Тема: «Свято дня народження»

Про матеріал
Урок англійської мови в 3 класі Тематика спілкування: « Свята і традиції» Тема: «Свято дня народження» Обладнання: малюнки з теми”Holidays”, підручник, м’яч, аудіо програвач., плакат “Birthday symbols” Тип уроку: формування умінь і навичок.
Перегляд файлу

 

Урок англійської мови в 3 класі

 

Тематика спілкування:  « Свята і традиції»

Тема: «Свято дня народження»

Мета:

 навчальна: закріпити назви свят, тренувати вживання вивчених ЛО   в усіх видах мовленнєвої  діяльності;

розвивальна: розвивати інтелектуальні та пізнавальні здібності, пам’ять, увагу, уяву, комунікативні вміння та навички, логічно висловлювати думку;

виховна: виховувати прагнення вивчати англійську мову, культуру спілкування, доброзичливість, активність, організованість, дисциплінованість.

Обладнання: малюнки з теми”Holidays”, підручник, м’яч, аудіо програвач., плакат “Birthday symbols”

Тип уроку: формування умінь і навичок.

                                                   Хід уроку

 

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

  1. Привітання.
  2. Введення в іншомовну атмосферу. (МІКРОФОН)
  3. Повідомлення теми та мети уроку.

II. Основна частина уроку.

  1. Перевірка домашнього завдання. (АСОЦІАТИВНИЙ КУЩ)
  2. Навчання читання (підготовка -читання-розуміння)
  3. Фізична розминка.
  4. Розвиток комунікативних вмінь.(МІКРОФОН)
  5. Навчання письма. (ВІЛЬНЕ ПИСЬМО)

 III. Заключна частина уроку.

  1. Домашнє завдання.
  2. Підведення підсумку уроку.
  3. Виставлення оцінок.

 

Greeting

T: Good morning, children!

Ps:  Good morning!  Good morning!  

            Good morning to you!

     Good morning! Good morning !

             We are glad to see you, too!

T: I’m glad to see you! How are you?

Ps:  I am fine, thank you!

Warming up

 T: We start our lesson.

T: Let’s sing the song “ABC”                 

  Ps: (Діти співають пісню “ABC” )

T: Who knows what day is it today?           

 P1: It is Thursday today.

T: What month  is it now?                          

  P2: It is January now.

 T: What season  is it now?                        

 P3: It is winter now. 

T: Look on the black board  and  Let's  read  all  together.

T:-Ps: (Spring is green\Summer is bright\Autumn is yellow\Winter is white)

T: Let's try to translate this poem.

 T: What is the weather like today?

Ps: (Діти по черзі задають питання та дають відповідь на нього)

      - It is frosty\sunny\cloudy  and cold

Topic and the aim of the lesson

T: Today we’ll  continue to speak about “Holidays” and  we’ll do many interesting tasks .

  -Your  first task- try to guess! What is the topic of our lesson?

     -Can you hear some nice sounds of music?

Ps: Yes! (звучит мелодия “Happy Birthday”)

T: Про що вона? Yes, you are right! 

    -The topic of our lesson is " Birthday ".

     -So today we will speak about birthday and we are coming from Ann’s birthday party.

Check on  homework

T: Before our talk about birthday let’s repeat all the holidays we know. What holiday is this? (вчитель показує малюнки свят)

P1,2,3,4,5: This is ..(діти  називають свята)

(Halloween, New Year, Christmas, Easter, Birthday)

T: Are you like holidays?

Ps: Yes! We like holidays.

T: What is your favourite holiday?

P1,2,3,4,5: My favourite holiday is Halloween/ New Year/Christmas/ Easter/ Birthday

 

                     Halloween                                                                                                                                                                                                     

                   New Year                                                                     Birthday

                                                Christmas         Easter

T: When is Halloween?                    P1: Halloween is in autumn. It’s in  October

T: When is New Year?                     P2: New Year is in winter, It’s in  January

T: When is Christmas?                     P3: Christmas  is in winter, It’s in January

T: When is Easter?                            P4: Easter  is in spring. It’s in April

T: When is your  Birthday?               P5: My Birthday is in …, It’s in …

Listening and Reading

 T: Now we’ll speak about  birthday .

     -Діти, які думки, виникають у нас коли ми чуємо слово «birthday»?

     - Look at the poster of birthday symbols symbols (вчитель показує  ватман  з  картинками). Birthday symbols are…

Ps: Birthday cake/ birthday  postcard/ presents/ candles/ birthday party/games and dance

T: Do you like birthday party?

   -Open your  books  page 76. Look at  the picture .

   -It’s birthday- party.Це-вечірка з нагоди дня народження.

 - Today we’re going to Ann, because she has a birthday.

  - Let's listen text about birthday-party and follow in your books page 77.( вчитель читає)

Ps: (після прослуховування діти читають та перекладають текст ланцюжком)

T:   Now, let's play game “Yes/No”. Ex.3 p.77 (Agree or disagree)

- I read the sentences in the exercise and  You answer “Yes” or “No” about the birthday party in the exercise 2.

Physical activity

          (Діти співають та показують рухи, відповідно до тексту пісні)

Clap, clap, clap your hands! Clap your hands together.
Stamp, stamp, stamp your feet! Stamp your feet together!

Touch, touch, touch your ears! Touch your ears together.
Touch, touch, touch your cheeks! Touch your cheeks together!

Shake, shake, shake your hands! Shake your hands together.

Smile, smile at your friends! Let us smile together!

Speaking

T: Let’s continue our lesson.

    - Everyone  likes birthday. А давай те ми з вами запитаємо один в одного, коли у вас день народження. (Мікрофон)

 -Let’s play “When is your  birthday?”-“ My Birthday is in …, It’s in …”

Writing

T: Every year we celebrate our birthday.

    -Let’s try to make a plan our Birthday. What do you do on birthday?  (складають біля дошки)

Happy Birthday

eat cake            have a party                 blow candle             dance            play games sing  a song     open presents            invite guests            phone friends

Ps: I eat cake/ have a part / blow candle/ dance/ play games/ sing a song/open presents/ invite guests/ phone friends on my birthday

Home work

T:Thank you. Very nice.

   - And now I’d like to tell you  about your homework  for the next lesson .

     -Look on ex. 5,  p. 77 in your books.  Ви напишите на наступний урок про те, коли ваш День Народження та , що саме ви робите в цей день завжди (аlways), а що зазвичай (  usually).

Ending  the lesson

T: Do you like English lesson?

   - Як ми вітаємо з днем народження?

Ps: Happy Birthday!

T: That’s  right!It is time to sing this song.

    - Try to sing song “Happy Birthday!”(учні співають)

 T: Thank you very much for the lesson. 

     -You  worked very well.

     -That’s why  you  have good marks

     -You are the best pupils in the world!

      -See you Monday! The lesson is over.

      - Stand up.. Thank you, Goodbye.

Birthday   symbols   are

 

 

      C:\Users\Corp\Desktop\урок 3 кл\КАРТИНКА\Happy-Birthday-.jpg

 

 

docx
Пов’язані теми
Англійська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
21 квітня 2021
Переглядів
355
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку