6 клас. Зарубіжна література
Тема: Тема школи, родини, життєвого покликання особистості в творі Анни Гавальди «35 кіло надії».
Мета: формування компетентностей:
пізнавальні: ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом французької дитячої письменниці Анни Гавальди та змістом повісті «35 кіло надії», розвивати навички аналітико-дослідницької роботи з текстом;
загальнокультурні: розвивати навички вдумливого читання, творчого мислення, самостійної роботи, пізнавальну активність;
комунікативні: формувати навички спілкування в колективі, читацьку активність, уміння виховувати кращі людські якості та розуміння того, що кожна людина – особлива і неповторна.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: підручник «Зарліт» ( автор Ю.Ковбасенко); Мультимедійна презентація; портрет Анни Гавальди, відеоролик про письменницю «Анна Гавальда» - режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=OEG_OC3zvtc фрагменти художнього фільму «35 кіло надії» (Бельгія, Франція, 2010) – режим доступу: http://hdvideo-online.com/1213-35-kilo-nadezhdy-2010-35-kilos-despoir-smotret-onlayn.html
Перебіг уроку
І. Організаційний момент. Привітання.
ІІ. Актуалізація опорних знань
-Ви писали твір про цінність життя та справжню дружбу – це одвічні людські цінності. Назвіть ключові фрази ваших творів.
2. Бесіда
- Школа навчає вас цінувати життя,дружбу, вчить добру.
- Які асоціації викликає школа у вас?
3. Колективне створення асоціативного кластера «Школа»
(знання друга родина спільні інтереси радість другий дім друзі розваги мрії)
- Навчання в школі є невід’ємною частиною життя кожної людини. У ній ми здобуваємо нові знання, знайомимося з цікавими друзями, розвиваємось, готуємось до дорослого життя:
2. Ознайомлення із висловами відомих людей про школу
Бесіда
-Чи завжди школа приносить радість?
Головний герой твору, що ми вивчатимемо сьогодні, школу ненавидів.
-Чи є ця проблема актуальною в теперішній час?
-Чому так відбувається? (відповіді учнів).
Сьогодні ми будемо шукати відповіді на ці запитання, працюючи над новим цікавим твором .
Оцінювання діяльності учнів на уроці здійснюватиметься завдяки :
Узагальнення комплексної оцінки : ДЗ + Стрічка часу + Вправа «Так-ні» + активність на уроці
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку
Отож, твір про школу, повість «35 кіло надії». Написала його відома сучасна письменниця і журналістка з Франції – Анна Гавальда. Вона авторка творів для дітей та юнацтва.
ІV. Вивчення нового матеріалу
( - Настільки почуття надії важливе у людському житті?
- Герой повісті каже, що в ньому 35 кіло надії. Чи лише про вагу йдеться?
- Чи можливе «неможливе»?
- Скільки «заважить» ваша мпрія і ваша надія? -
На ці запитання допоможе відповісти нам авторка твору А.Гавальда)
1.Перегляд слайдів про письменницю «А.Гавальда - авторка творів для дітей та юнацтва». Завдання: заповнити стрічку часу. Авторка вважає, що у вас є 35 хвилин, щоб проочитати твір…
2.Заповнення стрічки часу письменниці
- Що вражає вас у біографії Анни Гавальди?
( 1970- народження;
У 14 р. – навчання в пансіоні Сорбонна
Праця офіціанткою, касиркою, журналісткою
У 17 р. – почала писати
1992 р. –перемога у конкурсі любовних листів
Навчала французької мови
2002 р .- роман «Я її кохав» ; повість «35 кіло надії»
2010 р. – екранізація повісті «35 кіло надії»
Живе у м. Мелон )
3.Розповідь вчителя про історію написання твору
4.Робота в зошитах . Запис «Паспорт твору»
5.Перегляд бук трейлера до твору
6. Читання учнями уривку повісті (до слів…Це був перший і останній раз за все моє життя, коли працівник народної освіти сказав про мене добре слово.)
7. Фізкультхвилинка – творча хвилинка:
Створення ескізу поробки
8. Перегляд фрагментів художнього кінофільму ( режисер Олів’є Ланглуа 2010рік)
V. Аналітичне дослідження тексту
1. Бесіда
-Які почуття у вас викликав твір?
-Від чийого імені ведеться розповідь у творі? (від імені Грегара).
2. Стислий переказ змісту твору
3. Створення словесного портрета героя (хлопчик з щирою посмішкою, великими і добрими карими очима).
-Хто з вихователів залишив світлий спомин у душі дитини і чому? (Марі)
- Чим для Грегора стала школа?
4. Cтворення асоціативного куща »Школа для Грегора»
сльози жах
безвихідь
розчарування Школа Грегора
образи біль
зневіра
-Яким було ставлення вчителів до хлопчика? (Не зуміли розкрити його внутрішній світ, його сутність. Вважали безнадійним. Убили в ньому віру в себе).
-Чи бувать у Грегора щасливі моменти в житті? (Так, коли щось майструє руками).
-Хто з рідних помічає талант хлопця і підтримує його? (Дідусь Леон, він розуміє, що онук - обдарована дитина).
5. Перегляд фрагментів художнього кінофільму ( режисер Олів’є Ланглуа 2010рік)
( 42.30 – 43.40 хв.
V. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1. Рефлексія. Бесіда
Відомий німецький філософ А.Шопенгауер сказав: «У кожній дитині живе геній…»
Що, на вашу думку, означає бути щасливим?
(Кожна людина – творець своєї долі. Кожна людина потребує любові, друга й підтримки.)
2.Вправа «Так-ні»
1 Анна Гавальда народилася в Італії. -
2 Місто, в якому провела дитинство, - Париж -
3 Навчалася в Сорбонні. +
4 Викладала французьку мову. +
5 Мріяла стати письменницею. -
6 У 1992 році перемогла в конкурсі любовних листів. +
7 Грандіозний успіх прийшов до письменниці після виходу книжки «Просто разом». +
8 Роман «Просто разом» був перекладений 20 мовами. -
Узагальнення комплексної оцінки : ДЗ + Стрічка часу + Вправа «Так-ні» + активність на уроці
VІІ. Домашнє завдання
1. Попрацювати детально над твором ( с.191-199)
2. Заповнити листівку щастя письменниці