Тема: Спілкування. Умови взаєморозуміння. Практична робота: «Моделювання ситуації невербального спілкування»

Про матеріал
Мета: дати дітям уявлення про духовну складову здоров’я; формувати в учнів навички культури спілкування з однолітками та дорослими; прищеплювати повагу до себе й інших людей; розвивати вміння бути доброзичливою, товариською людиною; виховувати в учнів культуру поведінки, ввічливість. Очікувані результати
Перегляд файлу

Основи здоров’я

Урок 15

Тема: Спілкування. Умови взаєморозуміння. Практична робота: «Моделювання ситуації невербального спілкування»

Мета: дати дітям уявлення про духовну складову здоров’я; формувати в учнів навички культури спілкування з однолітками та дорослими; прищеплювати повагу до себе й інших людей; розвивати вміння бути доброзичливою, товариською людиною; виховувати в учнів культуру поведінки, ввічливість.

Очікувані результати: учні повинні знати, що таке «спілкування», види спілкування; учні повинні вміти доброзичливо ставитися до оточуючих; досягати взаєморозуміння з оточуючими.

Обладнання і матеріали: підручник, робочий зошит, сюжетні
малюнки.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань учнів

2.1. Робота з прислів’ям.

 Складіть прислів’я та поясніть його зміст.

(На дошці записані «розсипані» слова.)

не горобець, слово, не, спіймаєш, вилетить —

(Слово не горобець, вилетить — не спіймаєш.)

Висновок: Важливо завжди стежити за своїм мовленням: що і як кажеш.

2.2. Постановка проблемного запитання.

 Чи однаково ви вітаєтесь з усіма людьми?

3. Мотивація навчання та повідомлення теми уроку

Літературна хвилинка.

Завдання: прочитати й обговорити зміст вірша.

До всіх сердець, як до дверей,
Є ключики малі.
Їх кожен легко підбере,
Якщо йому не лінь.
Ти, друже, мусиш знати їх,
Запам’ятать не важко:
Маленькі ключики твої —
«Спасибі» і «будь ласка»!

 (Переклад з англ. В. Гужви)

 Які ввічливі слова ви знаєте?

 Коли і як ви їх використовуєте?

4. Сприйняття й осмислення нового матеріалу

4.1. Розповідь учителя.

1) Як розмовляти з оточуючими вас людьми.

2) Розмова по телефону.

3) Вживання «чарівних» слів.

Вирішення проблемного питання.

— Поєднайте ввічливі слова з тими, кому доречно їх казати.

Добрий день!

мама

тато

До побачення!

однокласники

друг

Бувай!

учитель

продавець

До зустрічі!

сусід

бібліотекар

Привіт!

 

 

4.2. Робота в парах.

 Скажіть одне одному якомога більше «чарівних» слів.

4.3. Оздоровча хвилинка.

5. Узагальнення та закріплення нових знань

Конкурс-гра «Сплети вінок».

Мета: формувати в учнів уявлення про позитивні та негативні риси характеру.

— На квітках записані назви рис характеру людини. Якщо ця риса позитивна — «вплітаємо» її у вінок.

Чуйний, розумний, дурний, ябеда, жадібний, злий, доброзичливий, правдивий, добрий, добросердечний, ласкавий, непосида, грубий, працелюбний.

Гра «Комплімент».

Мета: навчити учнів говорити компліменти.

— У мене є чарівний стілець. Усі, хто на нього сідає, позбавляються всіх своїх недобрих якостей. Сьогодні по черзі на нього сядуть одна дівчинка і один хлопчик. Вам потрібно сказати їм компліменти. Виграє той, хто скаже найбільше компліментів.

(Названі компліменти записуються на дошці у дві колонки: для дівчинки і для хлопчика.)

5.1. Робота з підручником.

а) Розгляд та аналіз малюнків.

б) Читання та обговорення тексту підручника.

в) Відповіді на запитання.

5.2. Робота в зошиті.

5.3. Робота в групах. Інсценування діалогів.

Мета: учити ввічливого спілкування в різних ситуаціях.

 Складіть діалог за допомогою сюжетних малюнків.

а) Інсценування діалогу «Нумо познайомимось».

