Тема: Інфузорія
( середовище існування,процеси життєдіяльності,особливості будови, роль у природі та житті людини).
Лабораторне дослідження: Спостереження інфузорій.
Мета: сформувати в учнів знання про особливості будови і життєдіяльності інфузорії, про середовище її існування, роль у природі та жииті людини, активізувати ефективність навчально- пізнавальної діяльності;
Розвивати в учнів критичне мислення, вміння порівнювати, аналізувати, спостерігати, робити висновки;
Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища, формувати розуміння єдності природи і людини.
Тип уроку: комбінований.
Місце уроку в темі: поточний .
Методи і прийоми:
1. Інформаційно – рецептивні:
- словесні : розповідь з елементами бесіди
- наочні: ілюстрація, відео - фільм « Рух інфузорії»
- практичні: лабораторне дослідження, складання опорної схеми
2.Абстрактно- дедуктивний : вчитель під час вивчення матеріалу сам наводить означення понять, а потім наводить конкретні приклади об’єктів.
3.Сократичнй метод :за допомогою навідних питань учні роблять висновки.
4. Проблемно –пошуковий: постановка проблемного питання.
5.Візуальний: схематичні малюнки
6 Інтерактивні: аналіз і синтез думок
7. Евристичних наставлянь: за допомогою навідних питань учні відповідають
8. Релаксоподібний: вправи - руханки.
Міжпредметні зв’язки: географія, література, екологія, математика.
Обладнання та матеріали: ТЗН, слайди, таблиці, схеми.
Основні поняття і терміни: інфузорія - туфелька,циста, статевий процес.
Хід уроку:
І.Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання:
Письмове завдання «Незакінчене речення»
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Гра « Цікаві кільця»
Розгадати зашифровані слова:
(Відповідь: 1) туфелька; 2) інфузорія; 3) клітина).
VІ. Мотивація навчально –пізнавальної діяльності.
Методичний прийом « Колесо майбутнього». Учням пропонується проблема, рішення якої вимагає від учнів між предметних знань.
Подумайте, що буде, коли одноклітинні будуть масово розмножуватися?
V. Повідомлення теми і мети уроку.
VІ .Сприйняття та засвоєння матеріалу.
Пояснення вчителя з елементами бесіди, показів слайдів, наголошує на середовищі життя,особливостей будови та життєдіяльності, розмноженні інфузорії.
Інфузорія – туфелька живе в прісних водоймах, її розміри сягають до 0,3 мм. Форма тіла постійна. На поверхні клітини розташовані війки, їх близько 15 тисяч. За допомогою війок інфузорія рухається, плаває переднім кінцем уперед, при цьому обертається навколо своєї осі.
Тип живлення – гетеротрофний.
Будова інфузорії – туфельки ( слайд)
Розмножується ,інфузорія – туфелька, поділом клітини навпіл.
Під час настання несприятливих умов клітина вкривається цистою.
Пошукова робота учнів у підручнику. Учні на слайді ознайомилися з будову інфузорії. Необхідно встановити взаємозв’язок органел клітини з їх функціями у вигляді таблиці:
Органели клітини |
Функції |
1.Клітинний покрив |
|
2.Війки |
|
3.Скоротлива вакуоля |
|
4.Глотка |
|
5. Травна вакуоля |
|
6. Велике ядро |
|
7. Мале ядро |
|
Лабораторне дослідження : Спостереження інфузорій.
https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File%3AParamecium_caudatum_conjugation.ogv
VІІ. Осмислення об’єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.
Використання ТНЗ, перегляд відео : «Рух цитоплазми інфузорії»
Виконання лабораторного дослідження: Спостереження інфузорій.
Позначення будови інфузорії несхематичних малюнках
Фізкультхвилинка.
Вітер дме нам у лице,
Захиталось деревце.
Вітерець все тихше, тихше,
Деревце все вище, вище!
Дерева високі – високі,
Травичка низенька – низенька,
Вітер дерева колише гойдає,
Діти на місце тихенько сідають.
VІІІ. Узагальнення і систематизація знань.
Роль інфузорії у природі та житті людини. Бесіда.
Гра « Світлофор».
Учні на партах мають зелені( погоджуються), червоні ( не погоджуються і жовті ( можуть доповнити) жетони. Вчитель висловлює 12 тверджень, частина яких є помилковими, а учні піднімають жетони.
Задача.
Інфузорія – туфелька за добу при температурі 20 С стає дорослою і починає розмножуватися поділом. Яке потомство може дати одна тварина за 10 діб, якщо кожна з них ділиться раз на добу? (2048 осіб)
ІХ. Підсумок уроку.
Х. Домашнє завдання.
Опрацювати параграф в підручнику.
Поміркуйте. Чи можна інфузорії вирощувати на світлі взагалі без їжі?
( Може, інфузорії часто захоплюють водоростей і зберігають їх у цитоплазмі клітини. інфузорій, які мають автотрофних симбіонтів вдавалося вирощувати на світлі без їжі, органічні речовини вона отримувала від водоростей).