Тема уроку: Групи слів за значенням. Синоніми. Омоніми. Антоніми

Про матеріал
Закріпити знання учнів про групи слів за співвідношенням змісту і форми; вдосконалювати вміння розрізняти вказані групи слів; правильно вживати їх у мовленні, збагачувати словниковий запас, прищеплювати любов до української мови.
Перегляд файлу

Тема уроку: Групи слів за значенням. Синоніми. Омоніми. Антоніми

Мета: закріпити знання учнів про групи слів за співвідношенням змісту і форми;вдосконалювати вміння розрізняти вказані групи слів;правильно вживати їх у мовленні,збагачувати словниковий запас,прищеплювати любов до української мови.

Очікувані результати:

Учні знають: основні відомості про групи слів за значенням.

Учні вміють: розрізняти вказані групи слів;правильно вживати їх у мовленні.

Тип уроку: узагальнення й систематизація вивченого.

Обладнання: мультмедія,роздрук текстів,кольорові смужки,фото квіток,сигнальні картки,таблиця” Словникове лото”,карта зоряного неба,схема” Зірка”.

Методи,прийоми та форми роботи: розповідь учителя,випереджувальні завдання,розігрування діалогу-гуморески,технологія “Наш настрій”,робота в групах.

Випереджувальне завдання: учні за власним вибором об’єднуються у три групи і отримавши фото квіток,а також уривки з поетичних творів складають твір-мініатюру про квітку,використовуючи синоніми,омоніми,антоніми;лінгвістичне повідомлення учня про значення слова “багаж”.

Перебіг уроку

 

І. Установчо - мотиваційний блок.

1. Забезпечення емоційної готовності учнів.

- За допомогою психологічної рефлексії Наш настрій хочу дізнатися з яким настроєм ви прийшли до мене на урок. Візьміть в руки той колір,який вам сьогодні до вподоби,з яким хочете подружитися. Ви підсвідомо вибрали собі в друзі ті кольори,що відповідають вашому настрою. Сподіваюсь,що наш урок не зіпсує настрій тим,в кого він хороший,і значно покращить тим,хто вибрав темні кольори,адже працювати будемо зі словом,а наша мова така різнобарвна,як смужки,що перед вами.

- Сьогоднішній урок дещо незвичний з одного боку,з іншого - цілком звичний. Цей урок є заключним до теми “Лексикологія” і пройде він у формі уявної подорожі по зоряному небу.

Знаємо,що небесний простір є безмежним. Уявімо його світом науки. І кожна зірочка в небесному світі несе певну інформацію. На сьогоднішньому уроці ми об’єднаємо їх у сузір’я Синонімів,Омонімів,Антонімів. Кожна зірочка - це наша зупинка. Тут ми будемо отримувати завдання,пов’язані з темою уроку “Групи слів за значенням. Синоніми. Омоніми. Антоніми”.

 

2. Мотивація навчальної діяльності,повідомлення теми,мети уроку.

- Отже,на уроці будемо закріплювати знання про групи слів за значенням,

вдосконалювати вміння розрізняти вказані групи слів,правильно вживати їх в усному і писемному мовленні.

 

ІІ. Блок актуалізації опорних знань,умінь і навичок.

- Отже,вирушаємо в дорогу. Через терни - до зірок!- так говорили в давнину. Шлях до зірок нелегкий,та все ж людина,скільки себе пам’ятає,весь час поривається в небо. Щоб здійснити цю подорож,треба,як і перед будь-якою дорогою,перевірити свої сили,упевнитися в тому,чи ми витримаємо випробування. Почнемо з перевірки багажу.

1. Лінгвістичне повідомлення учня про значення слова “багаж”.

2. Схема “Зірка” (систематизація і узагальнення вивченого).

Багаж знань перевірити нам допоможуть зірки.

Завдання: пригадати вивчені групи слів у розділі “Лексикологія”,записати їх на зірочках.

1 група - за походженням і вживанням

2 група - лексичне значення слова

3 група - групи слів за значенням.

- Багаж перевірено,вирушаймо далі.

ІІІ. Змістово - пошуковий блок.

- Наша зоряна карта підказує нам першу зупинку у сузір’ї Синонімів. Вона називається “Північ”.

Завдання: виправити недоліки,допущені в тексті.

Настали холодні зимові дні. З півночі подув холодний вітер і холодна земля стала мов камінь .Снігу зовсім не було. Усе живе в цю холодну пору наче заснуло.

Слово “холодний”замінити синонімами:крижаний,мерзлий,зимовий і т.п.

Друга зірка — “Оріон”.Вона дуже яскрава,мерехтіння її настільки сильне,що інколи воно порівнюється з сонячним світлом. І ця зірка підготувала завдання під назвою “Синонімічний аукціон”.До слова “мерехтіти” добрати якнайбільше синонімів:горіти,палати,сяяти,блищати,блимати,палахкотіти,світити,жевріти,ясніти...

Наступна зірка в цьому сузір’ї “Марія”.У кожного з нас є мрія,про одну з них піде мова в наступному завданні.

Завдання:дібрати з дужок синоніми,які відновлять риму:

Як виросту-збудую( дім,будинок,хату).

На хаті колесо(приладнаю,приб’ю,прикріплю).

А там я поселю(крилату,летючу,літаючу).

Летючу,клекітну(родину,сім’ю,пару).

Нехай розводиться(селиться,гніздиться).

