Тема. Мозаїка «Півень». Аплікація з кольорового паперу.
Мета: познайомити учнів із новою технікою роботи з кольоровим папером; дати визначення терміна «мозаїка»; розвивати почуття кольору і відтінків; закріпити знання з кольорознавства; формувати уміння створювати символічні колірні композиції.
Обладнання: кольоровий папір; клей ПВА; альбомний аркуш; репродукції мозаїк, виконаних майстрами Візантії, Рима, Русі, сучасними художниками; готова робота.
Матеріали: кольоровий папір і журнальні сторінки ніжного відтінку, клей ПВА, альбомний аркуш, ножиці, простий олівець.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ ЗАНЯТТЯ
IV. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда.
— Мозаїка — один із найдавніших матеріалів образотворчого мистецтва. Застосовують її при прикрасі будинків, храмів. Відома вона ще з часів Давнього Єгипту, але саме давні римляни назвали це мистецтво мозаїка, що означає «складений зі шматочків».
У мозаїці використовують морські і напівкоштовні камені і смальту. Смальта — це кубики різнобарвного скла. Смальта має нерівну поверхню, тому світло, ковзаючи по ній, створює чарівне мерехтливе сяяння.
Як виконується мозаїка? Шматочки матеріалу занурюють у спеціальний розчин, який, висихаючи, закріплює їх.
Розквіт цього виду декоративного мистецтва припадає на XIV— XV сторіччя. У Візантії мозаїка покривала величезні площі храмів та палаців.
У Давній Русі мозаїка стала відома із X сторіччя. її ви можете побачити в церквах святої Софії й архангела Михайла у Києві. (Вчитель під час розповіді демонструє репродукції мозаїчних робіт.)
І в наш час мозаїка знаходить широке застосування в оформленні станцій метро, будинків, інтер'єрів житлових і службових помешкань.
У нас немає смальти, ми спробуємо виконати роботу зі шматочків паперу, підбираючи їх так, як це робили майстри мозаїки. Наша робота буде називатися «Півник».
2.Аналіз готової роботи.
(Вчитель демонструє готову роботу.)
Вчитель може прочитати уривки з перелічених казок або запропонувати дітям відгадати загадки:
Не княжої породи, А ходить із короною. Скочив скочень на жердину, випнув груди, вигнув спину,— та лише тоді заспівав, Як сам собі поплескав.
Зараз ми спробуємо виконати цю роботу.
V. ПРАКТИЧНА РОБОТА
VI. ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ
— Про яку нову техніку роботи з папером ви дізналися сьогодні? — З яких матеріалів викладається мозаїка?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завершити роботу вдома. Виконати мозаїку на тему «Квіти».