«Затверджую»
Старший майстер
______________
План уроку виробничого навчання
Дата проведення уроку___________
П.І.Б. майстра виробничого навчання: Климчук Вікторія Олександрівна
№ групи 33/21__________Професія: «Електрогазозварник.»
Тема уроку: "Перевірка якості зварювальних матеріалів зварювальні електроди, дроти, флюс і захисні гази."
Мета уроку:
Навчальна: сформувати уміння і навички, при перевірці якості зварювальних матеріалів : електродів, дротів, флюсів і захисних газів.
Виховна: виховувати в учнів творче ставлення до трудового процесу, акуратність в роботі, бережливе ставлення до обладнання, інструменту, навики економії матеріалів та електроенергії.
Розвиваюча: розвивати навики виконання трудових рухів (прийомів); розвивати навики самоконтролю; розвивати професійне мислення.
Тип уроку (урок формування первинних умінь; урок формування складних умінь; урок удосконалення умінь та навичок; урок комплексного застосування умінь, знань, навичок учнів; контрольно-перевірочний урок).
Принципи навчання____________________________________________________________
Методи навчання:
Словесні: навчальна лекція, розповідь.
Наочні: показ трудових прийомів ( операцій).
Практичні: вправи у виконанні трудових прийомів
Перевірка знань, вмінь, навичок___________________________________________
Навчально-методичне забезпечення конспект до уроку.
______________________________________________________________________
Матеріально-технічне забезпечення інструкційні картки, плакати, інструкція з охорони праці, універсальний шаблон зварника, мультимедійний проектор; металеві заготовки ,зварювальні трансформатори та інвертори.
Міжпредметні зв’язки: Обладнання і технології зварювальних робіт, охорона праці
Література: І.В. Гуменюк “Обладнання і технології зварювальних робіт” стр 103, стр104
ХІД УРОКУ
І.Організаційначастина (5 хвилин).
1.1. Перевірити готовність робочих місць учнів до началу уроку.
1.2. Перевірити зовнішній вигляд учнів.
1.3. Перевірити по журналу явку учнів на заняття.
1.4. Видати необхідні матеріали, напівфабрикати, інструменти, документацію.
ІІ. Вступнийінструктаж (45 хвилин)
2.1. Повідомлення теми та мети уроку.
2.2.Повторення та закріплення ранішевивченого матеріалу
2.3.Пояснення учням нового матеріалу
При вивченні сьогоднішнього матеріалу вам будуть в пригоді знання з уроків: « Обладнання та технологія зварювальних робіт» «Дефекти зварних з'єднань і їх усунення , з математики «Вміння користуватись вимірювальним інструментом».
Частина дефектів зварних швів виникає в результаті застосування недостатньо якісних вихідних матеріалів (основних і зварювальних), порушення вимог щодо складання під зварювання, технологію його виконання. Запобігти появі таких дефектів допомагає попередній і поопераційний контроль, який виконується методом зовнішнього огляду і перевіркою відповідності розмірів.
До вихідних матеріалів належить і основний метал, з якого збирають конструкції, зварювальні електроди, дроти, флюс і захисні гази.
У литих виробах, металопрокаті перевіряють наявність сертифікату, заводського маркування і відповідність їх проекту. Зовнішнім оглядом установлюють наявність раковин, розшарувань, тріщин, у трубі — якість скосу кромок, у заготовках із спецсталей — відповідність хімічного складу і механічним властивостям.
Зварювальні електроди піддають зовнішньому огляду з метою виявлення механічних пошкоджень покриття, відсутності корозії стрижня під ним, а також визначення товщини нанесеного покриття.
Покриття електродів діаметром до 4 мм і більше не повинне руйнуватися при вільному падінні електрода на гладку стальну плиту з висоти 1 м і 0,5 м відповідно. Можуть допускатися часткові відколи покриття до 5% довжини покритої частини електрода. Придатність електродів установлюють за результатами технологічної проби. При цьому визначають характер плавлення електронного стрижня й покриття, якість формування зварного шва, ступінь розбризкування, утворення «дашка», легкість відділення шлаку та ін. Оглядом поверхні шва визначають наявність пop, які виходять на поверхню, у зломі таврового шва — наявність пop і шлакових включень.
