Тема. Світогляд середньовічної людини.
Мета:з’ясувати, що представляла з себе людина Середньовіччя,якими були її погляди на життя;з’ясувати яку роль відігравала церква в світогляді середньовічної людини;дослідити як середньовічна людина уявляла собі світобудову;розвивати в учнів уміння аналізувати й узагальнювати історичний матеріал;сприяти вихованню учнів в дусі толерантного ставлення до людей рідного походження.
Основні поняття: «світогляд середньовічної людини».
Обладнання: зошити, ілюстративний матеріал з підручника, атласи.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
Ознайомлення з темою і планом уроку. Позитивний настрій на майбутню роботу.
ІІ.Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.
Бесіда за запитаннями
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності.
1. Як ви розумієте поняття «світогляд»?
2. Назвіть особливості релігійного світогляду, наукового світогляду.
Сьогодні на уроці ми дізнаємося яким був світогляд середньовічної людини і що впливало на його формування.
ІV.Вивчення нового матеріалу.
1. Панування релігійного світогляду.
Християнська віра була настільки поширеною в Європі, що іноді історики називають Середньовіччя «епохою віри». Більшість людей були неписьменними, а церква — єдина установа, яка мала освічених людей і знання. Саме тому за порадою люди найчастіше зверталися до священників. Ті ж своїм авторитетом сприяли утвердженню релігійного світогляду.
Священники переконували, що спасіння душі прийде до тих, хто слідує вченню церкви. Люди вірили: рай і пекло є реальними місцями. І те, потрапиш ти в рай чи пекло, залежало від того, як ти прожив своє життя на Землі. Для більшості звичайних людей життя було страшенно важким, і небесний рай здавався теплою та затишною нагородою за всі їхні страждання на землі.
Окрім розповідей священника про пекло, існували картини, статуї та вітражі, які нагадували людям, на що схоже пекло. Величезні картини смерті показували ангелів, які вітали людей на небесах, і дияволів, які тягнули нечестивців у пекло і катували їх.
Робота з підручником(с.88)
Розгляньте фреску із церкви Святих Петра і Павла (кінець XII ст., Саксонія, Англія) та дайте відповідь на запитання.
Майже кожна міська чи сільська громада мала церковну будівлю, у великих містах це був кафедральний собор. Церква була центром громадської активності. На відміну від сьогоднішніх днів, у ній було дуже шумно. Оскільки більшість людей жила в крихітних житлах, повних диму і тварин, то не дуже хотіла проводити вдома багато часу.Церква супроводжувала людину від народження до смерті. Релігія була настільки невід’ємною частиною повсякденного життя, що люди навіть промовляли певну кількість молитов, щоб визначити, скільки часу варити яйце.
Робота з документами(с.89)
1. Прочитайте молитви. За що молилися люди?(за захист і керівництво під час подорожей (молитва для друга перед подорожжю),за зцілення, втіху та мудрість у часи лиха і страждань (молитва у час лиха),за можливість любити Бога, віддати себе повністю служінню Йому (щоденна молитва святого Франциска)
2. Як у молитвах відображений світогляд людей?(Бог сприймається як центр всесвіту і джерело всього доброго. Люди звертаються до Нього за допомогою і керівництвом у всіх аспектах життя.Віра в божественне провидіння: Люди вірили, що Бог активно втручається в їхнє життя, направляючи їх шляхи і допомагаючи у скрутні часи.)
2.Світ фантазії та символів.
У Середньовіччі головним джерелом знань були релігійні тексти та їх перекази священниками. Їх зміст звичайним людям часто був незрозумілим. Тому у своїй уяві про світ вони дофантазовували те, що не могли пояснити розумом. У світогляді середньовічних людей поруч з реальним світом існували ще й уявні картини паралельних світів:
Робота з підручником(с.90)
1. Розгляньте книжкові мініатюри. Поясніть, що в них є фантастичним. Чому ви так уважаєте?
2. Спробуйте озвучити зображене на мініатюрах, щоб вони перетворилися на історичний мем.
Робота з підручником(с.91)
Опрацюйте рубрику «Діємо: практичні завдання» та дайте відповідь на запитання:
1. Чому за окремими святими були закріплені унікальні атрибути та символи?
2. Розгляньте зображення. Яких святих вони представляють? Поясніть свою думку.
3.Уявлення про час і простір.
До відліку часу в Середні віки ставилися по-різному. Більшість людей не мали великої потреби точно знати, котра зараз година, і розділяли свій день відповідно до проходження сонця. Відлік часу був більш необхідним для чернечих спільнот, які дотримувалися Літургії годин — щоденного циклу спільної молитви, яка щодня вимагала збиратися разом у встановлені години. Зазвичай це було кожні три години, починаючи від опівночі.
Ченці стежили за часом різними засобами: звичкою за роки практики, водяними та сонячними годинниками, спостереженням за сонцем та зірками. Усі ці методи були не зовсім надійними, тому вівся пошук механізму відліку часу. В останні десятиліття XIII ст. експерименти з системами передач і вагами привели до винаходу пускового механізму і першого справді механічного годинника.
До середини XIV ст. більшість міст мали принаймні один годинник, зазвичай на ратуші. Новація дозволяла регулювати робочий час і впровадити ремісникам погодинну оплату праці. Так час став товаром.
Робота з ілюстрацією(с.92)
Ченці-дзвонарі (книжкова мініатюра 1158 р., Глосарій Соломоніс, Німеччина)
1. Чому для повідомлення молитви ченці використовували дзвони, а не голос людини?
2. Розгляньте книжкову мініатюру. Яка особливість зображених на ній дзвонів?
Робота з підручником(с.92)
Опрацюйте рубрику «Історичні подробиці» та дайте відповіді на запитання:
1. Чому винахід механічного годинника є одним з найвидатніших досягнень середньовічного світу?
2. Розгляньте празький годинник. Поміркуйте, у чому полягає його складність.
3. Чому годинник можна вважати предком сучасних комп’ютерів?
У Середні віки уявлення про простір були відмінні від сучасних наукових уявлень. Переважала геоцентрична модель, в якій Земля вважалася центром Всесвіту, і над нею рухалися небесні тіла, такі як Сонце, Місяць і планети.Обмеженість знань про світ призвела до того, що багато середньовічних карт були надзвичайно простими. Вони зазвичай включали тільки Європу, Близький Схід та частину Північної Африки.
Як бачимо, світогляд середньовічної людини був істотно зумовленим релігійним світоглядом і рівнем знань людей про світ.
ПОМІРКУЙМО!
Розгляньте(с.94) середньовічну модель світу та модель Землі. Про що вони свідчать?
Робота з ілюстрацією(с.94)
Деякі середньовічні карти містили міфічні елементи, такі як чудовиська, міфічні острови або дивні створіння, які відображали наївні уявлення того часу.
1. Розгляньте Генуезьку карту. Які території на ній показані точно, а які ні? Чому?
2. Спробуйте знайти на карті міфічних істот. Чому вони зображені саме там?
Генуезька карта (1457 р.)
V.Узагальнення і систематизація знань.
Бесіда за запитаннями
VI.Домашнє завдання
1.Опрацювати параграф 16.
2.Дослідіть середньовічну мініатюру як історичне джерело (за пам’яткою на с. 207). Який зміст, на вашу думку, вкладав автор в мініатюру? Висловіть припущення, за що могла молитися жінка доби Середньовіччя.