По всіх деревах і(хатах,будинках,оселях).

Нехай мені щоночі(сниться,здається,ввижається).

Що я літаю наче(пташка,птиця,птах).

Зірка “Посмішка” відкриває сузір’я Омонімів.

Розігрування діалогу-гуморески.

- Гей,дядьку,куди їдете?

- На ярмарок,куди ж іще?

- А звідки ви?

- З Ковалів!

- Та я не питаю,якого ви роду. Село ваше як зветься?

- Та я і кажу,Ковалі!

- А самі ви хто будете?

- Коваль.

- Хе-хе,дядьку! Щось ви маленький та плохенький,як на коваля.

- Та я не коваль,а Коваль. У нас у Ковалях усі Ковалі,а ковалів тільки троє.

Завдання:записати останню репліку,дати відповідь на питання:яку стилістичну роль у реченні виконують омоніми?

Наближаємося до сузір’я Антонімів. Наступна зірка “Казка”.

Завдання: відновити “Казку про...”Порахувати і записати антонімічні пари слів.

Два брати жили на світі,

Був один з них працьовитий,

А другий ... дуже.

Слухай казку про них,друже.

Якщо перший брат вставав,

... спать мерщій ...

Той стоїть,а той ...,

Той ...,а той кричить,

Той хоробрий і правдивий,

Той ... ,полохливий,

Той розумний,той ...

Той великий,той ...

День та ... брати сварились

І ніколи не ...

Довідка:ледачий,другий,лягав,сидить,мовчить,брехливий,дурний,малий,ніч,мирились.

- Хочете дізнатися що сталося далі?

Учитель читає кінцівку твору після того,як роботу виконано.

Ця кривавая війна -

Нині сива давнина.

Хоч брати вже помирились,

Після них слова лишились,

Дуже горді,незалежні,

Абсолютно протилежні.

В мові ці слова живуть,

Їх ... звуть.

Приближаємось до наступної зірки “Сигнали”.

Завдання:за допомогою сигнальних карток(червоного та синього кольорів)визначити правильні та неправильні антонімічні пари слів:

літо- зима

уперед- назад

горе- біда

вгору- вбік

високий- вузький

талановитий- бездарний

важко- легко

сміх- сльози

далекий- чужий

говорити- кричати

битися- сваритися

Наступна зірка в цьому сузір’ї “Квітка”.

Завдання:кожна група заздалегідь отримала фото квітки,а також уривок з поетичного твору. Учні повинні були пізнати квітку і скласти про неї твір-мініатюру:

1 група- про підсніжник(У проміннях сонця ніжних... В. Бичко)

2 група- про соняшник(Біжать до сходу по росинці...Л. Костенко)

3 група- про айстри(Уже і вересню кінець...М. Познанська)

Можливі варіанти творів:

Підсніжник

На чорній землі ще лежить де-не-де білий сніг. Природа,здається,ще спить...Але ж ні!Ось погляньте,хтось прокинувся рано-вранці і розсипав попід деревами тендітну і скромну красу-білі підсніжники. І не злякають їх ні люті (омонім) снігопади,ні весняні громи.

Соняшник

У блакитне небо піднялися жовті,сонячні голови. Високі та стрункі вони нагадують сонце (омонім). Горять соняшники яскравими вогнями,сяють золотим теплом,кличуть до себе невтомних бджілок.

Айстри

Айстри на бабусиному подвір’ї розцвіли різнокольоровими вогниками. Уночі їх умив холодний дощ,а вдень зігріло тепле осіннє сонечко. Осінні дощові бурі(омонім) квіток не лякають. До перших морозів вони міцно тримають свою яскраву гарячу красу.

 

IV. Узагальнюючий блок

- Ми спробували підсумувати вивчене. Як це нам вдалося,зрозуміємо,виконавши останнє завдання. Воно сховане за останньою зіркою,яка називається “Повернення”.

Завдання:поставити числа від 1 до 10 відповідно до обраного варіанта відповіді у таблиці “Словникове” лото.

Запитання:

1. Синонім до слова “свідок”.

2. Словник,який пояснює лексичне значення слова.

3. Синонім до слова “дорога”.

4. Словник,який пояснює походження слова.

5. Антонім до слова “щедрий”.

6. Синонім до словосполучення “тихий сон”.

7. Синонім до слова “обдурювати”.

8. Антонім до слова “свято”.

9. Синонім до слова “сім’я”.

10.Багатозначне слово,синонім якого є слово “багаття”.

(звірити числові варіанти відповідей)

Спокійний

Шлях

Очевидець

Хитрувати

Будень

Вогнище

Родина

Скупий

Тлумачний

Етимологічний

V. Різнорівневе домашнє завдання

Високий рівень:написати твір-мініатюру”Зоряне небо”використовуючи синоніми,омоніми,антоніми.

Достатній і середній рівні:вправа за підручником.

 

VІ. Оцінювання роботи учнів.

1.Підрахувати зірки.

2.Підсумки і висновки уроку.

- Діти,на сьогоднішньому уроці ми спробували узагальнити вивчене з теми Групи слів за значенням.

Безмежна сила і краса українського слова знову відкрилася перед вами. Ви впевнилися,що кожне слово має своє обличчя. Я вважаю,що наш урок не зіпсував настрій тим,в кого він був хороший і покращив тим,хто на початку вибрав темні кольори.

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Галкіна Лариса
Додано
14 жовтня 2025
Переглядів
127
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку