Тема.Рід і число іменників

Про матеріал
Урок української мови. Тема. Рід і число іменників. Мета: актуалізувати знання учнів про рід і число іменників; удосконалювати вміння визначати рід і число іменників; розвивати мовлення учнів; виховувати Інтерес до вивчення предмета
Перегляд файлу

 

Українська мова       Урок №32          4 клас          

Тема. Рід і число іменників.

Мета: актуалізувати знання учнів про рід і число іменників; удосконалювати вміння визначати рід і число іменників; розвивати мовлення учнів; виховувати  

Інтерес до вивчення предмета

Обладнання:картки,малюнки,таблиця.

Тип уроку:комбінований

 

           Перебіг  уроку 

I. Організаційна частина

 

На доріжки й трави

Падають листочки

Буро - золотаві. -

Де не глянь навколо

Килим кольористий,

Віти напівголі,

Небо синє, чисте

Метушні нема... Тихо з пензлем ходить… ( осінь золота ). . Т. Коломієць

- Як ви здогадались, за якими ознаками?

Осінь – чарівниця завітала до нас на урок. Вона бажає подарувати вам свої дари, але щоб їх отримати треба старанно працювати, всі завдання осені виконати.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 96, с. 49) 

— Прочитайте складені речення. 

— Усно опишіть птаха, зображеного на фотоілюстрації. 

2. Вправа «Кубування» .

Осінь у гості прийшла і кубик із собою принесла

Кубик, діти, не простий, кубик, діти, чарівний.

Він доріжку до знань прокладає, та знання ваші перевіряє.

Завдання на гранях кубика .

1 грань. Частина мови

2 грань. Питання

3 грань. Означає

4 грань. Змінюється

5 грань. Член речення

6 грань. Значення у мовленні

3.Каліграфічна хвилинка

 ОО осі  онь ос нь    інн      ій

Скласти з буквосполучень слова

Осінь осінній  (Розібрати слова  за будовою )

4.Робота з деформованим реченням-прислів`ям

Відновіть прислів`я, запишіть його в зошити.

за, іде, собою, осінь, несе, дощі,а

Осінь іде, а  за собою дощі несе.

Як ви розумієте це прислів`я?

Яке це речення за метою висловлювання?

Знайдіть і підкресліть основу речення.

Назвіть однорідні члени речення. Яким членом речення вони виражені?

Який розділовий знак поставили в реченні? Чому? Як ще можуть з’єднуватись однорідні члени речення?

А може хтось із вас знає ще прислів’я про осінь. Адже ми недавно вивчали на уроках літературного читання усну народну творчість.

(Осінь збирає,а зима з`їдає. Осінь усьому рахунок веде. Літо дає коріння,а осінь-насіння)

III. Повідомлення теми та мети уроку

Назвіть іменники в цьому реченні. Що ви про них можете сказати?

 

— Сьогодні на уроці ми пригадаємо, як визначити рід і число іменників. 

IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу

 1.Слухання казки

Давно-давно в одній країні жив собі король. Звали його Іменник. Іменник у всьому любив лад. Був він дуже багатим і пишався цим.

Одного разу він завів собі великий журнал, щоб вести облік підлеглих.

Ось прилетів метелик. Іменник сказав: «Він мій!» Заспівав соловей — «Він мій», прилетів горобець — «Він мій», стрибнув коник-стрибунець — «Він мій», йде хлопчик — «Він мій». Коли ж король бачив дівчинку, то казав «Вона моя». Моя також зем­ля, береза, осика, трава, білка...

На все інше іменник казав «Воно моє». Моє озеро, море, ку­рча, кошеня, вікно, білченя тощо. Усе було записано в журналі у три стовпчики.

чоловічий рід - він, мій,

жіночий рід -  вона, моя,   

 середній рід  - воно, моє.   

Отож, давайте згадаємо, які іменники належать до чоловічого,жіночого,середнього роду?  

2. Робота з підручником

Робота за вправою 97 (с. 50) 

А) Конкурс майбутніх дикторів.

 Учні виразно читають вірш Д. Павличка та добирають до нього заголовок. 

Виписати з вірша іменники,визначити рід і число. (небеса,глибінь,ріки,зорі,явора,листки,полем,нитка,струна,квітка,сніг)

— Позначте закінчення іменників. 

— Як можна визначити число іменників? 

Б) Гра «Знайди пару». Звуковий аналіз слів 

Виберіть з тексту слова зі знаком м’якшення і знайдіть відповідну до кожного слова звукову модель.

ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота в парах

— Підкресліть іменники, що вживаються лише у множині. 

Автомобілі, граблі, валянки, вила, гирі, проводи, ворота, шахи, чергові, вершки, ножиці.

 2. Коментоване виконання вправи 98 (с. 50) 

- Виразне читання вірша Д. Білоуса. 

— Про що розповідає автор у своєму вірші? 

- Визначення роду і числа виділених слів, записаних у зошити за алфавітом. (Хлібеня (с. р., одн.); хлібець (ч. р., одн.); хлібина (ж. р., одн.)) 

 І група

Розібрати за будовою

ІІ група

- Визначення споріднених слів у тексті,виділити корінь 

(Колоситься, колосі. Зернина, зерня. Хліб, хлібець, хлібина, хлібеня. Бухан, буханка.) 

3. Фізкультхвилинка 

4.  Відгадати загадки,запишіть відгадки у 3 стовпчики

  Ч.Р                                    Ж.Р.                       С.Р.

Осінь принесла свої дарунки,а які саме ви дізнаєтесь коли відгадаєте її загадки.

Осінь принесла свої дарунки,а які саме ви дізнаєтесь коли відгадаєте її загадки.

 

Мов маленький м’ячик,

 Висить, а не скаче,

Рум’яне, гладеньке,

На смак солоденьке. (Яблуко)

 

Лампочка вгорі висіла,

Стала смачна, пожовтіла.

 Діти лампочку зірвали,

З апетитом скуштували. (Груша)

 

Я жовтенька, я маленька,

Мов медочок солоденька.

На баштані достигаю,

Тепле сонечко вітаю. (Диня)

 

 Примостився на баштані

в посмугованій піжамі.

Вигріває круглі боки,

що смачним налиті соком. (Кавун)

 

Мовби на одній нозі.

Він зростає на лозі.

Подивись скоріш в віконце —

 Грона сповнені всі сонця!

Кожен скуштувати рад

Соковитий… (Виноград)

 

Борщ із нього варить ненька,
В нього шкірочка тоненька,
Солодкуватий він на смак,
Фіолетовий (Буряк)

 

Коса надворі,
А панна в коморі. ( Морква)
 

Сидить бабуся
Не в одному кожусі,
Хто її роздягає,
Той сльози проливає. (Цибуля)

Є солодкий, є гіркий,

 Різні форми має.

 Є худий, а є товстий,

 Кожний його знає!.. (Перець)

 

Довгий, зелений,

Добрий і солоний,

Добрий і сирий.

Хто він такий? (Огірок)

 

Зелений чуб,

червоний бік,

Смачний із нього чавлять сік.

Ґадзині варять з ним борщі,

Росте в городі на кущі. (Помідор) 

 

Назвіть слова відгадки,які вживаються тільки в однині.

Складання речень з однорідними членами речення.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

 -  Чи сподобався вам наш сьогоднішній урок?

-  Що найбільше сподобалось на уроці?

 

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Вправа 99, с. 50. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
26 січня 2021
Переглядів
587
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку