Тема: Урок позакласного читання. Зимонько-снігурочко, наша білогрудочко
Мета: розвивати навички свідомого виразного читання; розкрити характерні ознаки зими; учити учнів бачити і відчувати красу природи; виховувати почуття прекрасного, дбайливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
Ба-ба-ба, ба-ба-ба! — Он на березі верба!
Бубу-бу, бу-бубу! — Доглядаємо вербу!
Бі-бі-бі. бі-бі-бі! — Сидить голуб на вербі!
Би-би-би, би-би-би! — Голуб полетів з верби!
Бу-бубу, бубубу! — Я люблю свою вербу!
2. Дихальні вправи Вдих — носом.
Видих — ротом.
Вдих — ротом.
Видих — носом.
Вдих — носом.
Видих — ротом із промовлянням голосних звуків.
Вдих — носом.
На видиху промовляти речення:
Настала зима!
Ми любимо читати.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Відгадайте загадку.
• Сніг біленький і м'який — Подивитись любо.
І дерева, й малюки Одягають шуби.
Листя І трави нема. Бо до нас прийшла... (зима).
— Сьогоднішній урок присвячено чарівниці зимі.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Розглядання ілюстрацій та репродукцій картин.
— Яку пору року зображено на всіх цих картинах?
— Які кольори переважають?
— Назвіть кольори зими.
V. ОБГОВОРЕННЯ ПРОЧИТАНИХ ТВОРІВ
1. Вірш Іванни Блажкевич «Взимку»
— Про що просять дітей горобці?
— А синички?
— Хто допоміг пташкам? Як саме?
— Як ви охарактеризуєте Василька?
2. Гра «З якого вірша рядки?»
• Сніг-сніжок! Сніг-сніжок!
. (Грицько Бойко «Прилітайте під вікно»)
• Закрутилися сніжинки,
як метелики прудкі,
прилетіли до ялинки
й почепились на гілки. (Катерина Перелісна «Сніжинки»)
• Сніговик для сніговички
Сплів із снігу рукавички. (Марія Пономаренко «Подарунок»)
3. Гра «Назвіть зимові місяці»
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Час вставати.
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П'ять! Шість! Засміялись,
І разом понахилялись.
А тепер — як жабенята.
Хочем трохи пострибати.
Як метелики, літаєм
І дружно всі кружляєм.
Сім! Вісім!
Час настав
Повернутися до справ.
VІ. РОБОТА НАД ОПОВІДАННЯМ ОЛЕКСАНДРА КОПИЛЕНКА «ЇДАЛЬНЯ ДЛЯ ПТАХІВ»
1. Читання оповідання вчителем (Ічастина)
— Доберіть заголовок до цієї частини.
2. Самостійне читання учнями оповідання (II, III частини)
— Що вирішили зробити хлопці?
— Прочитайте опис пташиної їдальні.
— Де вони повісили годівничку?
— Хто прилітав до годівнички?
— Як пташки дякували юним помічникам?
— Чого вчить нас це оповідання?
VII. РОБОТА НАД ПРИСЛІВ'ЯМИ
Робота в групах. Гра «Хто швидше згадає прислів'я?»
Прийшов грудень —... літо без хліба.
Лютий лютує —... приніс студень.
Сонце блищить, а... красну весну чує.
Січень без снігу —... мороз тріщить.
VIII. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чи сподобався вам урок?
— Що ви дізналися з цього уроку?