План-конспект уроку природознавства,
проведеного у 3-А класі загальноосвітньої школи
I-III ступенів №6 м. Глухова
студенткою III курсу, 31-ПО групи
денної форми навчання
факультету початкової освіти
Глухівського національного
педагогічного університету
імені Олександра Довженка
Гололоб Олесею Романівною
Тему одержано: 13.02.2020 р.
Дата проведення уроку: 10.03.2020 р.
Перша консультація вчителя: _________ "______" ______________20___р.
Друга консультація вчителя: __________ "______" ______________20___р.
Перша консультація методиста: __________"______" ______________20___р.
Друга консультація методиста: __________ "______" ______________20___р.
З конспектом згоден вчитель: ______________________________
Конспект затверджено методистом:_________________________
Оцінка за урок: 5 ( відмінно)
Тема . Гриби: їстівні та отруйні
Мета:
Навчальна: формувати в учнів уявлення про гриби, як окремий вид живих організмів; формування поняття їстівні гриби, отруйні гриби, вміння розрізняти їстівні та отруйні гриби;
Розвивальна: формувати уявлення про роль грибів у житті рослин і тварин лісу; продовжувати вчити розрізняти їстівні і неїстівні гриби; повторити правила збирання грибів;
Виховна: виховувати обережне ставлення та любов до природи. ; розширювати світогляд учнів.
Обладнання: підручник «Природознавство»( Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак), презентація, роздатковий матеріал (тести).
Хід уроку
І. Організація класу.
1. Привітання.
Сядьте, діти, всі рівненько.
Усміхніться всі гарненько,
Настрій на урок візьмемо,
Й працювати розпочнемо
2. Хвилинка спостережень.
А зараз хвилинка спостережень за природою. (фронтальне опитування)
- Яка зараз пора року? (весна)
- Які зміни відбуваються у природі?( тане сніг, починають розквітати весняні квіти, дерева, пташки прилітають з теплих країв, дні стають довші…)
- Який місяць весни панує у природі? (березень)
- Чому він так називається? (Багато хто асоціює назву місяця із початком руху соку у дерев)
- Яке сьогодні число? (10 березня)
- Яка температура повітря?
- Який стан неба?
-Чи були опади?
ІI. Мотивація навчальної діяльності учнів
1. Очікування.
- Що ви чекаєте від нашого уроку, чого сподіваєтесь навчитися на цьому уроці? (Нової інформації; чогось цікавого; чогось нового; спільної роботи; гарних оцінок;)
- Отже починаємо урок природознавства, який запрошує нас у нову подорож, нову мандрівку в чарівний світ природи.
Вам про дивне диво
Розкажу правдиво.
Що малі звірята
Не могли впізнати?
Пробігала лиска.
— Величенька миска!
Пролітала сойка.
— Гарна парасолька!
А їжак міркує:
— Як ніхто не чує?
Парасолька свіжа,
Наче справжня їжа!
(Гриб)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Пригадаємо що ми вже знаємо про гриби?
1. Перевірка домашнього завдання. Гра «Так чи ні»
- Гриби – живі організми. (так)
- Грибниця міститься в шапинці.(ні)
- Гриби живляться відмерлими рослинами і тваринами.(так)
- У грибів однакові плодові тіла.(ні)
- Багато грибів у лісі тісно співіснують з деревами. (так)
- Гриби завжди шкодять рослинам. (ні)
- З грибів плісняви виробляють ліки. (так)
- Дріжджі – це мікроскопічні гриби (так)
- До якої природи відносять гриби? (Живої)
- Доведіть свою думку. (Гриби ростуть, розмножуються, живляться, дихають і помирають.)
- Яку будову мають гриби? (капелюшка, ніжки і грибниці)
- Як називається та частина у гриба, яка знаходиться на поверхні, грунту? (Плодове тіло – це шапинка і ніжка)
- Як називається та частина у гриба, яка знаходиться у грунті? (Грибниця)
- Яку функцію виконує грибниця? (Вона живить гриб поживними речовинами)
ІІI. Повідомлення теми уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з підручником.
- Читання статті на ст. 123- 125 (Спочатку читає вчитель, потім читають учні вибірково)
1. Які ти знаєш їстівні гриби?
2. Які ти знаєш отруйні гриби? За якими ознаками їх впізнаєш?
- Розгляд малюнків.
1. Які їстівні гриби зображені на малюнку 98?
2. Як людина використовує гриби? Які страви можна з них приготувати?
- Гриби використовуються не тільки для приготування їжі або закаток. Їх застосовують у багатьох галузях промисловості. Гриби мають не тільки харчову цінність, але і цілющі властивості, тому їх часто використовують для виробництва ліків. Також гриби використовують у виноробстві, хлібопекарстві, для виробництва кисломолочних продуктів і сирів.
3. Які отруйні гриби зображені на малюнку 99?
4. А що буде якщо з’їсти отруйний гриб?
- Якщо з’їсти отруйний гриб то у вас може бути, нудота, блювота, біль у животі, розлад шлунку, підвищення температури тіла. Деякі гриби на стільки отруйні, що з’ївши їх можна померти. Тому ніколи не їжте отруйні гриби, або ті яких не знаєте
с. 124-125(самостійне читання)
- Чи доводилось вам коли- небудь збирати гриби? Як ви зриваєте гриби?
- Чи можна, збираючи гриби, виривати їх з грибницею?(Ні.)
