Тема: Сполучний закон додавання
Мета: пояснити спосіб додавання суми до числа, ознайомити зі сполучним законом додавання;вдосконалювати вміння розв'язувати задачі різними способами ; актуалізувати знання учнів з теми «Додавання в межах 20 з переходом через розряд»; розвивати пізнавальний інтерес; розширювати світогляд; виховувати любов до предмету математики .
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Математика – наука
Точна і серйозна.
І прожить без неї нам
Навіть дня не можна.
-Отож часу не гаймо, наш урок розпочинаймо!
-Щоб урок у нас пройшов плідно, давайте встановимо правила:
1. Не варто викрикувати.
2. Не крутись та не заважай іншим.
3. Не перебивай .
4. Поважай думки однокласників.
5. Будь активним,працюй швидко.
-Працювати ми будемо за таким девізом:
Навчайся, щоб знати,
Знай, щоб уміти.
Вмій, щоб робити.
ІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1) Робота в зошиті
1. Каліграфічна хвилинка
- Яку цифру будемо повторювати , ви дізнаєтесь розв'язавши задачку.
А. Білочка знайшла 3 білих гриба і 6 лисичок. Скільки грибів знайшла білочка?
9
В.( Усно ) Які числа треба закреслити, щоб кожне наступне число було на дві одиниці менше за попереднє
14, 13, 12, 11, 10, 9, 8,7, 6, 5, 4.
-Що ви можете сказати про закреслені числа?(непарні)
-Назвіть сусідів числа 14. ( 13, 15)
-Охарактеризуйте число 5 ( одноцифрове, непарне, сусіди 4 і 6)
3. Опрацювання підручника
Розгляньте, як можна по-різному обчислювати суму трьох доданків.
Це - сполучний закон додавання ми можемо по-різному сполучати доданки, а відповідь все одно виходить однакова.
Порівняйте способи. Яким способом було зручніше додавати?
Сполучний закон додавання суми не змінюються від того , яким способом сполучались доданки
4. Розв’язання прикладів
1.Додай зручним способом.
5 + 9 + 1 = 5 + (9 + 1) = 5 + 10 = 15
3 + 3 + 7 = 3 + (3 + 7) = 3 + 10 = 13
5 + 5 + 8 = 10 + 8 = 18
7 + 2 + 8 = 7 + (2 + 8) = 7 + 10 = 17
4 + 6 + 9 = 10 + 9 = 19
7 + 20 + 30 = 7 + (20 + 30) = 7 + 50 = 57
2. Обчисли вирази, використовуючи переставний та сполучний
закони додавання.
Зразок
8 + 20 + 2 = 20 + 8 + 2 = 20 + (8 + 2) = 20 + 10 = 30
1 + 30 + 9 = 30 + (9 + 1) = 30 + 10 = 40
40 + 7 + 20 = (40 + 20) + 7 = 60 + 7 = 67
10 + 8 + 60 = (60 + 10) + 8 = 70 + 8 = 78
7 + 90 + 3 = 90 + (7 + 3) = 90 + 10 = 100
3.Розв’яжи задачі, виконуючи обчислення найзручнішим способом.
На Різдво до Львова завітали школярі з інших міст: 40 школярів — з Харкова, 30 школярів — із Запоріжжя і 6 школярів — з Донецька. Скільки всього школярів завітали до Львова на Різдво?
З Харкова — 40 школярів
Із Запоріжжя — 30 школярів
З Донецька — 6 школярів
Всього — ?
Розв’язання
40 + 30 + 6 = 70 + 6 = 76 (ш.)
Відповідь: на Різдво до Львова завітали 76 школярів
Біля різдвяної ялинки в Києві зустрілися 6 львів’ян, 20 киян і 4 одеситів. Скільки людей із різних міст України зустрілися в Києві біля різдвяної ялинки?
Львів’яни — 6 людей
Кияни — 20 людей
Одесити — 4 людей
Всього — ?
Розв’язання
6 + 20 + 4 = 20 + (6 + 4) = 30 (л.)
Відповідь: біля різдвяної ялинки зустрілось 30 людей з різних міст
4. Восени Світланка з Херсона отримала від Насті 6 листів, узимку — 4 листи, навесні — на 3 листи менше, ніж восени і взимку разом. Скільки листів отримала Світланка навесні?
Восени — 6 листів
Взимку — 4 листи
Разом — ?
Навесні — ?, на 3 листи менше, ніж разом
Розв’язання
1) 6 + 4 = 10 (л.) — листів отримала разом восени і взимку
2) 10 — 3 = 7 (л.)
Відповідь: навесні Світланка отримала 7 листів
5.Знайди найзручніший спосіб додавання чисел у ланцюжку.
Найзручніший спосіб додавання чисел у ланцюжку
1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 + 9 = (1 + 9) + (2 + 8) + (3 + 7) + (4 + 6) + 5 = 10 + 10 + 10 + 10 + 5 = 45
ІІІ. Підбиття підсумків, рефлексія.
-Що запам’ятали?
-Що нового ви дізнались з уроку?
Домашнє завдання
Ст.123 №6, 7