Тема уроку: СУМА ТА РІЗНИЦЯ КУБІВ
Мета: домогтися свідомого засвоєння змісту формул
та виробити базові вміння застосовувати ці формули для перетворень відповідних цілих виразів у многочлен стандартного вигляду , розвивати логічне мислення, увагу,виховувати охайність при записах.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку; налаштовує їх на роботу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Щоб перевірити якість виконання домашнього завдання, збираємо зошити. Оскільки виконання вправ домашнього завдання передбачало використання як базових, так і вмінь більш високого рівня, вдало виконане домашнє завдання можна зарахувати як домашню самостійну роботу (із виставленням оцінок до журналу).
ІІІ. Формулювання мети й завдань уроку
Учитель знову нагадує учням (або спонукає їх до самостійної роботи щодо усвідомлення місця розділу, що вивчається: «Формули скороченого множення» з теми «Многочлени та дії з ними») і формулює мету уроку: продовжити роботу з вивчення формул скороченого множення; виробити вміння застосовувати нові знання для перетворення цілих виразів у многочлен стандартного вигляду.
IV. Актуалізація опорних знань
Виконання усних вправ. Завдання читаються ланцюжком:
1. Прочитайте вираз:
1)
; 2)
; 3)
; 4)
; 5)
; 6)
;
7)
; 8)
; 9)
;10)
.
2. Подайте у вигляді многочлена:
;
;
;
.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Робота з випереджальним домашнім завданням.
4)
; 5)
; 6)
.
Прочитайте ці рівності, використовуючи терміни «сума», «добуток», «різниця», «квадрат».
Порівняйте утворені рівності та зробіть висновок.
2 Засвоєння знань
Після виконаної роботи (див. п. 1) традиційно вчитель разом з учнями формулює спочатку у вигляді тотожності, а потім за допомогою слів формули, які мають назву «сума та різниця кубів» (двох виразів).
У конспектах учні можуть зробити відповідні записи.
|
Конспект Сума й різниця кубів (добуток)
1) (суми двох виразів) на (їх неповний квадрат різниці) дорівнює (сумі кубів цих двох виразів) 2) (добуток)
(різниці двох виразів) на (їх неповний квадрат різниці) дорівнює (різниці кубів цих двох виразів) |
При цьому слід звернути увагу, що виділені слова допомагають краще запам’ятати зміст формул (бо часто учні, не задумуючись над змістом, припускаються в цих місцях помилок).
VI. Засвоєння вмінь
Виконання усних вправ
1. Назвіть неповний квадрат різниці виразів:
1)
і
; 2)
і
; 3)
і 1; 4) 2 і
.
2. Назвіть неповний квадрат суми виразів:
1)
і
; 2)
і
; 3)
і 1; 4) 3 і
.
4)
.
2. Перетворіть у многочлен стандартного вигляду:
3)
;
4)
.
5)
;
6*)
.
* Під час виконання цього завдання бажано домогтися від учнів розуміння того, що дії кожного учня при перетворенні цілих виразів повинні бути не спонтанними, а свідомими, тобто підкорятись певній послідовності:
1) Встановлюємо порядок виконання дій, визначений умовою задачі.
2) Шукаємо у виразі добутки, які можна перетворити у многочлен за формулами (не забуваємо про можливість застосування законів множення та властивостей степеня).
3) Якщо добутки многочленів не відповідають жодній з формул, використовуємо алгоритм множення многочленів.
4) Після виконання множення використовуємо інші дії з многочленами (додавання, віднімання, зведення подібних доданків).
3)
;
4)
.
№ 4*. (додатково). Логічні вправи (на повторення). Яке число або вираз пропущені?
|
а) |
|
|
|
? |
б)
|
|
|
|
|
|
|
? |
VII. Підсумок уроку
Заповніть пропуски, щоб записи стали правильними:
1) ... суми двох виразів на неповний квадрат їх ... дорівнює ... кубів цих двох виразів;
2)
VIII. Домашнє завдання: