Мета: ознайомити з розподільним законом множенням; навчити учнів обчислювати вирази та задачі з використанням розподільного закону множення; розвивати логічне мислення; поповнювати словниковий запас учнів; стимулювати інтерес до вивчення математики; виховувати старанність, товариськість.
Обладнання: ілюстративний та роздатковий матеріал.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Всі почули ви дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть лиш дівчатка,
А за ними і хлоп’ята.
2. Перевірка домашнього завдання (с. 5, № 10, 11)
— Які відповіді отримали при визначенні добутків?
— Поясніть розв’язання задачі.
3. Усні обчислення. Вправа «Мовчанка. Хто швидше?»
4. Каліграфічна хвилинка
— Каліграфічно напишіть числа від меншого до більшого.
108; 6; 24; 5600; 800; 24; 320.
5. Математичний диктант
✵ Частку чисел 8 і 1 збільште на добуток чисел 10 і 10.
✵ Різницю чисел 23 і 18 помножте на 1.
✵ Добуток чисел 0 і 9 збільште у 5 разів.
✵ Перший множник 1, другий — на 19 більше. Обчисліть добуток.
✵ Суму чисел 30 і 29 помножте на їхню різницю.
✵ Частку чисел 7 і 7 збільште на добуток цих чисел.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Удосконалення обчислювальних навичок (с. 6, № 12)
2. Ознайомлення з розподільним законом множення (с. 6, № 13)
— Прочитайте задачу. Розв’яжіть її першим способом.
— Яку відстань долають туристи до привалу? А після привалу? Що запитується в задачі?
— Скільки кілометрів долають туристи до привалу і після нього? Скільки туристи пройдуть за 5 днів? Запишемо виразом.
(10 + 7) • 5 = 85
— Розв’яжемо задачу другим способом. Скільки кілометрів пройшли туристи за 5 днів до привалу? Скільки кілометрів пройшли туристи за 5 днів після привалу? Скільки всього пройшли туристи за 5 днів?
— Кожний доданок помножимо на число та складемо отримані добутки. Запишемо розв’язання виразом.
10 • 5 + 7 • 5 = 85
— Порівняємо вирази.
(10 + 7) • 5 = 10 • 5 + 7 • 5
— Ця рівність виражає розподільний закон множення стосовно додавання.
— На сторінці 6 прочитайте правило.
3. Первинне закріплення
1) Виконання завдання з коментуванням.
(10 + 6) • 3 200 • (1 + 4)
(30 + 7) • 4 400 • (0 + 2)
2) Виконання завдання 14 (с. 6).
— Розв’яжіть задачу двома способами.
— Що купила господиня? (Цукор.) Скільки вона купила спочатку? Скільки цукру господиня купила потім? Яка ціна цукру? Що запитується в задачі?
І спосіб. Скільки всього цукру купила господиня? Яка вартість усієї покупки?
(5 + 13) • 13
ІІ спосіб. Скільки грошей заплатила господиня за 5 кг цукру? Скільки коштує 13 кг цукру? Яка вартість усієї покупки?
5 • 13 + 13 • 13
3) Виконання завдання 15 (с. 6).
— Скільки у класі навчається дівчаток і хлопчиків? Скільки книжок приніс кожний з них? Скільки всього подарунків принесли діти? Розв’яжіть задачу зручним для вас способом.
І спосіб. Скільки всього дітей у класі? Скільки подарунків принесли діти, якщо кожний з них приніс по 2 книжки?
(16 + 13) • 2
ІІ спосіб. Скільки подарунків принесли дівчатка? Скільки подарунків принесли хлопчики? Скільки всього подарунків принесли діти?
16 • 2 + 13 • 2
4. Формування обчислювальних навичок з коментарем (с. 7, № 16)
— Розподільний закон множення допомагає швидко обчислити вирази. Розглянемо вираз 48 • 7.
— Число 48 розкладаємо на суму розрядних доданків 40 і 8. Число 7 множимо на кожний з доданків; добутки складаємо.
48 • 7 = (40 + 8) • 7 = 40 • 7 + 8 • 7 = 280 + 56 = 336
— Решту виразів обчисліть усно з коментарем.
Фізкультхвилинка
У володарки Зими
Трішечки замерзли ми.
Грудень каже: «Пострибай!»,
Січень просить: «Присідай!»,
Встали — сіли, встали — сіли,
Розігріли наше тіло.
Лютий місяць нагадав:
Час нам братися до справ.
Сіли, дітки, всі гарненько.
Спинки держимо рівненько.
Книги розгортаємо —
Знання здобуваємо.
5. Формування вмінь розв’язувати задачі з використанням розподільного закону множення стосовно віднімання (с. 7, № 17)
— Про що йдеться в задачі? (Про будинки.) Скільки в кожному будинку під’їздів? (По 6.) Скільки в першому будинку в кожному під’їзді квартир? (28.) А в другому будинку? (36.) На скільки в другому будинку квартир більше, ніж у першому?
— Запитання задачі вказує на те, що це задача на різницеве порівняння, тобто на віднімання.
І спосіб. На скільки квартир більше в другому будинку в кожному під’їзді, ніж у першому будинку? У будинку 6 під’їздів. Помножимо різницю на кількість під’їздів. Запишемо виразом: (36 - 28) • 6 = 48.
ІІ спосіб. Скільки квартир у першому будинку, якщо у ньому 6 під’їздів? Скільки квартир у другому будинку, якщо у ньому також 6 під’їздів? Дайте відповідь на запитання задачі.
36 • 6 - 28 • 6 = 48
Порівняємо вирази: (36 - 28) • 6 = 36 • 6 - 28 • 6.
— Ця рівність виражає розподільний закон множення стосовно віднімання.
— На сторінці 7 прочитайте правило.
6. Первинне закріплення вивченого матеріалу (с. 7, № 18)
— Що привезли у магазин? Скільки коробок привезли зефіру? По скільки кілограмів у кожній коробці? Скільки коробок вафель привезли? По скільки кілограмів у кожній коробці? Що запитується в задачі?
— Скільки кілограмів зефіру в 14 коробках? Скільки кілограмів вафель у 17 коробках? Чого привезли більше — зефіру чи вафель? На скільки більше?
— Запишемо вираз: 17 • 8 - 14 • 8 = 24. Цей вираз для швидкого обчислення можна спростити: (17 - 14) • 8.
7. Формування обчислювальних навичок (с. 7, № 19)
— Множити числа за допомогою розподільного закону можна іншим способом.
Розглянемо вираз 29 • 6. Число 29 округлюємо до 30. Запам’ятовуємо, що округлили на одну одиницю. Від числа 30 віднімаємо таку кількість одиниць, на скільки округлювали число 29, тобто 1. Зменшуване і від’ємник множимо на 6. Результати добутків віднімаємо.
29 • 6 = (30 - 1) • 6 = 30 • 6 - 1 • 6 = 180 - 6 = 174.
— Решту виразів обчисліть усно з коментарем.
8. Закріплення вивченого матеріалу (с. 7, № 20; с. 8, № 21)
— Розгляньте рівності завдання 20. Зробіть висновок.
— Розгляньте способи обчислення виразів. Який з них є зручнішим для вас?
9. Удосконалення вмінь відновлювати нерівність. Групова робота
— Виберіть такі значення змінної x, щоб нерівність була правильною.
х : 4 - 9 > 10 36, 72, 48, 80, 100
10. Логічна задача
— Скільки буде, якщо 8 розділити навпіл?
Відповідь: якщо 8 розділити навпіл, тобто на 2 рівні частини, то буде 4; якщо 8 розділити навпіл за написом цифри, то буде два нулі або дві дзеркальні трійки.
IІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання (с. 8, № 22, 23)
2. Підсумок уроку. Рефлексія
— Кольоровим олівцем у зошитах поставте відповідний знак арифметичної дії:
«+» — все сподобалось на уроці; з усім упорався(лася);
«-» — було важко, але я все зробив(ла).