Тема. Досліджуємо воду.
Мета: формувати у дітей уявлення про основні властивості води: без запаху, без смаку, без форми, рідка, прозора, без кольору, розчиняє деякі речовини; розвивати активне пізнавальне ставлення до природи, дослідницький підхід до пізнання властивостей води; вчити відрізняти та називати різні форми існування води на Землі; сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку; прищеплювати бережливе ставлення до води.
Обладнання: картки з малюнками хмаринок та краплинок (на дошці), смайлики настрою , пляшки з водою, склянки, цеглинки леҐо, цукор, пісок.
Хід уроку
І. Ранкова зустріч
Привітання
Разом з сонечком ви встали,
на ранкове коло до школи поспішали.
Добрий день вам , дітки!
Добрий день!
Посміхніться друзям,
щоб був щасливим день.
Поплескайте в долоньки,
України сини й доньки.
Я люблю вас звеселяти ,
Тож прошу ще й пострибати.
А тепер в « Струмочок компліментів» треба стати.
Струмочок компліментів
Діти стають парами один за одним, взявшись за руки і піднявши їх вгору. Гру починає вчитель. Проходить під піднятими руками і вибирає когось собі в пару. Дивлячись у вічі дитині вітається з нею, говорить кілька добрих слів або хвалить за щось. Учень повинен відповісти : «Дякую, мені дуже приємно!». Вони разом доходять до кінця струмочка і встають ззаду. Потім, дитина ,яка залишилася одна вітається і дарує комплімент дитині, яку вибрала собі до пари. І так далі. Вчителю важливо прослідкувати , щоб кожній дитині були сказані добрі слова.
Вправа «Погода»
Крісло автора
Дослідження відомого японського вченого Масару Емото показують , що вода здатна поглинати , зберігати і передавати думки і емоції людини. Форма кристаликів льоду, які утворюються під час замерзання води, залежать не лише від її чистоти , але і від того , які звуки і музика оточують воду, які слова чує вода, і навіть від того, думають люди про неї чи не звертають увагу. Тому і форми кристаликів можна зустріти різноманітні.
І. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Створення позитивного настрою.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
До світу відкриттів зробимо крок.
А з дослідженнями ми зустрічались не раз,
І знову вони завітали до нас.
Це час міркувань , наполегливий час.
Цікаві завдання чекають на нас.
Сьогодні разом з нами
Краплинки – мандрівниці
У подорож – дослідження
Разом полетять .
Як ви вже зрозуміли, у нас сьогодні буде незвичайний урок. Ми разом з краплинками-мандрівницями перетворимося на справжніх дослідників, а наш клас перетвориться на наукову лабораторію і кожен із вас буде дослідником. Відгадавши загадку, ви дізнаєтеся що ж ми будемо досліджувати.
Мене п’ють,
Мене ллють,
Усім потрібна я.
Хто я така?
(Вода)
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Досліджуємо властивості води «Наукова лабораторія»
- Ми відкриваємо нашу «Наукову лабораторію».
- Пригадайте, що таке «лабораторія» ?
- Це місце, де проводять досліди.
- Але не забувайте перше правило вчених «Будьте завжди обережними». Хороший вчений має все передбачити і дбає про свою безпеку і безпеку своїх близьких. Для роботи нам треба об’єднатися в групи. На дошці заздалегідь прикріплені хмарки та краплинки дощу.
- Знайдіть, діти , свою хмарку. Діти знімають з дошки малюнок хмарки. Якщо на хмаринці зображено краплинки дощу - похлопайте в долоньки. Ті дітки , у яких на хмаринці зображено сніжинки – покружляйте. У кого на хмарці буде бурулька – пострибайте на двох ніжках. І якщо на вашій хмаринці зображено росу – потопайте ніжками. Таким чином за діями знайдіть дітей своєї групи. Для роботи в науковій лабораторії ми з вами об’єдналися в групи «Краплинка», «Сніжинка», « Бурулька» та «Росинка». Групи займають свої місця .
-У кожної грипи є пляшка з водою. Обережно відкрийте її.
Дослід 1. Понюхайте воду, спробуйте її через соломинку на смак. Які висновки ви можете зробити?
Дослід 2.Перелийте чисту воду з пляшки у склянку. Який висновок ви можете зробити?
Дослід 3.Опустіть цеглинку леҐо у склянку з водою. Що ви бачите?
Дослід 4. Додайте у склянку з водою ложечку цукру, піску. Розмішайте воду. Що сталося?
Дивовижна рідина,
Майже всюди є вона,
Запаху, смаку не має,
Стан із легкістю міняє.
Фізкультхвилинка з імітацією рухів
Встали всі швиденько
І приготувалися дружненько
Команди усі виконувати вміло.
Руки на плечі один одному поклали.
Вліво качнулися, потім управо.
Як на хвилях нас на морі качає.
Вітер морський нас всіх обдуває.
Три стани води
Отже , вода буває :
Відгадування загадок. Робота з цеглинками леҐо.
Якщо вода в твердому стані ,піднімаємо голубу цеглинку. Якщо вода у рідкому стані, піднімаємо синю , а якщо в газоподібному – жовту.
Росте вона вниз головою,
Не влітку зростає, а зимою.
А сонце її припече -
Заплаче вона і помре. (Бурулька)
Вранці намисто заблищало,
Всю траву воно заткало.
А пішли шукати їх вдень,
І ніяк їх не знайдем.(Роса)
Хмара сива увесь світ накрила.(Туман)
Він пухнастий, сріблистий,
А рукою його тронь,
Стане крапелькою чистою,
Як спіймаєш на долоню. (Сніг)
Не сніг, не лід,
А сріблом дерева прикрашає. (Іній)
Він скрізь у полі і в саду,
А в дім не попаде,
І я тоді лиш з дому йду,
Коли вже він не йде. (Дощ).
Отже, в яких станах може знаходитися вода?
Фізкультхвилинка з імітацією рухів.
Тільки хмарка набіжить,
Дощик з неї крапотить.
Крап-крап-крап.
І краплиночки малі
Скрізь танцюють на землі:
Крап-крап-крап.
Дощ ішов великий дуже,
На землі лишив калюжі,
То краплиночки зостались,
У калюжі об’єднались.
Об’єднання учнів у групи. Гра «Кралинки дощу збираються в калюжі».



Підсумок уроку. Рефлексія.
Гра з цеглинками леҐо «Правда . Неправда».
Гра «Мікрофон».
Я дізнався…
Я навчився…
Я зрозумів…
Я зможу…
– Як ви оцінюєте свою роботу?
– Хочу побачити ваш настрій (показують смайлики настрою).
– Бажаю вам бути мудрими та розумними.