При проведенні пробного зварювання оцінюють:
• легкість займання дуги;
• стабільність горіння дуги;
• ступінь розбризкування металу;
• рівномірність плавлення покриття;
• віддільність шлаку і так далі.
Після перевірки електроди зберігаються в герметичних контейнерах у
сухих приміщеннях. При тривалому зберіганні електроди перед зварюванням
просушують.
Зварювальний дріт перевіряють на чистоту поверхні від оксидів, іржі та забруднень. Якщо властивості дроту відповідають сертифікату й вимогам стандартів, то забруднення на поверхні (але не оксидні) можуть бути очищені механічним чи хімічним способом.
Використання дроту з мідним покриттям виключає можливість утворення іржі й сприяє утворенню якісних зварних швів.
При необхідності виконується технологічна проба, за якою встановлюють якість формування зварного шва, ступінь розбризкування, легкість відділення шлаку, утворення пop, так як і при перевірці електродів.
Дріт повинен зберігатися на складах в умовах, що виключають іржавіння і
забруднення поверхні. З метою виключення утворення іржі використовують
спеціальний оміднений дріт.
Порошковий дріт при тривалому зберіганні обов'язково слід
прожарювати і перевіряти механічні і технологічні властивості при зварюванні
зразків.
Зварювальний флюс контролюють методом перевірки грануляції й технологічної проби, яка дозволяє, як і у випадку перевірки електродів і зварювального дроту, визначити за зовнішнім оглядом шва і його зламу якість формування, поро- і шлакоутворення, відділення шлаку. При зварюванні відповідальних конструкцій флюс перед роботою перевіряють на гранулоутворюючий склад, однорідність, насипну щільність і забрудненість. При вологості понад 0,1% флюс просушують.
Флюс чутливіший до вологи ніж електрод. Тому флюс повинен
зберігатися в герметичних ємкостях і перед зварюванням обов'язково
піддаватися просушуванню
Захисні гази (вуглекислий газ, аргон) при наявності сертифікатів заводу-виготівника піддають контролю тільки в тому випадку, коли у зварних швах, виконаних з їх використанням, виявляють недопустимі дефекти.
Газ контролюють на наявність вологи шляхом подачі струменя на фільтрувальний папір. За наявності вологи газ пропускають через
осушувач, заповнюваний силикогелем (кристалічна речовина). Для осушення
аргону використовуються осушувачі з титановою стружкою, яка нагрівається
до температури 400 - 450о С.
На прийняті зварювальні матеріали працівниками ВТК складається
приймальний акт. На неякісні матеріали складається рекламаційний акт, що
направляється виготівникові.
Зібрані під зварювання деталі перевіряють на відповідність вимогам технології та проекту. За допомогою спеціальних шаблонів і лінійок перевіряють якість зрізу кромок (рівномірність і величину кута розкриття, відсутність місцевих виривів), наявність і величину притуплення, перевищення кромок, величину й рівномірність зазору. Особливу увагу приділяють перевірці чистоти поверхонь кромок і зони, яка прилягає, зачищанню прихваток.
При зварюванні сталей (у т. ч. і тих, які гартуються) товщиною понад 20 мм поверхні прихваток старанно перевіряють на наявність тріщин.
Прихватки з тріщинами повинні бути старанно видалені, місця основного металу, де вони знаходилися, оглядають за допомогою лупи і тільки після цього виконують нові прихватки із застосуванням особливих технологічних прийомів, наприклад, підігріву.
2.4.Показ(демонстрація)трудових прийомів (операцій)
2.5.Інструктаж з техніки безпеки
Вимоги безпеки перед початком роботи.
1. Уважно оглянути й упорядкувати робоче місце, перевірити зовнішнім оглядом цілісність ізоляції зварювальних проводів, справність электродержателя, шолом – каски.
2. Одержати дозвіл майстра на провадження робіт на лісах, риштованн.
3. Оглянути і перевірити справність застосовуваних інструментів і пристосувань, терміни їхніх іспитів.
4. Перевірити наявність протипожежних засобів, відсутність легкозаймистих матеріалів.
5. Уключити проточно-витяжну вентиляцію і при необхідності місцеве висвітлення.
6. Установити перемикаючий пристрій зварювального устаткування в необхідне положення, що відповідає зварювальному струму.
Вимоги безпеки під час роботи.
1. Під час провадження робіт необхідно стежити за ретельним заправленням спецодягу, що забезпечує захист тіла від бризів розправленого металу, брезентовий куртку і штани надягати навыпуск.
2. При виробництві зварювальних робіт у закритих емкостях електрозварювач зобов'язаний застосовувати гумові діелектричні коврики, шолом, підлокітники, наколінники, галоши, запобіжний пояс і страховочный канат, кінець якого повинний знаходитися в одного з двох що спостерігають і знаходяться поза ємністю.
3. При виробництві зварювальних робіт на висоті більш 1.3м, необхідно користатися запобіжним чи поясом працювати з обгородженого риштовання.
4. Забороняється виробництво зварювальних робіт із приставних переносних сход.
5. Робити очищення зварювальних швів деталей від шлаку й окалини металевою щіткою, застосовуючи захисні окуляри.
6. При виробництві зварювальних робіт на висоті варто застосовувати сумку (піна) для електродів і шухляда для недогарків. Скидати недогарки вниз забороняється.
7. При виконанні зварювальних робіт, робоче місце не захаращувати сторонніми предметами і містити в чистоті.
8. При зварюванні кольорових металів і сплавів, що містять цинк, мідь, свинець, варто користатися респіратором з хім. Фільтром.
9. Зварювальні роботи в приміщенні, що містить велику кількість пилу (вугільної, деревний і т.д.) можна робити тільки з дозволу пожежної охорони.
10. Залишати без догляду электродержатель, що знаходиться під напругою, а також працювати при несправності зварювального агрегату, зварювальних проводів, электродержателя, шолом маски забороняється.
11. Забороняється робити зварювальні роботи на судинах, що знаходяться під тиском, чи зовні усередині емкостей з-під пальних чи рідких хімічних речовин до повного очищення їхній від залишків цих речовин.
12. При будь-яких отлучках з місця роботи зварник зобов'язаний відключити зварювальний апарат.
Вимоги безпеки по закінченню робіт
1. Після закінчення зварювальних робіт необхідно обстежувати робоче місце на предмет загоряння, переконатися у відсутності розпечених часток металу.
2. Отсоединить зварювальні кабелі, після відключення зварювального апарата рубильником, упорядкувати робоче місце, інструмент і пристосування.
3. Відключити вентиляцію і висвітлення робочого місця.
4. Повідомити майстру про всі порушення і неполадки, що були виявлені в процесі роботи.
Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
1. При порушенні режиму роботи зварювальної апаратури, ушкодженні зварювальних кабелів, електроустаткування, його загорянні, необхідно негайно прийняти міри до його відключення.
2. При виникненні ситуації, що можуть привести до нещасливого чи випадку аварії, варто негайно припинити усі види робіт і сповістити про це механіку.
3. При нещасливому випадку негайно припинити роботу, звернутися в чи медпункт викликати швидку допомогу і докласти механіку.
4. Зберігати на робочому місці ту обстановку, під час якої стався нещасливий випадок, якщо це не загрожує здоров'ю і життю навколишніх.
5. У випадку поразки эл.струмом, необхідно негайно звільнити потерпілого з-під дії эл.струму. Надати першу допомогу, викликати швидку допомогу.
6. При виникненні пожежі викликати пожежну охорону по телефоні і приступити до гасіння наявними засобами.
Закріплення нового матеріалу.
а) крихкість зварного з'єднання, гарячі і холодні тріщини;
б) пори, шлакові і металеві включення;
в) наплив, впадина, провисання шва, підріз, непровар, пропал.
а) плавлення електродного (присадочного) матеріалу;
б) плавлення електродного (присадочного) і основного матеріалу;
в) плавлення і кристалізація електродного (присадочного) і основного матеріалу.
а) литу, стовпчикову;
б) зернисту рівновісну;
в) голкоподібну.
а) однопрохідному;
б) багатопрохідному;
в) низькошвидкісному.
а) на низьких режимах;
б) при зварюванні сталей з низькою теплопровідністю;
в) ЗТВ є при всіх видах зварювання плавленням.
а) способу і режиму зварювання;
б) складу і товщини металу;
в) відповіді а) і б) обидві правильні
а) тільки на постійному струмі прямої полярності ( "-" на пальнику);
б) тільки на постійному струмі зворотної полярності ( "+" на пальнику);
в) постійним струмом прямої полярності і змінним струмом
а) круто спадаючу зовнішню вольт-амперну характеристику (ВВАХ);
б) жорстку або полого спадаючу ВВАХ;
в) будь-яку з перерахованих вище.
а) аргон, вуглекислий газ і їх суміші;
б) аргон, гелій і їх суміші;
в) вуглекислий газ і його суміші з інертними газами.
а) швидкість зварювання і температура виробу;
б) довжина дуги і струм зварювання;
в) діаметр вольфрамового електрода і просторове положення зварювання.
а) зовнішнього шва кутового з'єднання;
б) внутрішнього шва кутового з'єднання;
в) стикового шва.
а) «кутом вперед»;
б) «кутом назад»;
в) при вертикально розміщеному пальнику.
а) 70º ... 80º;
б) 15º ... 30º;
в) приблизно 90º.
а) не менше 15-20 мм з лицьового боку і не менше 10 мм з боку кореня;
б) не менше 20-30 мм з лицьового боку і не менше 15 мм з боку кореня;
в) не менше 10-15 мм з лицьового боку і не менше 5 мм з боку кореня.
а) 1,5 - 2 діаметра електрода;
б) 2,5 - 3 діаметра електрода;
в) 4 - 5 діаметра електрода.
а) конструкції і призначення виробу;
б) діаметру і товщини деталі;
в) наявності або відсутності зазору в з'єднуються деталях.
а) без присадного дроту;
б) з використанням присадки;
в) варіанти а) і б) допустимі.
а) ретельно переплавити, в процесі зварювання, подаючи більше присадного дроту;
б) повністю видалити прихватки механічним способом;
в) зачистити поверхню прихваток металевою щіткою.
а) так, тому що місце розташування прихваток не впливає на якість зварного з'єднання;
б) ні, тому що в цьому випадку в прихватках можуть утворитися тріщини;
в) ні, тому що вигляд зварного з'єднання стає неестетичним.
а) послідовно, одна за одною, дотримуючись відстані між прихватками;
б) порядок виконання прихваток не має значення;
в) попарно в діаметрально протилежних точках труби
а) стикове;
б) внапусток;
в) таврове.
а) занадто великий кут розкриття;
б) занадто малий кут розкриття;
в) занадто малий струм.
а) невірний вибір присадочного матеріалу;
б) недостатній захист зварювальної ванни;
в) те й інше.
а) радіографічний, ультразвуковий;
б) візуальний;
в) механічні випробування.
а) тому, що вони знижують міцність зварних з'єднань конструкції при дії динамічних навантажень;
б) вони погіршують зовнішній вигляд конструкції;
в) в них постійно збирається волога, яка призводить до швидкої корозії металу.
а) про в'язкість матеріалу;
б) про міцність з'єднання;
в) про структуру матеріалу з'єднання.
ІІІ. Поточний інструктаж майстра (вправи або виробничі самостійні роботи учнів).
3.1. Цільові обходи робочих місць учнів:
3.2. Передбачити в плані питання проведення колективних поточних інструктажів.
Прізвище учня |
Оцінки за |
|||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
ІV. Заключний інструктаж (тривалість 30хв.)
4.1. Підвести підсумки роботи групи за день.
4.2. Відмітити позитивні сторони і найбільш характерні недоліки у роботі групи.
4.3. Майстру показати засоби виправлення помилок та дефектів.
4.4. Дати коротку характеристику роботи учнів і повідомити оцінки.
4.5. Підготувати учнів до наступного уроку, записати домашнє завдання і завдання до наступного уроку.
4.6. Прийняти робочі міста учнів і майстерню після прибирання.
Майстер виробничого навчання : Климчук В.О.