Тема: Осінні явища в житті тварин. Комахи восени. Міні-проект

Про матеріал
Мета уроку: встановити причинно-наслідкові зв’язки між змінами в живій і неживій природі, житті рослин і тварин, дати уяву про комах; формувати уявлення про перелітних та осілих птахів; виховувати дбайливе ставлення до тварин. Очікувані результати: учні повинні називати перелітних та осілих птахів, розуміти й пояснювати причини
Перегляд файлу

 

Природознавство

Урок 20

Тема:  Осінні явища в житті тварин. Комахи восени. Міні-проект. Як готуються до зими бджоли. С. 60 - 61

Мета уроку: встановити причинно-наслідкові зв’язки між змінами в живій і неживій природі, житті рослин і тварин, дати уяву про комах; формувати уявлення про перелітних та осілих птахів; виховувати дбайливе ставлення до тварин.

Очікувані результати: учні повинні називати перелітних та осілих птахів, розуміти й пояснювати причини анабіозу; учні повинні вміти складати ланцюги живлення.

Обладнання та матеріали: малюнки із зображенням джмеля, перелітних та осілих птахів, їжака, білки, зайця.                            

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

2. Перевірка домашнього завдання

2.1. Фронтальне опитування за запитаннями підручника.

2.2. Вибіркова перевірка зошитів.

2.3. Повідомлення синоптиків.

3. Актуалізація опорних знань

Бліцопитування

1. Яка пора року настає після літа?

2. Назвіть осінні місяці.

3. Назвіть ознаки осені.

4. Які зміни відбулися в неживій природі восени?

4. Мотивація навчальної діяльності

Постановка проблеми

У нас у школі скоро буде проводитись тиждень природознавства. І наш клас готує матеріал про те, як тварини готуються до зими. Як ви думаєте, який матеріал слід підготувати? (Учні наводять приклади.) Тож, давайте сьогодні на уроці почнемо підготовку до тижня природознавства.

5. Вивчення нового матеріалу

5.1. Фронтальна робота. Як готуються до зими комахи.

На осінь з яєць деяких видів павуків виводяться молоді павучки. Вони, як і дорослі павуки, здатні виділяти павутиння. Випущену павутинку разом із павучком підхоплює вітер і несе її. Така мандрівка — гарний спосіб розселення. Прибувши на нове місце, павучки заховуються під листя, у суху траву, у щілини кори й там спатимуть до весни. Навесні прокинуться й більше ніколи вже не літатимуть, оскільки виростуть і стануть важкими.

— А чи чути восени музику цвіркунів і коників? (Ні, не чути.)

— А чому? (Вони вмирають або впадають у сплячку.)

Восени завмирає життя комах. Зовсім мало ми можемо побачити комах, які літають у повітрі. Але під листям можна знайти завмерлих жучків-сонечок. Ще літають джмелі. Джмелі — наші друзі. Лише вони, маючи довгий хоботок, можуть запилювати квіти червоної конюшини. (Показ на малюнку.)

Гніздо джмеля розміщується в землі. Восени вся джмелина сім’я вимирає. Живими залишаються лише молоді джмелі, які, перезимувавши, навесні створюють нове гніздо. Тому зимуючих джмелів потрібно берегти.

Павутиння

Джміль

1) Відгадування загадки.

Ниток багато, а в клубок їх не змотати. (Павутиння.)

2) Евристична бесіда про комах.

— А хто «виробляє» павутиння?

— Чи можна восени зустріти павутиння, яке літає? (Так, протягом бабиного літа.)

3) Розповідь учителя.

5.2. Бесіда. Як готуються до зими птахи.

—У вихідні ви з батьками ходили до парку. Пригадайте, чи чули ви спів птахів. Так, уже не чути того співу, що влітку. Чому?

— Ховаються на зиму комахи. Стає холодніше. Птахам нічого їсти, і вони поступово залишають нас. Раніше за всіх відлітають комахоїдні птахи, пізніше — зерноїдні й водоплавні. А чому? (Зникли комахи, потім опустіли поля, підмерзають річки.)

5.4. Кросворд «Перелітні птахи»

Кросворд накреслено на дошці.

1 Ш

 

 

 

 

 

 

 

2 З

 

 

 

 

 

 

 

3 Л

 

 

 

 

 

 

 

4 Ж

 

 

 

 

 

 

 

5 Л

 

 

 

 

 

 

 

6 С

 

 

 

 

 

 

 

 

Малюнки птахів: шпак, зозуля, лелека, журавель, ластівка, соловей.

1.      2.        3.

4.   5.     6.

5.3. Робота з підручником.

1) Читання розділу про перелітних й осілих птахів.

2) Бесіда за прочитаним:

— Які птахи залишаються зимувати?

— Чи легко їм доводиться взимку?

— Як їм допомогти перезимувати?

5.4. Розгадування кросворда «Перелітні птахи».

5.5. Як тварини готуються до зими.

1) Відгадування загадки.

Дикий звірок, круглий, мов клубок,
Колючки стирчать, спробуй узять. (Їжак.)

— Чи часто вам доводилось бачити їжачків? Де саме? Що полюб­ляють їсти їжачки? Чи корисні вони?

2) Виступи учнів з доповідями про тварин. (Роздавальний матеріал.)

5.6. Робота з підручником.

5.7. Гра «Склади речення». Робота із цікавинками з «Книги природи».

Кожне речення друкується, розрізається на слова і вкладається в конверт або окремі слова одного речення скріплюються скріпкою. (Роздавальний матеріал.)

Учні складають речення — факти із життя тварин.

Фізкультхвилинка «Поділись цікавинкою»

Учні рухаються по класу та розповідають один одному цікаві факти, про які дізнались.

6. Узагальнення й закріплення знань

6.1 Міні-проект. Як готуються до зими бджоли?

• Зимою спить, літом бринить,

Понад квітами літає, медок збирає.(Бджола)

• Ятруд поважаю,

Все літо літаю

У поле, до гаю,

Збираю медок

Ізрізних квіток.

Кого не злюблю,

Того жалом колю.(Бджола)

• Стоїть завод у полі.

Який? А це секрет.

Працюють в ньому бджоли,

Виготовляють мед.(Вулик)

• Не мотор, а шумить,

Не пілот, а летить,

Не гадюка, а жалить.(Бджола)

• У садку малий Микитка

Захотів зірвати квітку,

А вона його вкусила.

Що за квітка це була?

Це не квітка, а...(бджола).

• У вишневому садку

Чути пісеньку таку:

—Джу-джу-джу —

На весь садок.

Нам нектар, а вам медок.

Аж тремтять довкруг гілки.

То збирають мед...(бджілки).

—Як називається продукт, який бджоли дають людям? (Мед)

—Бджола —медоносна комаха.Вона збирає квітковий нектар і перетворює його на мед.Мед —дуже цінний продукт.Бджоли за­пилюють сільськогосподарські культури, завдяки чому значно підвищується їх урожайність.

Готуючись до зими, бджоли не впадають у сплячку.З настан­ням холодів вони перестають рухатися, збиваються в купу, зігрі­ваючи одна одну.А в цей час продовжують живитися медом і цу­кровим сиропом, який їм спеціально постачають бджолярі.А скупчуються вони на листках, які утворені чашечками звоску і називаються стільниками.Бджоли затикають прополісом усі щі­лини, зменшують льоток (віконечко, через яке влітають і виліта­ють з вулика).

Прикмети

Якщо бджоли вилітають вранці-рано —на ясну погоду.

Якщо довкола квіток жовтої акації багато комах —на ясну по­году.

Бджоли скупчилися на стінках вулика —на велику спеку.

Припинився рух мурашок коло мурашника —чекай непогоду.

Прислів’я

Бджоли раді цвіту, а люди —літу.

6.2 Робота над загадками про комах

Серед лісу горбик-дім,

Тисячі живуть у нім.

Працелюбні ці комахи:

Добрі, щирі, розумахи...(мурахи).

Тонкі ніжки, два крила,

І за розміром мала.

У кімнаті, на дворі,

Рідна нам, як комарі.(Муха)

Фрукти, цукор полюбляє,

Де солодке відчуває.

В смужку в неї одежина,

Із комах уся родина.(Оса)

• Їх дружина кров з нас п’є,

В неї хист до цього є.

Як над вухом запищить —

Так і хочеться набить! (Комар)

• По травичці, по землі

Коні бігають малі.

Іподромом для них луг,

Не поставиш їх у плуг! (Коник-стрибунець)

• У червоного малятки

На спині краплинки-цятки:

Чорні вуса, голова,

Любить лагідні слова. (Сонечко)

• У живого гвинтокрила

На спині прозорі крила.

Кольорові шати,

Любить мандрувати. (Бабка)

• Заповзята трудівниця,

Вона праці не боїться.

Дуже сильна ця комаха

Називається... (мураха).

• В мене довгий хоботок,

З квіт збираю я пилок.

Ще яскраві крильця маю,

Безтурботно я літаю. (Метелик)

• В нього крила, в нього вуса,

Трохи я його боюся.

Як летить — так чути звук.

Бронзовий великий... (жук).

6.3. Гра «Осілі й перелітні птахи». (Роздавальний матеріал.)

6.4. Фронтальна бесіда «Допомога птахам узимку».

— Як ви допоможете перезимувати пташкам?

— Із чого можна зробити годівниці?

— Що покладемо туди?

6.5. Метод «Незакінчене речення».

На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим було…

Сьогоднішній урок навчив мене…

7. Підбиття підсумків уроку

- Яких ви знаєте комах? (Мурашки, мухи, колорадські жуки, сонечка, джмелі, бджоли...)

- Куди зникають комахи восени?

Чому комахи восени ховаються?

Що роблять бджоли з настанням холодів?

А як люди допомагають бджолам готуватися до зими? (Утеплюють вулики, годують бджіл сиропом...)

  • Куди восени зникають метелики? (Більшість гине після перших холодів. Деякі ховаються в щілинах дерев, парканів, будинків, де й зимують.)
  • Як готуються до зими мурахи? (Зачиняють усі входи в мурашник і самі збираються в купу.)

Слово вчителя

У природі все взаємопов’язане. Природа — наш дім, а ми з вами — господарі в нім. Тож давайте будемо гарними господарями.

8. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

Індивідуальне завдання (за бажанням): виготовити годівницю.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
8 січня 2020
Переглядів
966
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку