Тема. Культура усного і писемного мовлення. Слова ввічливості
Мета: розширити уявлення учнів про культуру мовлення і спілкування; вчити володіти словами ввічливості; розвивати навички етичних норм поведінки під час спілкування; сприяти розвитку пам’яті, активізації словника; виховувати увагу до мовленнєвого слова, повагу до людей і самих себе.
Хід уроку
І. Самовизначення до діяльності
Мета: включення учнів до діяльності на особистісно значущому рівні: «Хочу, тому, що зможу»
Час розпочинати.
Будем знову мовлення
Наше розвивати.
Обирання учнями правил уроку: «Правило піднятої руки»; «Поважай думку кожного»; «Будь активним».
II. Актуалізація знань
Мета: повторення вивченого матеріалу, необхідного для відкриття нового знання; виявлення утруднень в індивідуальній діяльності кожного учня.
ІІІ. Постановка навчального завдання
Мета: проговорювання теми уроку у вигляді питання, на яке потрібно дати відповідь.
Мета: вирішення усно задачі й обговорення проекту її розв’язання
Способи: парна робота.
Методи: діалог, що підводить до відкриття нового знання.
Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
- Поміркуйте і скажіть, яку людину називають культурною?
- Культурна людина — це освічена, начитана, грамотна, добре вихована людина, яка з повагою ставиться до інших людей, завжди готова прийти на допомогу.
- Чим відрізняється культурна людина від некультурної?
- Вона гарно говорить, вживає красиві слова, слова ввічливості.
- Що потрібно для того, щоб стати культурним?
- Щоб гарно говорити, треба знати мову, якою спілкуєшся. Краще говорить і пише той, хто багато читає і вміє слухати уважно.
V. Первинне закріплення
Мета: проговорювання нового знання, запис у вигляді опорного сигналу.
Способи: фронтальна робота в парах.
3. Робота над текстом (с. 8, впр. 9)
- Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви.
- Перекажіть його.
Словник
(Спілкування, людьми, свідчить)
4. Бесіда за таблицею
Усне |
Писемне |
|
|
- Чому виникло письмо? (Писемне мовлення виникло у зв’язку з потребою людини передавати інформацію на відстань або зберегти її для майбутніх поколінь. Писемне мовлення допомагає нам дізнаватися багато цікавого про наше минуле. Писемне мовлення необмежене в часі.)
5. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 8)
6. Фізкультхвилинка. Руханка (повторення слів ввічливості)
V. Самостійна робота із самоперевіркою за еталоном
Мета: кожен для себе повинен усвідомити, що він уже вміє.
Особливості. Невеликий об’єм самостійної роботи виконується письмово.
Методи: самоконтроль, самооцінка.
1. Словникова робота (с. 9, впр. 11)
- Виразно прочитайте сполучення слів із правильним наголосом.
- Спишіть ці сполучення слів і запам’ятайте.
- Яким видом мовлення ви користувалися?
- Чи подобається вам власна каліграфія письма? Оцініть свою роботу.
- Отже, що означає володіти культурою писемного мовлення? (Означає правильно, чітко, каліграфічно і без помилок писати. Охайний і розбірливий почерк — вияв поваги до того, хто читатиме написане тобою.)
- Оцініть роботу однокласника. Дайте йому поради щодо оформлення роботи, якщо це потрібно.
2. Включення нового знання в систему знань і повторення
Особливості: виконання вправи, у якій нове знання використовується разом із вивченим раніше.
Коли говориш — дивись у вічі співрозмовника.
Юрко з Тарасом розмовляв,
Крутився на всі боки,
Неначе він сорока;
До неба очі заводив,
В канаву зазирнув...
А Тарас терпів, терпів:
«Ти до кого говорив?»
Висновок
Коли до когось слово мовиш —
Дивися в очі тому, з ким говориш.
Юля з Танею зі школи
Йдуть по скверику поволі.
«Ой, дивись,— горлає Юля,—
Листя клена шелестять
І, як літачки, летять!»
«Ой-ой-ой,— верещить, заливається,—
Горобці у пилюці купаються!»
Чути Юлю аж ген, за майданом,
Може, Таня чує погано?
Висновок
Ну, звичайно, то дівчинці Юлі
Просто бракує мовної культури:
Спокійно треба говорити,
Не горлати, не шипіти..
«Я у театрі був учора
Мені сподобалась ігра»,—
Так повідомив друзям Коля...
Від сміху шибки задзвеніли в школі.
Висновок
Навчити Колю говорить давно пора:
Не можна так калічити слова.
Стрілись якось Рома й Вова,
«Я був на стадіоні вчора. Кльово!
Ми класно у футбола намотались...»
Висновок
Де слів таких вони набрались?
Хороші наші, Рома й Вова,
Хіба це, друзі, гарна мова?
Рідну мову треба знати,
Слова любити й поважати.
Говорити треба чемно,
Щоб слухати тебе було приємно.
- Яких правил слід дотримувати, щоб наше мовлення було чітким?
Мета: усвідомлення учнями своєї навчальної діяльності, самооцінка результатів діяльності своєї та всього класу.
- Що ви розумієте під культурою мовлення? (Це правильність, точність, виразність мовлення.)
- Хто краще говорить і пише? (Хто любить читати і вміє уважно слухати.)
- Як потрібно поводитися під час розмови?
- Чи використовуєте ви у мовленні чарівні слова?
Гра «Незакінчене речення»
Мова потрібна людині для...
Усне мовлення має бути...
Свої думки люди найчастіше передають...
Культура мовлення — це...
Краще говорить і пише той, хто багато... (читає), вміє уважно... (слухати).
VII. Домашнє завдання
С. 9, впр. 12.
- Складіть і запишіть три речення з трьома сполученнями слів із вправи 11.