Тема. Число і цифра 5.
Мета: познайомити з утворенням числа п’ять і цифрою
б; навчити писати цифру 5; закріплювати знання складу чисел 2, 3, 4; розвивати спостережливість; виховувати акуратність, любов до навчання.
Обладнання: лічильний матеріал (котики); квадрат, трикутник, індивідуальний лічильний матеріал (палички).
ХІД УРОКУ
І. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ Й ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
— Які з чотирикутників є квадратами?



Порівняти числа з використанням знаків >,<, =
4…1 3...2 2...4 4 ...4
Два — це пара: мама з сином.
Три — це мама й дві дитини.
А тепер прийшов і тато.
Треба всіх порахувати.



На набірному полотні виставляю лічильний матеріал — котиків. Так закріплюється склад чисел 2 (мама-кішка із сином), З (мама-кішка й двоє кошенят), 4 (тато-кіт, кішка, кошенята). Отже, число чотири складається з двох і двох: двоє великих — кіт і кішка, і двоє маленьких — діти-кошенята.
ІІ. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ




Робота з малюнком угорі с. 21 підручника.
Чайки зграйкою летять!
Порахуйте скільки. (П’ять.)
Як утворилося число 5?
Цифра 5, або п’ятірка.
З нею здавна дружить зірка:
П’ять у зірочки кінців.
П’ять ще пальців на руці,
На нозі також, ось так!
П’ять копійок — це п’ятак!
Послухайте казку.
У Квадрата був молодший братик — Трикутник. Трикутник заздрив Квадратові, тому що в того було чотири кути. Трикутникові теж хотілося мати ще один кут, дуже хотілося! Одного разу вночі він підкрався до братика Квадратика і відрізав один кут. «Ось тепер і я матиму чотири кути, тепер ми будемо однакові!» — радів молодший братик.
Але вранці, коли він побачив свого старшого брата, радість зникла... Здогадалися чому?
( ілюструю розповідь: відрізує кут у квадрата, щоб діти побачили, як утворився п’ятикутник.)
А таким став колишній трикутник. (З’єднуємо два трикутники, утворюємо з них квадрат.)
ІІІ. РОЗВИТОК І ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
Скласти п’ятикутник з п’яти паличок.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Будь уважний».
Скільки пальців на нозі? (П’ять.)
Скільки шерсті на козі?