Тема: Стан природи і внутрішній світ людини в творах Л.Українки.
Вірш « Давня весна»
Мета: розширити знання учнів про велику українську поетесу Л. Українку;
розвивати уміння сприймати та аналізувати поетичні твори, формувати
мовленнєву компетентність вчити відчувати красу художнього слова,
розвивати творчу уяву учнів;
виховувати любов до рідної мови, її багатства, музики.
Обладнання: портрет Л. Українки ,музика П. Чайковського « Пори року»
чистомовки, скоромовки, завдання для роботи вгрупах
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організація класу
В нас зараз починається цікавий урок-
Про це повідомив веселий дзвінок.
Сказав з переливом на ноті високій:
« Вітаю вас, друзі, з початком уроку!»
ІІ. Мовна розминка
1.Робота з чистомовкою.
ВІ-ВІ-ВІ- всі ми тут допитливі.
АМИ-АМИ-АМИ- бо ми звемось школярами.
СЯ-СЯ-СЯ- до роботи вже пора.
2. Робота зі скоромовкою
Вправа на розвиток інтонації за методикою ейдетики.
Якось Яків сіяв мак
Так- сяк аби як!
Виріс ярий Яків мак
Так все коле, як їжак.
( читання скоромовки за малюнком)
Прочитати скоромовку:
повільно;
з прискоренням;
швидко( весело)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.Повідомлення теми та мети уроку.
-Діти, яка сьогодні погода?
Хоча за вікном люта зима, апе на зміну їй обов»язково прийде квітуча весна
Саме про неї сьогодні на уроці піде мова.
2.Робота над прислів»ям
Складіть прислів»я про весну та поясніть його значення.
ЯК НЕ ти, ЙДЕ
КРУ А ДІЛО
ВЕСНИ ДО
3.Складання АСОЦІАТИВНОГО КУЩА
-Діти, а що ви уявляєте, коли чуєте словоВЕСНА?
ВЕСНА
( Діти добирають слова СОНЦЕ ТЕПЛО ЛТАХИ КВІТИ РАДІСТЬ)
4.ВПРАВА « НАБЕРИ СЛОВО»
(Діти на комп»ютері набирають слово Українка.Вчитель диктує слово буквами)
-Яке слово ви набрали?( УКРАЇНКА).
Записуємо його в асоціативний кущ.
5.Бесіда
-Яка відома українська поетеса носила цей псевдонім?
(Леся Українка.)
(припущення дітей)
Розповідь вчителя
-Діти, Леся понад усе любила свою землю, Україну, а особливо її природу, яка пробуджує, надихає, допомагає любити життя.
-Про яку пору року йде мова?( ВЕСНА)
-А чому саме весну?
Про це ми дізнаємось, коли ознайомимось з життєвим та творчим шляхом Л. Українки.
В цьому мені допоможе юний дослідник життя та творчості Л. Українки( ім»я учня)
VІ. Робота над темою уроку
1.Розповідь про життєвий шлях Л. Українки
Учитель: Майбутня поетеса Л.Українка народилася 25 січня 1871 році. ЇЇ
Справжнє ім»я -ЛАРИСА ПЕТРІВНА КОСАЧ. Сім»я проживала в місті
Злачеві, що на Волині.
Учень: У дитинстві вона була живою і допитливою дівчинкою, а в4 роки добре читала, в 5 років вже написала змістовного листа своєму дядькові М. Драгоманову.
Учитель: Л. Українка почала літературну діяльність дуже рано:
-у 9 років написала свій перший вірш «НАДІЯ»
-у 13 років- перший друкований вірш « КОНВАЛІЯ»
Учень: Але згодом у щасливій сім»ї трапилась біда- Леся захворіла на туберкульоз кісток. Леся не могла ходити до школи. Вчилася вдома.
Про себе вона говорила:» Щоб не плакать- ясміялась»
Учитель: Діти, ми сьогодні коротко ознайомились із життєвим та творчим шляхом Л, Українки.
-Діти, то чому ж Лесю так приваблювала весна?
( тому що вона була сильною людиною, діяла подібно весні: побуджувала нові думки, ідеї. Вона не здавалась долі.
V.Робота над текстом вірша
1. Читання з передбаченням.
-Діти, як ви думаєте, про що ми дізнаємось із вірша?
( відповіді дітей)
-Добре, про весну, але про яку весну?
( про весну, яка давно минула, але залишила слід в її душі)
2.Слухання вірша
Читання вірша вчителем під музику П. Чайковського.
Але спочатку з»ясуємо значення деяких слів.
Словникова робота
ХУТКО- ШВИДКО
БРИНІЛО- ДЗВЕНІЛО, ЗВУЧАЛО
ЗАМИГОТІЛО- З»ЯВИЛОСЯ НА КОРОТКИЙ ЧАС
-Діти, чи справдились ваші передбачення?
(відповіді дітей)
3.Первинне сприйняття тексту
-Діти, які головні герої цього вірша
(весна, лірична героїня)
4. Вправа «ГРОНУВАННЯ» Робота в групах.
І група
Самостійно прочитати вірш, знайти епітети, які використані у тексті для характеристики весни.
ІІ. група Прочитати вірш, з»ясувати, за допомогою яких слів поетеса передає рух в природі?
ІІІ. Група
Прочитати вірш, знайти порівняння та рядок, яким можна підлисати ілюстрацію.
VІ. Група
Прочитати вірш, знайти рядки, в яких заключається головна думка твору
ПРЕЗЕНТАЦІЯ результатів роботи груп.
5.ВПРАВА» Малюнок внутрішнім зором»
( Діти малюють картину, яку побачили внутрішнім зором, обирають різні кольори)
6.Виразне читання вірша учнями.
VІ.Підсумок уроку
-Діти, мені дуже сподобалось, як ви працювали на уроці. Думаю, щщо з наступним завданням ви також впораєтесь гарно.
1.ВПРАВА» КРОК ЗА КРОКОМ»
(Діти за хронологічно розставленими датами відновлюють основні події життя Л, Українки)
2.ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ
Скласти сенкан про Л .Українку
Л.Українка
Сильна, талановита, ніжна
Боролася ,писала, любила
Талановита Л. Українка писала вірші.
Поетеса
3.ВПРАВА « МІКРОФОН»
-Діти, у нас залишилась ще одна робота
Біля портрета поетеси ми бачимо слова, які вона написала про себе:
« НІ! Я ЖИВА! Я БУДУ ВІЧНО ЖИТИ!
БО В СЕРЦІ МАЮ ТЕ, ЩО НЕ ВМИРАЄ!»
-Що ж мала Леся в серці, що не вмирає?
( свої міркування діти висловлюють біля портрету поетеси)
VІІ.РЕФЛЕКСІЯ
Діти оцінюють свою роботу на уроці цеглинками лего.
.