформаційні системи класифікують за такими ознаками: за призначенням — залежно від цільового використання; за проблемно-тематичною орієнтацією — залежно від сфери застосування; за територіальним охопленням — залежно від розміру території і масштабного ряду цифрових картографічних даних, що складають базу даних ГІС.
За призначенням геоінформаційні системи поділяють: на багатоцільові та спеціалізовані. Багатоцільовими системами, як правило, є регіональні ГІС, призначені для розв'язання широкого спектра завдань, пов'язаних з регіональним керуванням. Спеціалізовані ГІС забезпечують виконання однієї або кількох близьких функцій.
Дослідницькі ГІС створюються для забезпечення розв'язання будь-якої наукової проблеми або сукупності наукових проблем із застосуванням методів просторово-часового аналізу й моделювання. Навчальні ГІС розробляються для забезпечення навчального процесу, як правило, у вищих навчальних закладах.
За проблемно-тематичною орієнтацією виділяють: земельно-кадастрові; екологічні і природокористувальницькі; інженерних комунікацій і міського господарства; надзвичайних ситуацій; навігаційні; соціально-економічні; геологічні; транспортні; торгово-маркетингові; археологічні; військові; інші.
Функціональні можливості ГІС визначаються також архітектурним принципом їх побудови: - закриті системи - не мають можливостей розширення, вони здатні виконувати тільки той набір функцій, який однозначно визначений на момент покупки. - відкриті системи відрізняються легкістю пристосування, можливостями розширення, так як можуть бути добудовані самим користувачем за допомогою спеціального апарату (вбудованих мов програмування).
Матеріали польових вишукувань територій, включають дані топографічних, інженерно -геодезичних вишукувань, кадастрової зйомки, геодезичні вимірювання природних об'єктів, електронними тахеометрами, GPS приймачами, а також результати обстеження територій із застосуванням геоботанічних та інших методів, наприклад, дослідження по переміщенню тварин, аналіз грунтів та ін