Практичні знання первісних людей.Первісна культура та релігійні вірування людей. Мистецтво первісної доб

Про матеріал

Дана розробка уроку спрямована на формування в учнів цілісного уявлення про духовний світ та інтелектуальні здобутки наших предків. Матеріал побудований на поєднанні теоретичного блоку (за підручником Історія України. Всесвітня історі авторський колектив І. Щупак, О.Бурлака та ін) та активних практичних методів навчання, що відповідає вимогам НУШ.

Перегляд файлу

Тема уроку:           Практичні знання первісних людей.

                              Первісна культура та релігійні вірування людей.

                                           Мистецтво первісної доби.

 

Мета:

  •          Сформувати уявлення учнів про передумови та причини виникнення у людини вірувань, уявлень про оточуючий світ та мистецтво.
  •          Розвивати навички аналізу різних джерел (підручник, ілюстрації, додаткову інформацію (телепередачі, альбоми з історії) допомогти учнів з'ясувати прикладний характер знань та взаємозв’язок побуту та мистецтва.
  •          Удосконалювати  навички  роботи з картою, знаходити   та позначати культурні об’єкти первісної доби.
  •          Розкрити поняття і терміни «анімізм», «тотемізм», «фетишизм », «магія» , наводити приклади;
  •          Вчитися працювати з джерелами історичної інформації та будувати усні і письмові висловлювання щодо історичних  фактів з теми;
  •          Дати оцінку подіям, пов’язаних з відкриттям культурних пам’яток первісної доби та визначити чи мали знання первісних людей практичне значення;
  •          Розвивати практичні навички роботи з пам’ятками мистецтва первісної доби;
  •          Визнавати власні  успіхи і досягнення та успіхи і досягнення інших осіб.
  •          Формувати себе як особистість, усвідомлювати власну гідність;
  •          Дотримуватися академічної доброчесності в навчанні та повсякденному житті;

 

Очікувані результати:

Після цього уроку учень/учениця зможуть:

  •          Орієнтуватися в часі та просторі , коли і де відбулися події, пов’язані з археологічними відкриттями пам’яток мистецтва первісної доби;
  •          Мати уявлення про передумови та причини виникнення у людини вірувань, уявлень про оточуючий світ та мистецтво
  •          Працювати з картою, знаходити  культурні об’єкти первісної доби;
  •          Розрізняти перші форми релігії, наводити  їх приклади;
  •          Працювати з джерелами історичної інформації та будувати усні і письмові висловлювання щодо історичних  фактів з теми.
  •          Визнавати власні  успіхи і досягнення та успіхи і досягнення інших осіб,усвідомлювати власну гідність.

Завдання уроку:

1. Ознайомити учнів із  зародженням у первісних  людей вірувань та релігійних уявлень.

2. Пояснити значення термінів «тотемізм», «фетишизм», «анімізм», «магія», навести приклади перших форм релігії у наш час.

3. Розкрити учням зміст і значення  сенсаційного відкриття 1875 р іспанським археологом Марселіно де Саутуолою печери Альтаміра, а також про загадкову місцевість південно-західної  Англії  Стоунхендж.

  •            

Основні поняття і терміни уроку: культура, анімізм ,фетишизм, магія

Обладнання:

Підручник, розетковий матеріал, карта атласу, презентація, ноутбук, проектор, матеріали для практичної частини

Тип уроку:

Хід уроку

І.  ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

ІІ. ЕМОЦІЙНЕ НАЛАШТУВАННЯ НА УРОК

 ( очікування від уроку, побажання однокласникам на урок) https://wordwall.net/play/81083/923/245

 Прийом «Серветка»

Учитель роздає учням серветки і дає інструкції:

-Візьміть серветку в руки.

-Складіть її вдвоє і відірвіть правий нижній кут.

 -Знову складіть серветку вдвоє, відірвіть лівий нижній кут.

 -Перегорніть серветку ще раз і відірвіть лівий верхній кут.

-Розгорніть серветку.

-Чи є однакові серветки?

 -Чи є у когось правильна чи неправильна серветка?

 -Тож і в класі ви всі різні. Немає двох однакових учнів. Тому кожен нехай працює так, як він може. Це обов’язково принесе успіх.

Критерії оцінювання:

В кінці уроку ви отримаєте оцінки за свою роботу. Загальна оцінка буде сформована з кількості балів, які ви отримаєте в ході виконання завдань під час уроку.Фіксувати свої бали ви будете в окремих аркушах.

  ( вчитель роздає аркуші паперу для фіксації оцінок)

Завд.1

Завд.2

Завд.3

Завд.4

Обговор.

2

1

1

3

2

 

 

 

 

 

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ

Завдання 1 в робочих аркушах( Додаток 1)

  

Бесіда  

  1. Чому ранню історію людства називають кам’яним віком?
  2. Які природні зміни сталися на планеті близько 100 тис. років тому?
  3. Як змінилася фауна( тваринний світ)?
  4. Багато тварин не змогли вижити в нових умовах. Що допомогло вижити людині?

V. МОТИВАЦІ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.

     ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

Бесіда.

Що таке культура? (Відповіді учнів.)

 

Слово вчителя

 Визначення терміну «культура» можна знайти в словнику «Іноземних слів»:

Культура — це все те, що створене людиною завдяки її фізичній та розумовій праці.

та «Тлумачному словнику» В. Даля, в якому  поняття «культура» розуміється як «обробіток», «освіта».

Первісна людина змогла вижити в умовах похолодання завдяки своїй фізичній та розумовій праці, спостереженням за навколишнім світом. Щоб зігрітися, вона почала  зі шкіри вбитих тварин виготовляти теплий одяг, будувати житла, навчилася користуватися вогнем.

Але є ще інший зміст поняття « культури» - духовний. Це мистецтво, релігія, знання, духовний світ людини. Дізнаємося, якими знаннями володіли первісні люди і чи мали ці знання практичне значення, поринемо у світ первісного мистецтва, дізнаємося як зароджувалися релігійні вірування.

Тож запишіть тему нашого уроку : «Первісна культура та релігійні вірування людей. Практичне заняття первісних людей. Мистецтво первісної доби».

 

V. СПРИЙНЯТТЯ І ПЕРВИННЕ  УСВІДОМЛЕННЯ  НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Якими знаннями володіли первісні люди.

Робота з підручником. Завдання 2 ( 1 бал)

Прочитайте навчальний текст на с. 64 та та заповніть схему « Знання первісних людей». (Додаток 2)

Бесіда

Що означають слова «знання первісних людей мали практичний характер».

Відповіді учнів

 

  1. Вірування первісних людей

Розповідь вчителя

Первісна людина постійно знаходилася в тісному зв’язку з природою та навколишнім світом, який вона не могла одразу пізнати. Так само первісна людина не могла зрозуміти зрозуміти і  явища природи. Їй здавалося, що над нею панують грізні, ворожі сили, перед якими вона відчувала свою безпорадність. Тому вони  прагнули приборкати сили природи, зробити їх своїми помічниками. Нагромадження практичних знань про світ і неможливість пояснити велику кількість явищ зумовили появу релігійних уявлень. За їх допомогою людина намагалася пояснити те загадкове та незрозуміле, а можливо й лякаюче, що існувало в природі. Перші релігійні вірування з’явилися в середньому палеоліті (150—35 тис. років тому) у неандертальців. До первісних форм релігії належать: тотемізм, фетишизм, магія, анімізм.

Робота з текстом підручника. Завдання 4 (1 б.)

Прочитайте текст підручника на стор. 67 про релігійні вірування первісних людей та заповніть пропуски в тексті. (Додаток 3)

Фізкульт хвилинка

 

  1. Людина стає художником

 

Розповідь вчителя.

Пізнання навколишнього світу та духовні надбання знайшли своє відображення в унікальному, інколи незбагненному мистецтві первісної людини. Палеолітичне мистецтво складається з двох основних груп творів: малі форти — дрібна скульптура, різьблення, розпис на предметах господарського призначення, на кістці, рогові, кам’яних плитах тощо; монументальне мистецтво — наскельні, найчастіше печерні розписи, графіка, рельєф. Землеробське населення неоліту залишило після себе велику кількість кам’яних і глиняних скульптур, які прикрашали житла та місця поклоніння богам. Останнє засвідчує, що статуетки мали й магічне призначення. Знайдено численні жіночі зображення, прикрашені різноманітними орнаментами та розписом. Пізніше, в енеоліті, більше було виявлено фігурок чоловіків. Часто трапляються скульптурні зображення биків, леопардів, кіз. У середньому палеоліті людина навчилася виготовляти фарби з природних матеріалів: червону, жовту, коричневу — із вохри, темно-буру — з окису марганцю, чорну — із деревного вугілля. Розводили фарби водою або тваринним жиром у морських мушлях та кістяних скриньках. Найчастіше малювали одним кольором. Але малюнки печер Ляско та Фон де Гом (Франція) виконано двома кольорами, в Альтамірі (Іспанія) — трьома.

 

Вчитель.

Подивіться  на слайд презентації. Тут зображено археолога Марселіно де Саутуола та його 9 ти річну доньку Марію. Вони стали першовідкривачами того про що далі буде мова. Давайте познайомимося з їх історією та дізнаємося,яке вони зробили відкриття.

Факт чи фейк?

Робота з підручником

Прочитайте текст підручника  на с. 65 та дайте відповіді на запитання.

  1. Чому сучасники сприйняли відкриття Марселіно де Саутуоли як фейкову інформацію?

2. Як було підтверджено правдивість відкриття археолога?

3. Висловіть припущення, які дослідження повинні були зробити вчені, щоб підтвердити достовірність даних Саутуоли.

 

Розповідь вчителя.

Первісна людина, на відміну від сучасних художників, не завжди приділяла увагу розміру та зовнішній схожості зображуваних предметів чи тварин. Тому для нас ці образи не завжди зрозумілі. Відомим є зображення бізона, убитої людини та пташки, яке було знайдено в печері Ляско. Цей майже дитячий малюнок сповнений трагізму. Напевне, на ньому зображено невдале полювання людини, під час якого помирають і мисливець, і його здобич. Цікаво, що в палеолітичному мистецтві майже немає нерухомих фігур. Рух зображали положенням ніг, нахилом тіла чи голови. Первісні майстри вміли передати швидкі рухи тварин. Нагромаджені в кам’яному віці та за доби міді й бронзи знання і досвід, а також досягнення первісних митців стали основою для подальшого руху людства до цивілізації.

 

Робота з картою (практична частина уроку)

Розгляньте карту пам’яток  первісного мистецтва та частин світу в якій знаходиться та виконайте завдання на ній

 

Робота з відео матеріалом.

Ознайомлення учнів з природно-історичною пам’яткою Кам’яна могила

https://cloud.orioncentr.com.ua/index.php/s/pyYT64NwerHxss4

 

Розповідь вчителя

Природно-історична пам’ятка Кам’яна Могила є одним із найвідоміших святилищ на території України, де протягом тривалого часу (від пізнього палеоліту до доби бронзи) відбувалися магічні обряди Це  система гротів і печер, яка  розташована неподалік м. Мелітополь (Запорізька область). Під час досліджень кам’яних стін вчені більш як 3000 наскельних малюнків. Деякі  написи-петрогліфи досі не вдалося розшифрувати. Вік окремих зображень сягає більше 20 тис. років до н. е. У знайдених на Дніпропетровщині могильниках кістяки посипані вохрою — природною червоною фарбою. Цей обряд, як вважають учені, уособлював віру людини в очисну силу вогню. У гротах Кам’яної Могили знайдено кам’яні гальки та плитки, вкриті геометричними візерунками зі слідами суцільного фарбування вохрою. Це були так звані чуринги, які мали важливе містичне призначення та вважалися вмістилищем душі людини.У 2022 р., під час розгортання повномасштабної війни Росії проти України, ці терени були тимчасово окуповані і заміновані загарбниками.

Творче завдання.

 

VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Узагальнення знань в LearningApps Завдання 5

Перейдіть за покликанням https://learningapps.org/view37523884

або відскануйте QR код та виконайте онлайн вправу в  LearningApps.

 

VIІ. ПОЯСНЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

 Прочитати § 13 підручника

Складіть запитання до кросворда на стор. 67 , запишіть їх у зошит.

 

VIІІ.  ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

 Виставлення оцінок. Підбиваємо підсумки.

Рефлексія

https://wordwall.net/play/81128/697/933

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
3 травня
Переглядів
67
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку