Тема: Розвиток мовлення. Складання тексту за малюнком .
Мета: вчити учнів правильно ставити запитання й будувати відповідь формувати уміння орієнтуватись у мовлене вій ситуації, розвивати навички діалогічного мовлення, виховувати культуру спілкування.
Обладнання: таблиці “Запитуй…”, “Відповідай…”, сюжетні малюнки, картки, іграшкові телефони, іграшки Буратіно.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Підготовка до сприймання матеріалу уроку.
Слово вчителя.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
IV. Допомагатиме нам Михайлик – Питайлик.
а) Підстановочні вправи.
– На столі лежить олівець.
А тепер що лежить на столі?
– На столі лежить пенал (зошит, книга).
б) Заперечні вправи.
– Це береза? (дуб, тополя)
– Ні, це не береза. (дуб, тополя)
в) Констатуючі вправи.
– Це синя фарба?
– Так, це синя фарба.
г) Трансформаційні вправи
(що передбачають трансформацію репліки вчителя)
– У вас був урок математики?
– Ні, урок фізкультури.
(1 учень – коротку, інший – повну)
(Порівняти відповіді. Коли раціональні короткі, а коли поширені відповіді? Висновки дітей).
(Учитель кілька разів читає запитання, виділяючи щоразу інше слово. Діти відповідають).
– Так, у нашої.
Так, у Мурки.
Так, хвіст.
Так, пухнастий.
(Діти тренуються в інтонуванні питального речення)
(Учні ставлять навідні запитання. Учитель відповідає. Діти впізнають предмет, схований у скриньці).
– З чого зроблений предмет?
– Якого він кольору?
– Якої він форми?
– Хто користується ним7
– Якого він розміру?
(Діти ставлять запитання за змістом казки. Вчитель допомагає).
(За малюнком “Діти збирають гриби”)
Учитель показує фішки з питальними словами. Діти продовжують і закінчують запитання.
Хто…? Де…?
Що…? Коли…?
Чому…? Куди…?
Для кого…? Про що…?
Діти: – Що це за книга?
Я білочка руденька, – Де ти, білочко, живеш?
по ліщині стрибаю – У зеленому ліску,
та смачні горішки у дуплі, у сосняку.
в торбинку збираю. – Що ти, білочко, гризеш?
Плаксивим діткам – Я гризу горішки,
дам по лушпинці, і гриби, і шишки.
А діткам хорошим –
те, що в серединці.
(Висновки дітей).
(діалоги колобка із Зайчиком, Вовком…)
Варіанти: складання діалогу за словесно описаною ситуацією
а) Запитай перехожого котра година. Подякуй за відповідь.
б) Поговори з другом про свій вихідний день. Поцікався, чим займався твій співрозмовник.
в) Ти запізнився на урок. Вибачся, попроси дозволу сісти.
привітайся, відрекомендуйся, повідом мету свого дзвінка, подякуй, попрощайся.
– Алло! Це Юра?
– Так.
– Здрастуй, Юро. Це Вітя.
– Здрастуй, Вітю.
– Нам потрібно поговорити. Коли ми зможемо зустрітись?
– Завтра після уроків. Добре?
– Гаразд. Домовились. До зустрічі.
Варіанти:
а) Ти хворіла. Зателефонуй подрузі, дізнайся, яке завдання було додому з математики.
б) Друг хворіє. Поцікався, як його здоров’я. Побажай йому швидкого одужання.
14.Робота в парах.
Скласти діалоги за сюжетними малюнками.
V. Підсумок уроку.
VI. Домашнє завдання.