- Чому? Як розмножуються гриби? (не можна руйнувати грибницю, адже із частинок грибниці виростають нові гриби.)
- Як правильно збирати гриби, щоб не зашкодити собі ? (Треба добре знати, які гриби їстівні, а які – отруйні.)
- А де не можна збирати гриби?
V. Фізкультхвилинка
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Всі за парти посідали.
VI. Узагальнення й систематизація знань.
1. Робота в парах. Завдання на картках.(перевірка відповідей сусіда)
1.Ви знайшли в лісі гриб, але не знаєте, їстівний він чи отруйний. Що слід зробити?
А) залишити його на місці;
Б) зрізати й узяти із собою;
В) збити ногою;
2. Який гриб найотрутніший?
А) жовчний;
Б) бліда поганка;
В) опеньок несправжній;
3. Що не входить у будову гриба?
А) шапинка;
Б) ніжка;
В) корінь;
4. З ким(з чим ) взаємозв’язані гриби?
А) людиною;
Б) деревами;
В) тваринами;
5. Позначте «зайвий» гриб.
А) підосичник;
Б) боровик;
В) мухомор;
6. Якщо раптом зникнуть у лісі гриби, як це вплине на життя лісу?
А) ніяк не вплине;
Б) деревам буде легше рости, ліс стане густішим;
В) постраждають дерева і багато лісових тварин;
2. Робота з загадками ( з коментуванням отруйний чи їстівний)
Росте біля осичок звично
Красноголовець-...
(Підосичник).
В лісі виросли сестрички,
Жовті та смачні...
(Лисички).
І високі, і тонкі,
Шапочки темненькі,
Виростають на пеньках
Купами ...
(Опеньки).
Виросли гриби прекрасні —
Капелюшки в них, мов в маслі.
І збирають грибники
Маслянисті ...
(Маслюки).
Шапка коричнева, ніжка міцна,
Гриб цей найкращий, і кожен це зна,
Тому бажає усякий грибник
В лісі великий знайти ...
(Боровик).
Капелюхи в них яскраві:
Жовті, сірі, зеленаві,
Зачекайте, любі, трішки, —
Я зберу вас, ...
(Сироїжки).
Підберезовик назвався,
Загорів дивіться як.
У руденьку шапку вбрався,
Його можна брати? (ТАК)
На його червоній шапці
Білі цяточки ясні.
Він красивий, мов у казці.
Гриб цей візьмете собі? (НІ)
Сироїжки кольорові
Розрослися гарно як!
І зелені, й пурпурові.
Ми у кошик їх візьмемо? (ТАК)
Ця родилась на світанку,
Доки трави росяні.
Звуть цей гриб – бліда поганка.
Її візьмете собі? (НІ)
Це- жовтесенькі сестрички,
Любить їх поїсти всяк.
Бо грибочки ці – лисички.
Назбираємо їх? (ТАК)
Білий гриб міцний і дужий,
Як справжнісінький козак.
І його всі хвалять дуже.
Справді він найкращий? (ТАК)
Хоч несправжні, теж опеньки,
І ростуть в ті самі дні.
Вони яскраві і гарненькі.
Ну, беріть їх швидше! (НІ)
— Молодці! Розумієтесь на грибах
VІI. Підсумок уроку, рефлексія.
- Про яке окреме царство живих організмів ми дізналися?(Про царство грибів)
- Чому при збиранні грибів треба бути обережними?
- Давайте разом створимо правила збирання грибів.
Поради грибника:
- Які гриби їстівні запам’ятали?
- Які гриби небезпечні або отруйні є?
- Підтверди або спростуй думку «Я вважаю, що гриби – це важлива частина живої природи.»
VІІI. Домашнє завдання.
Додаток
1.Ви знайшли в лісі гриб, але не знаєте, їстівний він чи отруйний. Що слід зробити?
А) залишити його на місці;
Б) зрізати й узяти із собою;
В) збити ногою;
2. Який гриб найотрутніший?
А) жовчний;
Б) бліда поганка;
В) опеньок несправжній;
3. Що не входить у будову гриба?
А) шапинка;
Б) ніжка;
В) корінь;
4. З ким(з чим ) взаємозв’язані гриби?
А) людиною;
Б) деревами;
В) тваринами;
5. Позначте «зайвий» гриб.
А) підосичник;
Б) боровик;
В) мухомор;
6. Якщо раптом зникнуть у лісі гриби, як це вплине на життя лісу?
А) ніяк не вплине;
Б) деревам буде легше рости, ліс стане густішим;
В) постраждають дерева і багато лісових тварин;
1.Ви знайшли в лісі гриб, але не знаєте, їстівний він чи отруйний. Що слід зробити?
А) залишити його на місці;
Б) зрізати й узяти із собою;
В) збити ногою;
2. Який гриб найотрутніший?
А) жовчний;
Б) бліда поганка;
В) опеньок несправжній;
3. Що не входить у будову гриба?
А) шапинка;
Б) ніжка;
В) корінь;
4. З ким(з чим ) взаємозв’язані гриби?
А) людиною;
Б) деревами;
В) тваринами;
5. Позначте «зайвий» гриб.
А) підосичник;
Б) боровик;
В) мухомор;
6. Якщо раптом зникнуть у лісі гриби, як це вплине на життя лісу?
А) ніяк не вплине;
Б) деревам буде легше рости, ліс стане густішим;
В) постраждають дерева і багато лісових тварин;