б) Інсценування діалогу «В бібліотеці».

в) Інсценування діалогу «В магазині».

Висновок: У будь­якій ситуації слід бути ввічливим і доброзичливим.

5.4. Практична робота. Моделювання ситуації невербального спілкування.

Назвати якесь слово або дію одному з учнів. Цей учень без слів, а лише за допомогою міміки і жестів намагається пояснити значення слова або дії.

Висновок: Для взаєморозуміння не завжди потрібні слова.

5.5. Робота в парі. Гра «Розсипанка».

Мета: навчити учнів аналізувати, відтворювати, пояснювати свій вибір.

 Розташуйте слова так, щоб можна було прочитати прислів’я. Поясніть їхній зміст. (На дошці записані групи слів.)

(Добрих справ немає без доброго імені.)

(Добрі справи красять людину.)

(Від теплого словечка і лід тане.)

Висновок: Важливо завжди бути ввічливим і робити добрі справи. Це допомагає порозумітися з іншими людьми.

5.6. Робота в групах.

Завдання: вибрати ті фрази, які пояснюють значення слова взаєморозуміння. (На дошці записані слова.)

Поважати інших, дорожити дружбою, цінувати думку інших, уважно слухати співрозмовника, не зважати на слова інших, не перебивати, бути ввічливим, не казати приємні слова.

Висновок: Взаєморозуміння тісно пов’язане з ввічливістю.

Робота в групах.

— Що означає слово взаєморозуміння?

(На дошці записані опорні слова: поважати інших, дорожити дружбою, цінувати думку інших, уважно слухати співрозмовника, не перебивати, бути ввічливим, казати приємні слова. Діти в групах визначають, які з них пояснюють значення слова взаєморозуміння.)

Висновок: Усі люди повинні ставитися з повагою одне до одного, бути доброзичливими, ввічливими, розуміти одне одного.

 

Літературна хвилинка.

Завдання: прочитати й обговорити зміст вірша.

А у мене новина:
В мене тайна є одна!
А яка у мене тайна,
Я нікому не скажу.
От лиш Галочці, звичайно,—
Я із Галею дружу.
Тільки я скажу потому:
— Не кажи, гляди, нікому.
А розкажеш хоч комусь,
Я з тобою роздружусь.
Раптом ранком біля ґанку
Зустрічаю я Тетянку.
Щось не терпиться мені:
Чи сказати їй, чи ні?
Я скажу лиш наодинці:
— Не кажи про це Маринці,
Бо Маринка наша все,
Як сорока, рознесе.
Бачу Катю — теж подружка.
Чи шепнути їй на вушко?
Чи сказати хоч слівце?
Тільки що це? Вір не вір,
Знає тайну цілий двір.
Як це сталось? Чисто диво!
От яка я нещаслива.

(М. Пригара)

— Чому тайну дівчинки знає цілий двір?

— Чи вміє дівчинка тримати слово?

6. Підбиття підсумків уроку

Гра «Обери правильну відповідь».

Мета: перевірити знання учнів про те, як треба спілкуватися.

 Які слова ви скажете хворій людині під час відвідування?

Ти сьогодні виглядаєш набагато краще, ніж учора.

У мого родича була така сама хвороба, лікувати її марно.

Ти так схуднув! Їж мої пиріжки!

Висновок: Уміння спілкуватися — це також уміння підбадьорити й підтримати у важку хвилину.

Анкета «Чи вмієш ти спілкуватися».

(Учні отримують окремі аркуші з анкетою і відповідають на її запитання.)

1) Чи багато в тебе друзів?

2) Чи прагнеш ти до нових знайомств із різними людьми?

3) Що тобі приємніше: читати книгу чи спілкуватися з людьми?

4) Чи легко ти знайомишся з незнайомими людьми?

5) Чи легко ти освоюєшся в новому колективі?

6) Чи прагнеш ти будь-що познайомитися з новою людиною?

7) Чи подобається тобі постійно бути серед людей?

8) Чи любиш ти брати участь у колективних іграх?

9) Чи справді ти почуваєшся незручно серед незнайомих людей?

7. Домашнє завдання

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
8 січня 2020
Переглядів
754
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку