МАТЕМАТИКА 1 клас
ТЕМА. Нумерація чисел від 11 до 20. Лічба предметів в межах 20. Порівняння чисел.
МЕТА : Вчити дітей читати числа другого десятка і записувати їх; закріплювати вміння розв`язувати задачі; розвивати творче мислення, увагу, пам`ять школярів; розвивати навички виразного читання віршованого тексту. Виховувати працьовитість, любов до математики, уміння працювати у парі, виховувати бажання читати українські народні казки, дружні стосунки між однокласниками.
Обладнання: мультимедійна презентація , картки з цифрами, таблиця з десятками, костюми для героїв казки «Колобок».
ХІД УРОКУ
Добрий день!
У добрий час
Радо ми вітаємо вас!
З миром зустрічаємо.
Щастя вам бажаємо!
Вчитель.
Наш урок цікавим буде!
Казку люблять усі люди!
І дорослі і малі,
Тобто й наші школярі.
Будемо ми працювати,
Й руку вправно піднімати.
Казка кличе нас усіх,
Починаємо мерщій!
2.Актуалізація опорних знань учнів.
Учитель. А чи хочете ви довідатись, яка казка завітала сьогодні до нас на урок? Тоді виконайте завдання. ( Завдання на дошці і перед кожним із дітей).
3+2 |
10-9 |
3+3 |
8-6 |
2+1 |
6-2 |
5+2 |
Б |
К |
О |
О |
Л |
О |
К |
Колобок.
Молодці, виконали завдання, тож вирушаємо у подорож, під час якої ми будемо читати числа другого десятка, рахувати в межах 20, розв`язувати задачі.
Розповім вам, дітлахи,
Давню казку, ось яку…
Не в болоті, ні в ліску,
Край села стояла хата.
Там жили дідусь, бабуся.
Роботящими були, мали свинку,
Пасли гуси, часто пиріжки пекли.
Дід. Навари, бабо, мені вареників.
Баба. Та з чого я тобі їх наварю, муки ж немає!
Дід. А ти по засіках помети, по закутках пошкреби, та й набереться трішки, хоч на колобок вистачить.
Баба. ( Співає). А мій милий чорнобривий колобочка хоче,
А мій милий чорнобривий колобочка хоче.
Дід. Навари, милая, чи спечи, милая,
Навари чи спечи, моя чорнобривая.
( Баба «ліпить» колобка і садить його у піч, потім виймає).
Спекла баба увечері Колобок і поклала на вікно, щоб прохолонув. Колобок, на диво, вийшов незвичайний. Непосидючий, допитливий. Лежить Колобок на віні, дивиться на небо і зірки рахує. Допоможемо йому.
Усний рахунок.
Мріяв, мріяв Колобок і не помітив, як настав ранок, і сонечко засяяло на небі. Сонячні промінчики розбудили Колобка, він стрибнув з вікна і помандрував у ліс.
Колобок ( співає): Я такий гарненький:
Щічки рум`яненькі
Ще й біленьке личко.
А я все дивлюся,
Куди покочуся.
А я все дивлюся
Куди я покочуся.
Вискочив Колобок на галявину. Подув вітерець і переплутав нам усі цифри. Треба поставити їх на свої місця.
Гра « Переплутанка». ( 1, 3, 4, 2, 7, 5, 6, 10, 8 9)
А тепер навчимо нашого Колобка писати каліграфічно і красиво. Пропишемо його улюблені числа О, 10, 20.
Колобок біжить і бачить: ліс навколо, дерева-велетні стоять. Аж ось назустріч йому Зайчик.
Зайчик. Ой за гаєм, гаєм я собі стрибаю,
Вушками і лапками вміло чеберяю.
Вийду із лісочка,а за ним - хатинка,
Може мор квочку знайду, або капустинку.
Зайчик. Так, стань рівненько, повернись.
Ну й круглий ти! Куди не глянеш –
Що впоперек, що в довжину.
Комусь сніданком в лісі станеш,
Тікай, бо зараз дожену.
Колобок. Хіба я що тобі зробив?
Зайчик. Ось ти повинен що зробить:
Якщо розв`яжеш ти завдання,
Я тебе без покарання, Колобочок, відпущу
І морквинкою пригощу.
Робота над утворенням чисел другого десятка з десятків та одиниць. (Підручник.с.87)
ЗАЄЦЬ. 1,2, 7, 3, 9…Ой, лихо, маю діток я багато,
Треба їх погодувати.
Але що ж мені робити?
Треба все це полічити.
А я в школу не ходив
Й математику не вчив.
Робота в зошитах.
Колобок просить нас допомогти Зайчику порахувати:
( Запис у зошитах: 16, 11, 18, 19)
ФІЗХВИЛИНКА.
4. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
Втік від Зайця Колобок,
Аж тут назустріч сірий Вовк.
ВОВК. Я голодний і сердитий,
Хочу їсти, хочу пити.
В мене повний рот зубів,
І ще жодний не поїв.
( Дивиться на Колобка)
Який кругленький!
Здрастуй, друже!
Ти може з м`ясом пиріжок?
Мені щось голову вже кружить,
Ступи до мене хоч на крок.
До тебе тягне дивна сила.
Я з` їсти маю на меті
Ще й ту, що так тебе ліпила
І має руки золоті.
КОЛОБОК. Не їж мене, Вовчику!
ВОВК. Тоді допоможи мені розв`язати приклади, бо
Я до школи не ходив,
І уроки не учив,
Не читав і не писав,
І по нотах не співав,
Тож нічого не пізнав.
( Діти працюють в зошитах, на екрані – перевірка)
10*2 = 8 13*3 = 10 14*4 = 10
12*2 = 10 7*3 = 10 4*4 = 8
3*3 = 0 11*10 = 1 3*7 = 10
7*1 = 6 4*2 = 6 10*2 = 12
5*3 = 8 8*3 = 5 9*8 = 1
ВОВК. Спасибі, Колобочку, подякуй діточкам.
А я тепер віднині учитись буду сам.
РОБОТА з ЗАДАЧАМИ.
Покотився Колобок далі, а тут назустріч волохатий Ведмідь.
ВЕДМІДЬ. Я Ведмедик волохатий,
Люблю ягідки й медок.
Ой, а що це так запахло?
Смачний, мабуть, Колобок?
Ой, як же мені хочеться тебе з їсти. Ти такий запашний!.
КОЛОБОК. Не їж мене, Ведмедику, я тобі у пригоді стану.
ВЕДМЕДИК. Ну тоді, Колобочку, допоможи мені задачі розв`язати.
Колобок у ліс зайшов,
10 грушок там знайшов.
Ще 4 Зайчик дав.
Скільки груш, порахував?
На городі Зайчик вміло
Моркву рвав – оце так диво!
9 з їв, а вирвав 10.
Скільки повинно зостатись?
Дід буряк саджає в полі –
Вже рядків таких доволі.
Вчора 10, сьогодні 7.
Порахуй-но їх усі!
На листочку край ріки,
Примостилися жуки.
Троє чорних, наче ніч,
Троє рудих. Скільки всіх?
Хитра лиска рибку їла,
На пеньок хутенько сіла.
Було 20 карасів,
Аж тут Вовчик ще підсів.
Разом з` їли 10 штук.
Залишилось скільки риб?
ВЕДМІДЬ. Ой, лихо мені, лихо!
Оце мені біда!
Болить у мене горло,
Живіт і голова.
КОЛОБОК. Що трапилось, Ведмедику?
Невже ти захворів?
ВЕДМЕДИК. Та вчора я малини
Немитої поїв.
Та ще в холодну річку
По шию аж забрів.
А коли ішов додому,
То впав через пеньок,
Набив собі я лоба,
Загнав 100 колючок.
КОЛОБОК. Ой, лишенько!
Тож треба йому допомогти.
Потрібно нам скоріше
До лікаря іти.
ВЕДМІДЬ. Та був тут лікар вранці
І трави він здобув,
Та що від чого пити
На лихо, я забув.
( Показує пучок трав)
( Діти розказують, що коли використовують)
Подорожник – лікує рани.
Липа, бузина – від кашлю.
Звіробій – від болю в животі.
Хміль і м`ята – кладуть під голову, щоб не боліла.
Малина – від простуди, від кашлю, ангіни.
М `ята – заспокійливий засіб.
Ромашка – для полоскання горла.
ВЕДМЕДИК. Дякую вам, діти.
ФІЗХВИЛИНКА.
Колобочок наш біжить і знов пісні співає, а поблизу, десь за горбком, Лисичка вже його чекає – зустрітись хоче з Колобком.
ЛИСИЦЯ.
Чи є в світі молодиця,
Краща за мене, Лисицю?
Подивіться на мій носик,
І на гарний пишний хвостик.
Рум` ясненьке в мене личко,
Правда ж гарна я Лисичка?
Люблю курку, люблю гуску,
Можу з` їсти трясогузку.
Люблю рибку, люблю птичку,
Бо я ж хитрая Лисичка.
( Обнюхує Колобка)
Звідки штука ця взялась?
Фе! Зовсім не пахне м`ясом.
( Щипає Колобка)
Ой, здається саме тісто.
Ні, не буду його їсти!
Мене ти не бійся.
Тебе я не з` їм.
Не їм пиріжків я
Вже років із сім.
Оце і фігуру таку
Гарну маю,
Тому що мучного
Давно не вживаю.
Натомість візьму його я швиденько,
Відведу назад стареньким.
Щоб їм більше не скучать,
Буде він за онуча. ( Веде Колобка).
Добрий день у вашій хаті!
Чи здорові, чи багаті?
БАБА. ( Сумно).
Та все добре. Лиш в лісок
Втік учора Колобок.
ЛИСИЦЯ.
Не сумуйте, йдіть зустрічать,
Привела я втікача.
Лиш завдання розв`яжіть,
А тоді його беріть.
ВЧИТЕЛЬ. Колобочка виручаєм, зараз числа порівняєм.
15 * 12 13 * 17 19 * 14 16 * 16
13 * 16 14 * 20 18 * 15 17 * 19
Учні розв` язують самостійно, потім – взаємоперевірка.
Хвилинка розвантаження. Завдання « Перевір свою пильність»
( Серед намальованих колобків знайти двох однакових)
5. ПІДСУМОК.
Всі завдання розв`язали,
Перешкоди подолали,
Тож, мерщій, часу не гайте,
Що робили – пригадайте?
КОЛОБОК.
Дякую, що ви мене рятувати поспішали,
Так завзято працювали, всі задачі розв`язали.
Скажем дружно ми усі, що ви просто : «Молодці»
Молодці, діти, допомогли Колобку. Ви показали, що вмієте розв`язувати приклади, задачі, а головне – дружити. Допомагайте одне одному так, як ви це робили на уроці!
Дякую всім за урок!