Тема: "Постановка правильної вимови звука [р]"

Про матеріал

сформувати чіткий артикуляційний уклад (артикуляційну позицію) й слуховий образ звука [р]; розвивати синхронні дії мовнорухового і мовнослухового механізму, самоконтроль; стимулювати бажання говорити правильно.

Перегляд файлу

Тема: Постановка правильної вимови звука [р]

Мета: сформувати чіткий артикуляційний уклад (артикуляційну позицію) й слуховий образ звука [р]; розвивати синхронні дії мовнорухового і мовнослухового механізму, самоконтроль; стимулювати бажання говорити правильно.

Обладнання: дзеркало, набір постановочних зондів, логопедична лялька, муляж - артикуляційний профіль звука [р], карточки-символи, предметні малюнки звуків- замінників [р] - [л], [л´], [р´], (й)], [и], [г], [в], [д].

Хід заняття:

І.Організаційний момент

ІІ.Основна частина

1.Повідомлення мети заняття. Бесіда логопеда.

2.Логопедична зарядка.

Дихальні вправи

Тренування мовленнєвого дихання

Вправи "Здування легких предметів",

"Хто вище?",

"Фокус",

"Хто більше скаже слів без зупинки ´

Виконання: з вихідних позицій: стоячи, сидячи, у русі.

Вироблення цілеспрямованого струменя видихуваного повітря

Вправа "Подути на широкий язик"

Вправа "Подути по середній лінії язика"

Спрямувати струмінь видихуваного повітря по середній лінії язика; якщо не виходить, то великим і вказівним пальцем притиснути до піднебіння бокові краї язика й залишивши середину язика вільною, зробити глибокий вдих і видихнути повітря на піднесений до рота вказівний палець на відстані 10-15 см.

Вправа "Подути на зонд"

Для спрямування видиху покласти на середню лінію язика зонд або дерев´яну зубочистку.

Вправа "Здування з кінчика язика"

Для спрямування видиху можна покласти на кінчик язика шматочок серветки, маленьку паперову кульку чи паперову сніжинку тощо й намагатися їх здути.

Вправа "Здування паперових смужок"

Паперові смужки чи "дощик" піднести на відстані 10-15 см до рота й намагатися їх здути

Артикуляційна гімнастика

Статичні підготовчі вправи (за С. Макаровою)

Вправа "Усмішка"

Рожеві губки усміхаються.

Біленькі зубки заховаються.

Вправа "Трубочка", або "Хоботок"

Витягни губи,

Зроби хоботок.

Будеш, як бджілка,

Шукати медок.

Вправа "Парканчик"

Я - весела, всім скажу,

Зубів парканчик покажу.

Вправа "Лопаточка"

Я широкий язичок

На губу собі поклав.

Був рожевий п´ятачок –

Він лопаточкою став.

Вправа "Голочка"

Наш неслухняний язичок-

Найгостріший з голочок

Став напруженим, вузьким,

Спробуй, потримай таким!

Раз, два, три, чотири, п´ять! –

Можеш свій язик сховать.

Вправа "Грибок"

До піднебіння свій язик

Я тихенько присмоктав.

Він уже до всього звик:

Тепер грибочком став

Зроби широким свій язик,

Його краєчки підійми,

Бач, вийшла чашечка у нас.

Ану, зроби її ще раз.

Динамічні підготовчі вправи

Вправа "Смачне варення"

Губи язиком я

Ніжно оближу: -

Ну й смачне варення,

Я тобі скажу!

Вправа "Гойдалка"

Язик тягнувся до зубів,

До верхніх і до нижніх.

Немов гойдалкою злітав

До хмарок білосніжних,

Раз, два, три, (ім´я дитини), повтори.

Вправа "Маляр"

Вперед-назад, це твій язик

Так піднебіння гладить.

Як маляр, він білити звик,

Це стінам не завадить!

Вправа "Гармошка"

Я - широкий язичок,

В хованку граюсь –

Прилип до піднебіння і мовчок!

Краще всіх ховаюсь.

Вправа "Конячка"

За верхніми зубами

Поцмокав язичок.

Біжить лоша за нами:

Цок-цок, цок-цок.

Голосові вправи

Вправи "Микання",

"Мугикання",

“Голосні звуки",

"Хор голосних звуків"

3. Вивчення нового матеріалу.

Послідовність дій логопеда під час постановки звука |р| при фонематичних порушеннях - параротаиизмі.

Формування мовленнєвого слуху:

диференціація на слух звука [р] і його замінників [л], [л´], [р´], (й)], [и], [г], [в], [д], під слуховим і зоровим контролем дитини;

відтворення верхнього положення язика, утворення кінчиком язика, наближеного до верхніх альвеол, щілини, під зоровим контролем дитини;

вироблення спрямованого повітряного струменя на кінчик язика й утворення фрикативного [р] під слуховим і зоровим контролем дитини.

Послідовність дій логопеда під час постановки звука [р] при фонетичних порушеннях - ротацизмі.

Розвиток ручної моторики і моторики артикуляційного апарату.

Пальчикова гімнастика

Вправа "Горіх"

От пригода!

Просто сміх!

Не розколемо горіх.

На долоню ми поклали

І по черзі розбивали.

Виконання: Діти розчепірюють пальці, а потім починають по черзі їх згинати, торкаючись подушечками долоні

Вправа "Чаплі"

Гляньте - чаплі в рогозі

Стали на одній нозі.

Дві години вже стоять,

В них і ніжки не болять.

Виконання: Діти ставлять на стіл подушечки обох безіменних пальців і натискають ними на стіл.

Вправа "Безіменний пальчик"

Безіменний і мізинець

Дуже міцно подружились.

Безіменний спину гне,

А мізинець ледь кивне.

Коли зігнемо мізинець,

Безіменний вигне спину.

Виконання: Діти намагаються зігнути по черзі безіменний палець і мізинець. Якщо не виходить, можна згинати їх одночасно. Потім те ж саме роблять із іншою рукою.

Вправа "Мізинчик"

Звик мізинчик до порядку –

Вранці робить він зарядку:

Низько нахиляється,

Швидко піднімається.

Раз, два, три, чотири, п´ять –

Будемо пальчика згинать.

Виконання: Діти кладуть праву руку на стіл долонею догори, згинають і розгинають мізинець. Потім те ж саме роблять з іншою рукою.

Вправа "Пальчики-малята"

Нумо, пальчики-малята,

Хто з вас любить малювати?

Кожен з них за діло брався,

І ніхто не відмовлявся.

Виконання: Діти згинають руки в ліктях, тримають кисті рук перед обличчям, згинають і розгинають пальці по черзі, починаючи з великого пальця правої руки.

Вправа "Пальчики прийшли"

В гості пальчики прийшли,

Подарунки принесли.

Чути стукіт тут і там -

Відчиняйте швидше нам.

Виконання: Діти постукують по столу подушечками всіх десяти пальців одночасно.

Розвиток моторики артикуляційного апарату:

а) виконання артикуляційних статичних, динамічних і спеціальних вправ, спрямоване на вироблення стійкого верхнього положення язика й утворення кінчиком язика, наближеного до верхніх альвеол, щілини під зоровим контролем і тактильним відчуттями дитини;

б) вироблення повітряного струменя, спрямованого на кінчик язика;

в) викликання вібрації кінчика язика з механічною допомогою (шпателем, зондом, вказівним пальцем дитини тощо) здійснюється приведенням органів артикуляції в початкову позицію правильної вимови базових звуків ([с], [з], [ж], [т], [д], [дж], [дз]) і при швидкій їхній вимові ([жжжжж] чи [ддддді) на одному видиху робляться швидкі рухи зондом під язиком дитини вправо-вліво до утворення вібрації.

4. Фізкультхвилинка.

Слова промовляє логопед

Рухи виконують діти

Ати-бати - йшли солдати,

Ати-бати - на базар.

Ати-бати - що купили?

Ати-бати - самовар.

Ати-бати - скільки дали? А

ти-бати - три рублі!

Ходьба на місці з високим підніманням колін.

Імітують рухи руками.

(Повторити 2-3 рази).

5. Закріплення нового матеріалу.

Гра "Піймай звук"

Логопед називає слова, склади. Якщо дитина чує заданий звук, піднімає руку. Упізнавати звуки на слух із відкритими чи закритими очима.

Гра "Базові звуки"

Відпрацювання базових звуків передбачає уточнення артикуляції і правильну вимову звука ізольовано, у складах, словах, реченнях. Для [р] базовими звуками є [д] (відпрацювання верхнього положення кінчика язика) і [с] (відпрацювання цілеспрямованого струменя повітря).

III. Підсумок заняття.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Стуцаренко Светлана
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Пов’язані теми
Логопедія, Розробки уроків
Інкл
Додано
2 грудня 2018
Переглядів
9119
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку