УРОК УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ 10 КЛАС
ТЕМА. М.КОЦЮБИНСЬКИЙ «INTERMEZZO». МАЙСТЕРНІСТЬ ЗОБРАЖЕННЯ
КАРТИН ПРИРОДИ У ТВОРІ. ПСИХОЛОГІЧНО ПЕРЕКОНЛИВЕ
РОЗКРИТТЯ ВНУТРІШНЬОГО СВІТУ ЛЮДИНИ. СИМВОЛІЧНІ ОБРАЗИ
МЕТА: продовжити роботу над новелою Коцюбинського, допомогти учням розібратися
у своєрідній образній системі; розкрити символічні образи й образотворчі засоби;
розвивати образне мислення, уміння сприймати художній твір у його єдності з
життям; подати один зі способів психофізіологічної розрядки – спілкування з
природою наодинці; розвивати вміння логічно висловлювати свої думки, пам’ять,
мислення; прищеплювати любов до природи; естетичні почуття
Обладнання: текст новели, портрет М.Коцюбинського, репродукції художників-
імпресіоністів, ілюстрації до твору, мультимедійне забезпечення, зображення /
птахів, сонця, колосся
Форма проведення: урок-враження
ХІД УРОКУ
Він ходив полями і гаями,
Він любив, він жив, горів, творив.
М.Рильський
Кожен із нас потрапляє під колесо долі хоч раз у житті,
вся річ у тому, щоб підвестись і продовжувати жити так,
ніби нічого не трапилось. Р.Іваничук
Ніхто ніколи ні до Коцюбинського, ні після нього не
створював пластикою слова такого виключного враження…
В.Шевчук
В хвилини розчарування та розпуки мене раз у раз
рятувала моя незвичайна любов до природи.
М.Коцюбинський
І.Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
звучить уривок із твору «Intermezzo» під відео «Красиве колосся»
Бесіда
- Із якого твору цей уривок? Що означає назва в перекладі? Який жанр цього твору?
- Подивіться на картину. До якого мистецького напряму вона належить?
- Які риси цього напряму? Що означає назва?
- Ось і наша зустріч сьогодні називатиметься урок-враження. Запишіть, будь ласка, тему . На дошці ви бачите кілька епіграфів. Пропоную вам самостійно обрати той, що відповідатиме темі уроку.
- Прочитайте, хто який епіграф обрав, і поясніть чому
ІІІ. Робота над темою уроку
1. Слово вчителя з елементами бесіди
«Intermezzo» - твір особливий, не схожий на будь-який інший у творчості самого Коцюбинського й у всій нашій літературі.
- Чим же особливий твір? Яка перша особливість? (присвята Кононівським полям).
- У кінці уроку ми повернемося до присвяти
- Які ще особливості? (немає розгорнутого сюжету, діалогів, є список дійових осіб)
- Яка перша дійова особа в списку? (моя утома)
- Що ж втомило героя? (люди, людське горе. Ще на початку бачимо, що ліричний герой перебуває в стані втоми, яка ось-ось має спричинити стрес і депресію)
- У всіх людей, мабуть, бувають такі ситуації в житті. Напевно, бувають і у вас. Яким чином ви «лікуєтеся» від похмурого настрою?
- А як вирішив «лікуватися» герой твору? (поїхати до друга в с.Кононівку Полтавської області, на природу )
- Які дійові особи він зустрів тут?( ниви в червні, сонце, зозуля, жайворонки)
2. Робота в зошитах
- На які групи можна поділити всі дійові особи? (зорові та слухові, видимі й невидимі; позитивні (мажорні, якщо казати мовою музики) та негативні (мінорні). Запишіть
3. Робота над змістом
- Що здивувало героя в перші хвилини після приїзду? (абсолютна тиша)
- Чи одразу ліричний герой отримує зцілення? Що йому заважає? (залізна рука міста тягнеться за ним)
- Як ви розумієте цей образ? (потяг і власне саме місто, неспокійне, шумливе, поста.ть у новелі страшним металевим монстром)
- І герой іде на поле, але й там, дивлячись на трьох вівчарок, не може відігнати спогади про повішених, про людські ланцюги й омріяну волю. Чим схожі герой твору і білі вівчарки? (його тримає залізна рука города, їх – металевий ланцюг)
4.Аналіз системи образів (запис у зошити) – презентація «Образи-символи новели»
- Образи вівчарок є символічними.
- Кому завдячує герой своїм зціленням (нивам, сонцю – він кохається в сонці, п’є його; за таку манеру змалювання сонця Коцюбинського називають Великим сонцепоклонником; сонце – символ вічності, космічної енергії, сили; зозулі, що «б’є молоточком у кришталевий великий дзвін…і сіє тишу по травах»; це народний символ надії на життя; жайворонку, бо він натягує струни, єднає небо і землю, натягнуті струни породжують музику, це символ творчої наснаги
5. «Занурення в природу»
Уявімо ж себе на місці ліричного героя
відео «Спів польового жайворонка», колосся, читання уривка «Коли лежиш…»
парах
6. Робота в групах. Аналіз образотворчих засобів – під музику Дворжака
І – виписати з уривку 3 приклади епітетів
ІІ – порівняння
ІІІ – метафор
7. Робота з присвятою
- Отже, повернемось до присвяти. Яка роль Кононівських полів? ( вони стали тим інтермецо, перепочинком, що зцілило героя; лише в природи шукай гармонії та заспокоєння)
- Доведіть, що герой, подолавши душевну кризу, здатен знову повернутися до активного життя, до людей (яскравий доказ цього – зустріч із селянином; герой після зцілення повертається до того, чим жив раніше: «Душа співає, струни наладжені…»)
8. Робота в зошитах
- Давайте накреслимо лінію психологічних змін у душі героя
утома – стрес – інтермецо – рівновага – спроможність сприймати людське горе
Як бачимо, інтермецо займає в цьому ланцюжку центральне місце. отже, природа – це останній шанс для тих, хто втратив віру у власні сили, віру в життя
9. Виступ «психологів»
Учні нашого класу відвідують факультативні заняття «Кроки до порозуміння», які проводить практичний психолог нашої школи Ольга Михайлівна. Разом із нею діти склали поради щодо подолання кризових життєвих ситуацій
10. Перегляд буктрейлеру до новели М.Коцюбинського «Intermezzo»
- Наприкінці нашого уроку занурімося ще раз у прекрасний світ неперевершеного твору Сонцепоклонника Михайла Коцюбинського. Подивіться буктрейлер до цієї новели
ІV. ПІДСУМОК