Тема: «Основні типи клімату Землі»

Про матеріал
Тема: «Основні типи клімату Землі» Мета: формувати первинні знання про клімат та кліматотвірні чинники, кліматичні пояси; дати уявлення про основні типи клімату; розвивати практичні вміння описувати типи клімату за кліматичними картами, планами; навчити давати характеристики основним кліматичним поясам, використовуючи додатковий матеріал; показати важливість для людей знань про клімат; виховувати любов до навколишнього середовища, бережне ставлення до нього. Тип уроку: комбінований. Обладнання: карта кліматичних поясів, атласи, підручники, карточки «Основні кліматичні пояси».
Перегляд файлу

Тема: «Основні типи клімату Землі»

Мета: формувати первинні знання про клімат та кліматотвірні чинники, кліматичні пояси; дати уявлення про основні типи клімату; розвивати практичні вміння описувати типи клімату за кліматичними картами, планами; навчити давати характеристики основним кліматичним поясам, використовуючи додатковий матеріал; показати важливість для людей знань про клімат; виховувати любов до навколишнього середовища, бережне ставлення до нього.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: карта кліматичних поясів, атласи, підручники, карточки «Основні кліматичні пояси».

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Бесіда.

-  Яку оболонку ви вивчаємо?

-  Що ми вивчали на минулому уроці?

Правила роботи на уроці:

  • Правило піднятої руки;
  • Кожен має право висловлювати свою думку;
  • Поважай думку іншого;
  • Не викрикуй, не підказуй.

II. Актуалізація опорних знань

1. Прийом – продовжити речення (повторення термінів):

1). метеорологія;

2). амплітуда коливання температури;

3). ізотерма;

4). атмосферний тиск;

5). вітер;

6). вологість повітря;

7). атмосферні опади;

8). мусон;

9). бриз;

10). пасат;

11). циклон;

12). антициклон;

2. Прийом - впізнай прилад (на моніторі висвітлюються прилади)

Барометр, гігрометр, анемометр, термометр, опадомір, флюгер.

3. Тести.

1. Найбільшу частку в тропосфері складає:

А) кисень;

Б) азот;

В)вуглекислий газ.

 

2. Майже всі хмари зосереджені:

А) у верхніх шарах атмосфери;

Б) у стратосфері;

В) у тропосфері.

 

3. Улітку повітря у нашій місцевості тепліше, ніж взимку, тому що:

А) Земля знаходиться в цей час ближче до Сонця; 

Б) зростає кут падіння сонячних променів;                                                   

В)у цей час вітри переносять тепле повітря від екватора.

 

4. Температура на вершині гори (мал.1) становить +80С, яка температура буде біля підніжжя?

А) +120С; 

Б) +200С;                                                   

В) +240С.

http://2.bp.blogspot.com/-2bkhY0_Rhn8/UtFH1ERegoI/AAAAAAAAACk/rXSDFZXk22s/s1600/%D1%80%D0%B8%D1%811.png

                        Мал.1

5. У нашій місцевості Сонце щороку піднімається найвище над горизонтом:

А) 1 червня;                          Г) 1 липня;

Б) 1 вересня;                         Д) 22 червня;

В)22 грудня;                         Ж) 22 липня.

 

6. На температуру повітря впливає:

А) хмарність;

Б) опади;

В) кут падіння сонячних променів;

Г) усі відповіді правильні.

 

7. Найнижча температура протягом доби спостерігається:

А) опівночі;                   В) о 7 годині;

Б) о 17 годині;               Г) о 15 годині.

 

8. Нормальний атмосферний тиск на рівні моря при 0ºС

 становить:

А) 670 мм рт. ст;

Б) 760 мм рт. ст;

В)660 мм рт. ст.

 

9. На рівні моря тиск становить 760 мм рт. ст., на висоті

3000 м …

А) 360 мм рт. ст;

Б) 460 мм рт. ст;

В) 560  мм рт. ст.

 

10. Бризи - це:

А) постійні вітри;

Б) вітри, що змінюють напрямок двічі на добу;

В) вітри, що змінюють напрямок двічі на рік.

 

11. На екваторі в приземному шарі постійна область 

А) високого тиску;

Б) низького тиску;

В) середнього тиску.

http://3.bp.blogspot.com/-87JCrW28sEI/UtFPiUJYURI/AAAAAAAAAC8/dT6iXp7qJ_c/s1600/%D1%80%D0%B8%D1%814.PNG

12. На малюнку зображено                            

А) Антициклон  північної півкулі;

Б) Антициклон  південної півкулі;

В) Циклонпівнічної півкулі;

Г) Циклон  південної півкулі.   

 

 

 

4. Бесіда

- Що спільного між погодою і кліматом?

- Які ви знаєте кліматоутворюючі чинники?

- Розповісти про географічну широту.

- Розповісти про повітряні маси.

- Розповісти про чинник підстилаюча поверхня.

III. Мотивація навчальної діяльності.

Настав час підвести підсумки нашого дослідження атмосфери. Ми повинні зібрати все, що знаємо про закономірності в розподілі на земній кулі температур, атмосферного тиску, опадів, у переміщенні повітряних мас.

Із «мозаїки» елементів, що характеризують погоду й клімат, необхідно скласти цілісну картину світу. Якщо правильно підберете й об’єднаєте елементи «мозаїки», то перед вами постане новий «портрет» Землі, відображений на карті «Кліматичні пояси».

В основі цього «портрета» лежить відоме вам твердження: клімат залежить від географічної широти, а значить, і змінюється він із широтою.

Прийом – «Проблемне запитання»

Чи можна охарактеризувати кліматичні умови в певному місці Землі, не відвідавши його?

Прийом – «Розповідь вчителя»

В наслідок взаємодії кліматичних чинників, на Земній кулі формується система кліматів у вигляді величезних широтних смуг – кліматичних поясів.

Кліматичний пояс – це широтна ділянка земної поверхні з відносно однорідними ознаками клімату.

  •    Давайте розглянемо атлас і проаналізуємо карту кліматичних поясів Землі.
  •    За допомогою кліматичної карти та знань, які ми вже маємо, складаємо характеристику кліматичних поясів та заповнюємо узагальнюючу таблицю.

Кліматичний пояс

Географічне положення

Переважний тиск

Переважна повітряна маса

Середні температури

Кількість опадів

 

Екваторіальний

 

 

 

 

 

Тропічні

 

 

 

 

 

Помірні

 

 

 

 

 

Полярні   (арктичний, антарктичний)

 

 

 

 

 

Основні кліматичні пояси

Кліматичні пояси

Особливості клімату

Екваторіальний

Високі температури повітря протягом усього року від +24 до                 28 °С. Переважають екваторіальні повітряні маси й знижений атмосферний тиск. Висхідні потоки повітря зумовлюють велику кількість опадів: 10003000 мм на рік. Протягом усього року опади випадають рівномірно

Тропічні

У теплу пору року температури сягають +30 °С і вище, а в прохолодну знижуються до +15 °С і нижче. Іноді температура повітря сягає рекордно високої позначки. Переважають тропічні повітряні маси й високий тиск. Низхідні потоки повітря зумовлюють надзвичайно малу кількість опадів

Помірні

     Добре виражені чотири пори року. У теплу пору року температури сягають +25 °С і вище, у холодну знижуються до        -15 °С і нижче. Середньорічна температура коливається від       +20 до 0 °С. Переважають помірні повітряні маси й низький атмосферний тиск. Висхідні потоки повітря зумовлюють значну кількість опадів, до 1000 мм на рік і більше, але розподілені вони нерівномірно

Полярні (арктичний й антарктичний)

Протягом усього року температури повітря опускаються значно нижче 0 °С. Іноді температура повітря досягає рекордно низької позначки. Переважають арктичні й антарктичні повітряні маси й високий тиск. Кількість опадів незначна

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

Бесіда

  •    Що ми вивчали на уроці?
  •    Які є кліматичні пояси?
  •    Показати на карті основні кліматичні пояси.
  •    Які особливості мають кліматичні пояси?
  •    - Проблемне питання: чи можна охарактеризувати кліматичні умови в певному місці Землі, не відвідавши його?
  •    В якому кліматичному поясі розміщена Україна?
  •    Чи є наш клімат комфортним для життя та ведення господарства людей? (Див. слайд справочка)

 

Випереджальне завдання

«Як клімат впливає на умови життя людей?»

 

V. Підсумок уроку.

 

Домашнє завдання: параграф 39.

 

docx
Додано
6 січня 2022
Переглядів
933
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку