Математика
1 клас.
Тема. Одержуємо число нуль. Віднімаємо рівні числа.
Мета: ознайомити учнів з утворенням нуля, визначити його місце в натуральному ряді; формувати вміння й навички віднімання рівних частин,
розвивати обчислювальні навички; виховувати уважність,охайність записів.
Тип уроку: урок закріплення і застосування знань, умінь і навичок.
Форма проведення уроку: урок – казка.
Обладнання: таблиці, діапроектор, демонстраційний лічильний та дидактичний матеріал, перфокартки.
Хід уроку.
1. І. Організаційний момент
Привітання.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок.
Він незвичний і цікавий.
Гостей багато завітало,
Повернемось обличчям до гостей,
І лагідно промовимо «Добрий день».
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними і хлоп’ятка.
Сьогодні до нас прийшло багато гостей, які хочуть подивитися, як за цей час ви подорослішали, чого навчилися, що вже вмієте. І ми із задоволенням продемонструємо гостям, як учні 1 класу можуть працювати. А тому на уроці ми всі повинні бути старанними, уважними, організованими й кмітливими. Отже, за роботу!
Наш девіз:
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
У казку ми зробимо ще один крок .
А з казкою ми вже стрічались не раз.
І знов вона завітала у 1 клас.
В казках є завжди перешкоди, та знаю,
Що їх для кмітливих дітей їх не буває.
До нас на урок також завітали казкові герої. З КНИГИ « Українські народні казки»
Вони із казки - ти нас знаєш.
Якщо згадаєш - відгадаєш!
Дітки , сталася неприємність до нас на урок не можуть потрапити герої казок, бо з ними сталася неприємність. Прилетів Чарівник - лиходій і заворожив казки. Тепер герої казок просять вашої допомоги, а саме: знань з математики, уваги і кмітливості. Тож давайте допоможемо героям українських казок.
Послухайте загадку і скажіть , яку назву має перша казка, саме вона потребує вашої допомоги.
В’ється річка невеличка
Хлопчик у човні сидить.
З берега матуся кличе,
Щоб обідом пригостить.
І вгадать цього героя
Справа зовсім нескладна.
Казка ця усім відома.
Про кого вона? (Про Івасика-Телесика.)
-Давайте допоможемо квазці , щоб вона мала змогу повернутися до книги.
Ось завдання перше вам,
Нашим славним школярам.
Робота з числовим рядом. Пряма і зворотна лічба.
Гра « Знайди число».
- Дітки , встаньте, знайдіть цифри від 1 до 10 і подуйте на кожну цифру.
ЛИШЕ ТОЙ, ХТО ЦИФРИ ЗНАЄ ГЕРОЮ ДОПОМАГАЄ
- Лиходій не хоче відпускати казку, тому задає вам наступне завдання. Математика постійно супроводжує нас у житті, тому він хоче перевірити, які ви уважні й кмітливі.
Робота з числовим віялом.
Покажіть число, яке відповідає числовому віялу.
Скільки кольорів має світлофор?
Скільки сторін у шестикутника?
Скільки існує пір року?
Покажіть скільки днів має тиждень.
— Скільки лапок у котів? (Чотири.)
— Скільки в песика хвостів? (Один.)
— Скільки вушок у зайців? (Два.)?
Лиходій задоволений вашою роботою і йому нічого не залишається, як відпустити казку до книги.
- Наступна казка просить, щоб ми звільнили її від Чаклуна.
- Яка це казка ?
Маленьке, сіреньке,
Біди наробило:
Щось біле, кругленьке,
Хвостиком розбило.
Сумує і плаче бабуся,
Дідусь витирає сльозу,
А курочка кудкудаче:
«Я вам золоте знесу. » (Курочка Ряба)
Лиходій хоче перевірити , як ви вмієте усно рахувати.
Робота з лего.
2.Усний рахунок
По дорозі зайчик біг
Ніс 7 яблук на пиріг. Одне впало,покотилось. Скільки яблук залишилось? (6)
г)Біля річки,на галявці,
Знайшли моркву сірі зайці.
8 морквин - це не мало.
Одну з’їли .Скільки стало?(7)
10 хлопчиків завзято
Про щось сперечались.
Двох покликала з них мати.
Скільки їх зосталось?(8)
-Ви добре потрудились. Казка в книгу потрапляє.
Наступна казка. Відгадайте, що за казка.
Вигнав дід козу із хати
Та й пішла вона блукати:
Всі козу ту виганяли,
Рак козуню ущипнув,
Зайцю хатку повернув. («Коза-дереза»)
Яку пораду чи пересторогу дамо Козі?
( Не зазіхати на чуже майно)
Щоб у кози була своя домівка пограємо у гру « Засели будиночок».
Які арифметичні дії ви знаєте? Що означає додати? Відняти?
Яку арифметичну дію слід виконати, щоб стало більше? Стало менше?
Як називаються числа, які додають?
Як називається число, яке одержують у результаті додавання?
4+5=9
- Підробив він голосок,
Став малим співати!
Здогадалися вони:
Вовк — не наша мати. («Вовк і семеро козенят»)
- Що це за казка?
– Скількох козенят повинен повернути Вовк Козі?
Викладемо з геометричних фігур Вовчика.
Але не злого, а доброго. Якщо ви козеняткам допоможете,
він їх не з’їсть.
По закінченні роботи сигналізуйте піднятою рукою.
Робота з геометричним матеріалом.
- Яку геометричну фігуру ми називаємо трикутником? Чотирикутником?
Розгляньте, якого вовчика виготовила я.
- З яких геометричних фігур складається фігура Вовчика?
Один учень біля дошки.
- Скільки всього геометричних фігур задіяно?
- На скільки многокутників більше, ніж кругів?
Ось наступна казка просить вашої допомоги?
Хто кругленький і смачненький,
Із віконця скік та скік,
Втік від баби та від діда
До лисички на язик? (Колобок)
Яку форму має Колобок ?
Лиходій хоче перевірити, які ви уважні й старанні. Отже, він задає вам таке завдання.
Повідомлення теми та мети уроку.
Яке найменше число ми вивчили? (1)
А яке найбільше? (Його не існує)
А як ви гадаєте дійсно 1 – це найменше число? (Ні. Є ще 0)
- Правильно, але з ним ми ще не знайомі. Тому дозвольте запропонувати познайомитись з числом на практичних вправах. Ми познайомимось з числом 0 і навчимось писати цифру 0.
1. Підготовча робота
Учитель показує цифру нуль і запитує, де учні вже з нею зустрічалися.
Нуль дуже схожий
На буквочку «О»,
Він означає —
«Ніскільки», «ніщо».
Гра «Де заховався 0»?
- Знайдіть нулик серед поданих цифр. Покажіть її носиком.
Ознайомлення з цифрою нуль
— Де ви зустрічалися із цією цифрою? (Під час запису числа 10, на початку числового відрізка.) (слайд 7)
Сьогодні ми вивчатимемо число, необхідність якого колись викликала сумніви, адже за цим числом не було жодної реальної величини. Це — «порожнеча», «ніщо»! Разом з тим на цьому «порожньому місці» заснована вся «будівля» сучасної математики. Ідеться про число «нуль»! Нуль став початком відліку, вихідною точкою числових променів, основою всієї системи математичного числення. Прадавні греки й римляни ставилися до нуля з побоюванням, адже він означав «зникнення», «небуття». Але математики довели необхідність цього числа в математичних розрахунках. «Нічого» — це означає пусту множину предметів, тобто множину, у якій немає жодного елемента; у математиці численність такої множини відповідає числу «нуль». Тому запишемо: 1 - 1 = 0.
Отже, число «нуль» позначається цифрою, яка називається так само — «нуль». Коли ми використовували цю цифру? [При написанні числа 10.]
На столі 0 тарілок — це означає, що тарілок немає зовсім. Принесли 0 квіток — це означає, що квіток не принесли зовсім. Отже, нуль предметів — це якщо предметів немає зовсім. Але ж ми не говоримо «нуль тарілок», «нуль квітів». Ми просто говоримо, що ані тарілок, ані квітів немає зовсім.
Практична робота ( Робота за інтерактивною дошкою)
Наступний лист від дуже знайомого героя. Він потребує вашої допомоги, а саме уваги та старанності під час написання цифри, на яку й сам дуже схожий.
Хвилинка каліграфії.
А тепер вам вже пора
Взятися і до пера.
Цифри каліграфічно записати,
Знання свої показати.
Каліграфічна хвилинка
Нуль – діра від бублика,
Нуль – багатій без рублика,
Без країни своєї король.
Нуль – ніщо. Ніскілечки.
Нуль.
Можу назвати його м’ячем,
А хочеш, діркою назвем,
А можем бубликом,
Таким ось кругленьким.
Та як його ми не назвем,
Він називається нулем!
- Давайте спробуємо прописати її у наших зошитах.
(Ознайомлення з письмом цифри 0, самостійне письмо цифри у зошитах)
Цифра 0 – великий лівий овал.
Починаємо писати трохи нижче верхнього правого кута клітинки,заокруглюємо ліворуч. пишемо до середини нижньої сторони клітинки і піднімаємося вгору до початку написання цифри.
Фізкультхвилинка
Ви прекрасно потрудились,
Та, напевне, вже втомились.
А щоб сили відновити –
Треба вправи нам зробити.
Повіз її вовк.
От вона їде та все приказує:
— Битий небиту везе! Битий небиту везе!
— Що ти там, лисичко-сестричко, кажеш?
— Та то я кажу: битий биту везе. («Лисичка-сестричка й Вовк-панібрат»)
- Що порадимо Вовчику – братику?( Не бути довірливим ).
Робота за підручником С. 49( № 3, 4, 5).
Номер сторінки в книзі ви знайдіть,
Приклади ці розв’яжіть.
Прийшов час вже показати,
Чи вмієте ви рахувати.
Вірш
При дорозі — дві кульбабки
У пухнастих білих шапках.
Налетів вітерець,
Шапки здув пустунець!
Скільки ще кульбабок у пухнастих шапочках? (Жодної.)
Підсумок уроку.
Швидко наш урок злетів,
Підсумок зробить звелів.
- Чи сподобалась наша подорож?
- Що було для вас найцікавішим?
- Які завдання ви хотіли б виконувати на наших наступних уроках
математики?
- Для чого ми цим займалися?
- Як ці знання застосувати у житті?
Всі ми добре потрудились
І хорошому навчились.
Тож давайте скажем всі:
“ Ой , які ми молодці ! “
Уроку нашому кінець,
Хто трудився – молодець.
Може, щось і не вдалося.
Ми ж усі іще вчимося!
_Яке нове число ми сьогодні вивчили?