: сформувати уявлення учнів про водойми нашого краю.
Ознайомити з природними і штучними водоймами, з
значенням водойм і їх охороною, розвивати пізнавальний інтерес,
вміння міркувати, аналізувати; прищеплювати любов до рідного краю.
Водойми нашого краю
Мета: сформувати уявлення учнів про водойми нашого краю.
Ознайомити з природними і штучними водоймами, з
значенням водойм і їх охороною, розвивати пізнавальний інтерес,
вміння міркувати, аналізувати; прищеплювати любов до рідного краю.
Обладнання: глобус, фізична карта України.
Хід уроку
I Організація класу
II Перевірка домашнього завдання
- Рідний край - це частина великої країни.
Про чудовий наш краї
Буде розмова.
-А де ж ми з вами живемо?
-Уявіть собі, що до нас приїхали іноземці. «Що ви розповісте іноземцям про свій краї?»
III Новий матеріал
Розгадайте таку загадку:
Я і хмаринка, і туман, я - річка і океан.
Я літаю і біжу, і скляною бути можу.
(Вода)
Подивіться на глобус. Яким кольором позначена вода на карті? (Синім)
-Розкрутимо наш глобус. Якого кольору здається Земля?
(Синім. Тому що 2/3 земної поверхні займає вода.)
-Якщо ми сьогодні говоримо про рідний край і про воду, спробуйте назвати тему уроку. Про що ми дізнаємося на уроці?
Тече річка крізь лісок,
бліскотіть сріблісто.
А на березі пісок,
золотий та чистий.
І на цьом бережку
за одну хвилинку
можна з вогкого піску
збудувать будинки.
Насадити коло них сади,
Викопать озерці,
з річки в озеро води
наносити відерцем.
Сонце весело блищьила,
дужче пріпікає.
Річка хвильку плющить,
діток заклікає:
- Будівельнікам привіт!
Добра ваша праця,
а по праці, мабуть, слід
в річці купатися.
Ну, Звичайно, КОЖЕН з нас
вікупатісь хоче!
Пострібалі в воду враз,
аж вода клекоче.
Хвильку плещуть на пісок,
сміх веселий ллється,
а на березі лісок
дивуватися й сміється.
Посмаліліся носи,
загорілі плічка.
Ми Щодня тепер усі
ходимо до річки.
-Яка знаменита річка протікає по території Фастова?
- Унава бере початок біля села Городище. Тече спершись на Схід, далі поступово Повертає на Північний Схід, у прігірловій части - на Північ / Північний Захід. Впадає до Ірпеня на південний Захід від села Перевіз. Довжина 87 км. Площа водозбірного басейну 680 км². Похил річки 1,2 м / км. Долина корітоподібна, завширшки до 4 км, завглібшкі до 30 м. Заплава подекуді заболочена, завширшки до 600 м. Річіще завширшки в основном 2-10 м, протягом 34 км відрегульоване. Живлення мішане. Льодостав з качана грудня до першої половини березня. Гідрологічній пост біля Фастова існує з тисячу дев'ятсот сорок дев'ять року. Створено Фастівське водосховище. Вікорістовується на спожи технічного водопостачання, зрошування, рибництво.
Повідомлення учня:
- Над Унавою розташовані населені пункти:
Андрушівській район: Городище, Мостове, Любимівка.
Попільнянський район: Сокільча, Маркова Волиця, Великі Лісівці, Миролюбівка, Квітневе, Єрчікі, Велика Чернявка, Яблунівка, Романівка, Кошляки
Фастівський район: Півні, Дмитрівка, Волиця, місто Фастів, Мала Снітинка, Велика Офірна, Мала Офірна, Кощіївка. (Слайди6-7)
Яка річка зображена? Може цей вірш допоможе вам здогадатися?
І зараз течеш через стольний наш град,
І кожен твоїй присутності рад.
Ти нас охрестив, життя ти нам дав.
Як добре, що місто тут Кий заснував.
У водах твоїх Русь Володимир хрестив
І у води твої язичних богів опустив…
По боках двох твоїх лежить Україна,
Україна - це наша є рідна країна.
По землі українській течеш крізь віки,
І в водах твоїх вмилось сонце й зірки.
Землі несеш радість, забираєш скорботу,
І люди для тебе знаходять добру роботу:
Оросити поля, налити колосся,
Облити водою дерев всіх волосся.
Ти ніколи не зрадиш, ти завжди допоможеш,
В біді свій народ ти ніколи не бросиш.
Борисфене наш славний, носитель добра,
Твоєю водою Україна жива!
-Дніпро
Назвіть зайве слово.
океан
море
річка
водосховище
джерело
Чому? Природні водойми - створені природою, штучні - людиною.
-Що таке водосховище?
- Київське водосховище (Київське море) (укр.Київське водосховище (Київське море)) - водосховище на Дніпрі на північ від Києва.
Площа - 922 км².
На півночі воно майже доходить до кордону з Білорусією. У нього впадають річки Прип'ять, Тетерів, Уж, Ірпінь.
Водосховище було створене в 1964-1966 роках і стало передостаннім з шести великих водосховищ на Дніпрі. Найбільша його ширина становить 12 км. Різниця в висоті використовується Київської гідроелектростанцією для отримання електроенергії.
Східна частина (територіально Чернігівська область) входить до складу Міжрічинського регіонального ландшафтного парку, створеного в 2002 році.
Водосховище є місцем для відпочинку і рибалки. -Презентація.
-Робота за підручником
- Знайдіть матеріал про те, як сільське господарство впливає на життя водойм?
- Для чого потрібна вода? Де людина її використовує?
(Відповіді учнів і запис тез в зошит)
a) для життя людини, тварин: без їжі людина може прожити кілька тижнів, а без води 2-3 діб. Вода входить до складу живих організмів. Її зміст коливається в широких межах: близько 10% в емалі зубів, в середньому 80% маси тіла. Якщо людина доросла важить 70 кг, то 50 кг з них - це вода;
б) у виробництві: жодне виробництво не обходиться без води. Так, наприклад, щоб виплавити 1 тонну сталі потрібно 150 тонн води, для виготовлення 1 тонни паперу потрібно 250 тонн води;
в) в сільському господарстві: для вирощування тварин, поливання сільськогосподарських рослин;
г) в побуті: порахуй, скільки разів в день ти зустрічаєшся з водою;
д) водна дорога: для перевезення людей і вантажів;
е) вироблення електроенергії: на гідроелектростанціях, використовуючи силу падаючої води.
Висновок: Ось, що означає вода! Вона життєвонеобхідна і є помічником людини.
. Знайомство з проблемою прісної води
(Глобус, атласи)
- Подивіться на глобус, здавалося б, води на Землі скільки завгодно, океани і моря покривають більшу частину нашої планети. Чому ж люди страждають від нестачі води?
Не забувай, що вода океанів і морів солона, а людям необхідна прісна вода, якої на Землі не так вже й багато.
Вчені підрахували, що:
(Динамічна таблиця на дошці):
Світовий океан - 1 млрд. 338 млн. М3
Підземні води:
- залягають поблизу земної поверхні - 60 млн. М3
- залягають глибоко під землею - 150 млн. М3
Льодовики - 24 064 000 м3
Річки - 2 120 м3
Озера - 176 400 м3
Ґрунтова волога - 16 500 м3
Вода в атмосфері - 12 900 м3
- Яку воду людина не може використовувати? (Стерти відповідні записи на дошці)
- Як бачите, придатної для використання людиною води не так вже й багато, менше 3%. А крім того, людям потрібно тільки чиста вода. Але її стає все менше і менше.
Що ж завдає шкоди воді, які джерела забруднення?
Тест . "Що шкодить воді?" (Підкресли, що шкодить воді):
Побутове сміття, нафта, водні тварини, відходи заводів, водні рослини, несправний кран в будинку.
(Перевірка виконання тесту з коментарями вчителя):
Щороку у всьому світі в водойми потрапляє стільки шкідливих речовин, що ними можна було б заповнити 10 тисяч товарних вагонів.
Всього 5 л нафтопродуктів затягує плівкою 50 м2 водної поверхні (тобто площа нашого класу).
Екологічне моделювання. Що може статися при корабельній аварії танкера з нафтою?
Кожен метр стічних вод, потрапляючи у водойму, приводить в непридатність 100 л доброї води.
При витоку з-під крану води за добу набігає ціле відро. Скільки відер води набереться за тиждень? Місяць?
Висновок: Від забруднення води страждає все живе. У річках, озерах гинуть рослини, тварини, марніють рослини на берегах. Забруднена вода шкідлива для здоров'я людини.
- Чи можна зберегти воду від забруднення? Як?
5. Перегляд уривка відеофільму "Охорона води"
Висновки:
- Будівництво очисних споруд.
- Економія води.
- Контроль за рівнем забруднення води.
- Посадка і охорона рослин по берегах водойм.
Люди!
Я вам потрібна,
Мій стан – рідка, легка, як подих, і тверда.
Чуда
Краплинка срібна,
Хто не впізнав мене? Знайомтесь! Я – ВОДА!
Водень
І трохи кисню –
Для прохолоди, насолоди і пиття.
Згоден
З вас кожен, звісно,
Що Аш Два О – коштовна формула буття.
Білі
Снігів замети –
Це я, пухнаста і сипка, в зимовий час.
Хвилі
Морів планети
Для вас здіймаю на вітрах, лише для вас!
В росах
Між трав розлита,
Світанком неба в барви райдуги лечу,
В грозах
Палкого літа
Спадаю щастям життєдайного дощу.
В міру
Принад жадана,
В земному світі поряд з вами я живу.
В виру –
Стрімка, спонтанна,
Киплю, пульсую у джерелах, греблі рву!
Очі
Мої блакитні
Дивують всі безводні зоряні світи.
Хочу,
Земляни рідні,
Щоб ви любов мою зуміли зберегти.
Підсумок уроку:
- Розкажи про роль води в природі, для життя людини.
- Що завдає шкоди воді?
- Назви заходи з охорони води?