Тема: Олена Пчілка «Снігир та Щиглик». Поділ байки на частини. Добір заголовків до частин. Розпізнавання в тексті і самостійний добір іменників.
Мета:
-
закріпити знання учнів про байку як літературний жанр. Ознайомити з байкою Олени Пчілки «Снігир та Щиглик»;
-
вчити визначати в тексті логічні частини;
-
формувати в учнів загальне поняття іменник (питання, значення, роль і зв’язок з іншими словами в реченні);
-
виробити уміння визначати іменники за питаннями, за значенням та зв’язками з іншими словами;
-
розвивати увагу, мовлення, логічне мислення;
-
виховувати пізнавальні інтереси, бажання вивчати українську мову;
Очікувані результати:
-
сприймає монологічне мовлення, з конкретною метою;
-
визначає головну думку тексту;
-
зіставляє пережиті під час читання почуття та емоції із власним емоційно-чуттєвим досвідом;
-
знаходить в тексті незнайомі слова, робить спроби пояснити їхнє значення;
-
висловлює своє ставлення до усного повідомлення;
-
висловлює припущення про наміри автора тексту, обґрунтовує свої думки;
-
виражає свої почуття та емоції щодо прочитаного;
-
поповнює власний словниковий запас;
-
складає заголовок до кожної частини тексту;
-
аналізує звуковий склад слова;
-
дає визначення що таке байка;
-
розрізняє назви істот, неістот;
-
розташовує слова в алфавітному порядку;
Перебіг уроку
І. Вступна частина
1. Привітання
Пролунав і стих дзвінок
Починаємо урок
Тож часу і ми не гаємо
До роботи приступаємо
Щоб почути у кінці
Діти просто МОЛОДЦІ!
2. Вправа «Долоньки»
- Витягніть руки вперед, долоньками догори. Закрийте очі. Уявіть, що зараз на ваших долоньках ніжне, тепле, лагідне сонечко. Воно гріє своїми промінцями ваші долоньки. Відкрийте очі. Торкніться своєю долонькою долоньки сусіда, поділіться з ним теплом своїх долонь. І нехай усім нам сьогодні на уроці буде тепло, затишно і комфортно.
3. Слово вчителя
- Сьогодні на уроці української мови, я хочу бачити вас старанними, уважними, кмітливими. Саме тоді ви досягнете успіху.
4. Вправа «Очікування».
- Чого ви очікуєте від сьогоднішнього заняття?
- Яким, на вашу думку, воно має бути?
- Щоб ви хотіли робити на уроці? (Мислити, шукати відповіді, спостерігати, робити висновки)
- Як для цього треба працювати? (Творчо, дружно, уважно, швидко)
- Отже, сподіваюся, ми разом проведемо цікаве, творче, корисне заняття, на якому кожен з вас відкриє для себе багато нового.
ІІ. Актуалізація опорних знань
-
Пригадайте, що таке байка? (це повчальне оповідання, або вірш)
-
Хто може бути дійовими особами байки? (тварини, рослини, неживі предмети, птахи)
-
Пригадайте, яка це народна байка, чи є автор у цієї байки? (ні)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
-
Робота в групах (конверт №1) ДОДАТОК
-
Для того, щоб дізнатися про кого ми будемо сьогодні читати, вас треба скласти пазл.
-
На ваших партах лежать конверти, розташуйте числа в порядку зростання, спадання, і вийде відповідна картинка.
-
Давайте пригадаємо, які це числа в порядку зростання? спадання?
-
Отже перша група- Снігир – слова в порядку зростання
друга – щиглик – слова в порядку спадання.
-
Слово вчителя
-
Сьогодні на уроці ми познайомимося з байкою «Снігир та Щиглик», яку написала відома українська поетеса Олена Пчілка, дізнаємося більше про частину мови «Іменник».
-
Що ви знаєте про цих птахів?
-
Цікавинка про птахів
-
Послухайте декілька цікавих фактів, які я знайшла в інтернеті про цих птахів.
-
Як правило, снігурі облаштовують свої гнізда подалі від людей.
-
У раціон снігура входять насіння, бруньки, ягоди та деякі комахи
-
Середній снігур важить близько 30 грам.
-
Назва цих птахів часто асоціюється зі снігом, однак, латинське найменування цих птахів носить зовсім інший зміст –в перекладі означає «вогненний птах».
-
Що ж ми знаємо про щиглика?
-
Щиглики швидко звикають до людей. Вони можуть повернутися до господаря через деякий час, якщо той випустив пташку на волю.
-
Щиглики відноситься до птахів, які допомагають природі тим, що вбивають дрібних комах, які псують дерева, і також завдяки їм не поширюються шкідливі насіння рослин, так як він їх їсть.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
-
Робота над байкою Олени Пчілки «Снігир та Щиглик»
(с. 112-113).
-
«Щоденні 5». Слухаю і розумію.
-
Розгорніть свої підручники на с.112
-
- Прослухайте байку, і скажіть, які емоції ви відчуваєте після слухання байки?
-
Якщо відчуваєте гордість, підніміть жовту цеглинку
-
Якщо відчуваєте смуток, підніміть блакитну цеглинку
-
Якщо відчуваєте радість, червона цеглинка
-
Якщо відчуваєте захоплення, зелена цеглинка
-
Якщо відчуваєте здивування, синя цеглинка
-
Якщо відчуваєте жаль, помаранчева цеглинка
Словникова робота
-
Чи були в тексті слова, які вам не зрозумілі?
-
Як ви розумієте слова:
Сильце – капкан, сітка для ловлі птахів.
Джигунець – легковажна людина.
Наврочити – заподіяти шкоди поглядом, словами чи діями.
Мудрагель- той хто багато думає, розмірковує.
Ятір – старовинне знаряддя для рибної ловлі
Фізкультхвилинка для очей
• «Щоденні 5» Читання для себе
Самостійне читання байки учнями.
-
А зараз прочитайте байку самостійно пошепки, і скажіть, які почуття викликає у вас поведінка Щиглика?
— Що міг зробити Снігир, побачивши, що Щиглик потрапив у біду?
— У яких рядках виражена головна думка байки?
Знайдіть в тексті та прочитайте?
— Як ви гадаєте, ці слова справді стосуються птахів, чи автор мав на увазі когось іншого?
-
Спробуйте поділити байку на частини?
-
Зверніть увагу, що байку можна поділити на 3 частини!
Перша частина до слів …та все собі стрибає (Снігир у біді)
Друга частина до слів …не смійся небораче! (Ото тобі, козаче:)
Третя частина: …мораль
-
Робота в зошиті
-
До речі, хто знає, яке сьогодні число? (20 грудня)
-
Чи знаєте, що відомо про сьогоднішній день?
-
Сьогодні відзначають міжнародний день солідарності.
Солідарність – це активне співчуття яким-небудь діям, думкам, спільність поглядів та інтересів. Люди повинні допомагати один одному.
-
Про кого ми читали сьогодні байку? (Щиглик і снігир)
-
Отже ці слова і стануть каліграфічною хвилинкою.
-
Запишемо з нового рядка з’єднання букв
Сн ні гу р снігур
-
Поставимо наголос у цьому слові? снігУр
-
І з нового рядка запишемо слово Щиглик і зробіть звуковий аналіз цього слова.
-
Хто може пояснити, чому букв 6, а звуків 7? (буква Щ позначає два звука Ш Ч)
-
Робота в парах (конверт №2)
-
На ваших партах лежать конвертики, відкрийте їх, попрацюйте в парі, розташуйте слова в алфавітному порядку. Над кожним словом надпишіть цифру.
-
Яке перше…друге… слово запишемо ?
Перевірка: Джиґунець, козак, ніжка, сильце, сіточка, снігур, щиглик, щука.
-
Давайте поставимо питання до кожного слова? (Джиґунець –хто?, козак – хто?...)
-
Якщо до слів ставимо питання хто? що?, до якої частини мови належать ці слова?
-
Визначимо, що означає кожне слово?
-
Хто може бути джиґунець- людина, козак – людина, ніжка-частина тіла, сильце-предмет, сіточка-предмет, снігур, щиглик – птахи, щука-риба.
-
Ознайомлення з правилом с.114
-
Словниковий диктант
-
Записуємо посередині словниковий диктант
-
Ваше завдання записати слова під диктовку, а потім визначити 1 ряд слова, які відповідають на питання хто? та підкреслити їх однією лінією; 2 ряд слова що відповідають на питання Що? Підкреслити також однією лінією.
Ластівка, зима, горобець, бурулька, голуб, сніг, шпак, зозуля, лелека, соловей.
-
Робота з підручником вправа 266 (2) с.114
1 група виписує іменники, які називають дії
( ходьба, малювання, боротьба, розмова, соління)
2 група виписує іменники, які називають неістот
(діжка, вокзал, поїзд, черешня)
3 група виписує іменники, які називають явища природи
(роса, град, снігопад, туман, гроза)
ІV. Домашнє завдання
Вивчити правило с. 114, письмово виконати вправу с. 267 (1)
Вам потрібно дібрати і записати 10 іменників – назв істот. Із двома з них скласти і записати речення.
V. Підсумок уроку
-
Гра «Кореспондент»
-Ось і добігає до кінця наш урок, на останок давайте пограємо в гру «Кореспондент»
- А що це іменник? (частина мови, яка називає предмет)
- На які питання відповідають іменники, що означають назви ітот? (хто?)
Наведіть приклади
- На які питання відповідають іменники, що означають назви неітот? (що?)
Наведіть приклади
- Чи справдилися ваші очікування від уроку?
- Чи були ви кмітливі? Уважні?
-
Формувальне оцінювання
Градус успіху (Цеглинки LEGO)
-
Якщо ви вважаєте, що працювали на повну силу, ви молодці
-
Якщо ви вважаєте, що працювали добре
-
Якщо ви вважаєте, що можете працювати краще
-
Якщо ви вважаєте, що працювали погано
-
Слово вчителя
- Діти дякую вам за вашу працю, цікавість та наполегливість.
ДОДАТОК
100
|
99
|
98
|
97
|
96
|
95
|
94
|
93
|
92
|
91
|
90
|
91
|
92
|
93
|
94
|
95
|
96
|
97
|
98
|
99
|