Розробка позакласного заходу у формі конкурсу для учнів 5 класу, мета якого - удосконалити та поглибити знання учнів про життя та творчість відомого російського письменника Олександра Сергійовича Пушкіна. Казка - один із жанрів, в якому працював митець.
Костиря С.Г.
вчитель зарубіжної літератури
Червонокам’янського НВО
«загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів –
дитячий дошкільний заклад –
позашкільний центр»
Олександрійської районної ради
Кіровоградської області
Тема:"КАЗКИ О. ПУШКІНА"
Мета: допомогти учням зрозуміти прочитані казки, закріпити зміст вивчених казок; викликати читацькі інтереси, бажання самостійно читати книжки; розвивати логічне мислення, мовлення, уяву, кмітливість, пам'ять, увагу, допитливість, розвивати логічне мислення, виховувати почуття добра, справедливості, чуйності, співпереживання, доброзичливості, дружби і взаємоповаги, любов до казок
Тип уроку: урок позакласного читання
Обладнання: портрет О. Пушкіна, збірка його казок, ілюстрації до казок.
Хід уроку
І Вступне слово вчителя.
Звучить пісня «Маленькая страна».
1-й ведучий: Сміху й радості багато
Подарує всім нам свято!
Нас чекає любов і ласка!
В гості кличе всіх нас…!
Всі разом : Казка!
2-й ведучий: Мрії всі наші збуваються,
Свято Казки розпочинається!
Учитель. Казка – це джерело позитиву, мудрості поколінь, історія обов’язкової перемоги добра над злом. Саме за це казки люблять і діти, і дорослі.
ІІ Актуалізація опорних знань.
Учитель.
(вивішую на дошці павутинку: казка, про тварин, чарівні, побутові, народні, літературні).
ІІІ Основна частина
Учитель. Сьогодні ми попрацюємо з казками О.С.Пушкіна, пригадаємо зміст та героїв творів. Ви зможете показати свої знання, кмітливість, взаємовиручку.
Конкурси.
1. "Назва команди"
Завдання: доберіть назву для своєї команди, яка б відповідала темі уроку "Казки Пушкіна", поясніть свій вибір.
2. "Уважний читач"
Завдання: відгадайте, з яких казок ці рядки.
♦ В синім небі сяють зорі,
Плещуть хвилі в синім морі.
("Казка про царя Салтана".)
♦ Вітер в морі повіває
І кораблик підганяє.
("Казка про царя Сатана".)
♦ Царю! Батьку милостивий!
- Воєвода стогне сивий.
Встань, велителю! Напасть!
("Казка про золотого півника".)
♦ Тепер мені черга припада,
Умови я сам призначу,
Задам тобі, враженя, задачу.
("Казка про попа й наймита його Балду)
♦ Жили вони в ветхій землянці
Рівно тридцять літ і три роки.
("Казка про рибалку і рибку".)
♦ Ось і тиждень, і другий минає,
- Іще дужче баба здуріла.
("Казка про рибалку і рибку".)
3. "Упізнайте героя"
Завдання: впізнайте та назвіть героя казки.
♦ А на ґанку стоїть його баба,
В соболевій вона тілогрійці,
Грезетова на маківці кічка,
Ще й перлове намисто на шиї,
На руках самоцвітні каблучки,
На ногах - чобітки червоні.
(Стара; столбова дворянка.)
♦ Спить собі на соломі, їсть за чотирьох,
Працює за сімох,
Ще з ночі в нього все ходором ходить.
(Балда)
♦ ...ні їсть, ні п'є, ночі не спить,
Лоб його заздалегідь тріщить.
(Піп)
♦ Змолоду, посівши трон,
Розважався він війною,
Для сусідів був грозою,
А на старість захотів
Одпочити від боїв.
(Цар Дадон.)
♦ Десь на світі є царівна,
Та такої красоти,
Що й очей не відвести:
Денне світло затіняє,
А вночі, як сонце, сяє.
Місяць у косі блищить,
На чолі зоря горить.
(Царівна Лебідь.)
♦ Наш ... сидить в палаті
На престолі, у вінці.
(Цар Салтан.)
4. "Письмова відповідь"
Завдання: напишіть докладну відповідь.
1. Що пообіцяв цар Дадон мудрецеві?
2. Що сказала золота рибка дідові, коли той її спіймав?
5. "Телеграма"
На бланках телеграм, узятих у поштовому відділенні, написані рядки із казок. Завдання: назвіть героя, якому належать саме ці слова.
Телеграма 1
♦ Та от мотузкою хочу море морщить,
Та вас, прокляте плем'я, корчить! (Балда)
Телеграма 2
♦ Цар у плач: "Ох, соколята!
Що за доля розпроклята!
Вже не тішитись на вас!
Ох! Настав мій смертний час! (Цар Дадон.)
Телеграма 3
♦ Надіслав такий наказ: "Ждать повернення мойого,
Не рішаючи нічого". (Цар Салтан.)
Телеграма 4
♦ Бог з тобою, рибко золотая! (Старий.)
Телеграма 5
♦ Здоров, попе-борода, Чого так рано схопився? По що спорядився? (Балда)
Телеграма 6
♦ Здрастуй, пані-добродійко, дворянко! Чи теперечки ти вдовольнилась? (Рибка)
6. "Що кому належить?"
Завдання: з'ясуйте, що кому належить, та з'єднайте відповідно їх стрілками.
Собака - сімом богатирям;
стріла - князеві Гвідону;
пір'їна - царівні Лебідь;
зірка - царівні Лебідь;
місяць - царівні Лебідь;
невід - рибалці;
хата - рибалці та його дружині;
перстень - дружині рибалки;
соломина - Балді;
мотузка - Балді;
заєць - Балді;
кінь - Балді;
півень - цареві Дадону.
7. Домашнє завдання. Виразно прочитайте напам'ять уривок із Вступу до поеми «Руслан і Людмила» «Край Лукомор’я дуб зелений» (Кожна команда читає по черзі по строчці).
8. "Конкурс капітанів"
Завдання: якнайшвидше запишіть повні назви казок Пушкіна.
9. Конкурс "мудреців" (один учень від команди)
Завдання: поясніть зміст вислову: «Казка — вигадка, проте щось тут, браття, не пусте!».
10. "Знавець казок О. Пушкіна"
Завдання: дайте відповідь на запитання.
♦ На кого перетворювала царівна Лебідь князя Гвідона, щоб; той таємно відвідав "царство славного Салтана"? (У комара, муху, джмеля.)
♦ Якими словами починається "Казка про рибалку і рибку"? (Жив старий із своєю старою біля самого синього моря.)
♦ Що вимагала дружина рибалки від золотої рибки, посилаючи до неї свого чоловіка? (Корито, будинок, бути дворянкою, царицею, морською володаркою.)
♦ 3 якими словами звертався рибалка до золотої рибки? ("Змилуйся, матінко-рибко!")
♦ Що промовляв Балда з докором, розраховуючись з попом? ("Не ганяв би ти, попе, за дешевиною.")
III. Підсумки гри, визначення переможців. Оцінювання роботи учнів на уроці
IV. Домашнє завдання
Прочитати казку Ш. Перро "Попелюшка".