Тема уроку. Вивчення букви «А, а», закріплення вміння вимовляти звук [а]. Розвиток в учнів логіко-мовленнєвих умінь, звуко-буквених зіставлень.

Про матеріал

Тема уроку. Вивчення букви «А, а», закріплення вміння вимовляти звук [а]. Розвиток в учнів логіко-мовленнєвих умінь, звуко-буквених зіставлень.

Перегляд файлу

 

Тема уроку. Вивчення букви «А, а», закріплення вміння вимовляти звук [а]. Розвиток в учнів логіко-мовленнєвих умінь, звуко-буквених зіставлень.

 

Мета уроку: 

       формувати поняття про букву «А» як знак для позначення відповідного звука, формувати уміння виконувати складовий та звуковий аналізи слів з даною буквою, добирати слова до звукової моделі;

        розвивати фонетичний слух, аналітико-синтетичні уміння роботи зі звуком, збагачувати словниковий запас учнів, удосконалювати мовлення, викликати читацький інтерес;

        виховувати любов до рідного краю та бережливе ставлення до природи.

 

Обладнання: ПК (учительський та дитячі нетбуки), ілюстрації до вірша, малюнки квітів, зображення букви «А», відеозапис, презентація до уроку.

 

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

 

 

Хід уроку

І. Організаційний  момент

Усі сідайте тихо, діти.

Домовляймось – не шуміти,

Руку гарно підіймати,

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати –

Щоб не було нам мороки.

Всі готові до уроку?

Тож, гаразд. Часу не гаймо.

І урок наш починаймо.

 

- Щоб наш урок був цікавим і змістовним, потрібно бути уважними, активними, старанними, кмітливими.

 

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

1. Бесіда з учнями.

 - Як називається країна, у якій ми живемо?

 - Як називається село, у якому ми живемо?

 - Який вірш про Україну вивчили на минулому уроці?

 - Прочитайте його з памяті.

2. Артикуляційна  хвилинка:

На – на – на – рідна сторона.

 Ай – ай – ай – наш рідненький край.

 Жу – жу – жу – землю бережу.          

 Ба – ба – ба – золоті хліба.

 Ті – ті – ті – руки золоті. (Слайд 3)

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Вступне слово вчителя.

 - Сьогодні в нас незвичайний урок. Ми з вами розпочинаємо вивчати букви. Раніше ми позначали звуки рискою, двома рисками, кружечком, а сьогодні вивчимо інші позначення звуків, які називаються буквами. Букви або літери розміщуються в певному порядку. Такий порядок називають абеткою або алфавітом, азбукою (Слайд 4). Кожна буква в цьому рядку має своє місце проживання. Послухайте ще раз слова  «абетка», «алфавіт», «азбука». Промовте перше слово. Який звук чуєте на початку слова? Промовте наступний, третій. Який звук є на початку і в кінці  слова «абетка»?

Учитель.

Голосиста буква А

Твій Букварик відкрива

Не одна вона іде,

А всю азбуку веде.

(В.Гринько)

       - А зараз прослухайте оповідання про хлопчика, у якого була дуже цікава абетка.

     2. Розвиток в учнів аудіативних умінь. (Учитель пропонує учням прийняти позу уважного слухача: пряма спина, злегка нахилена голова , потрібно дивитися на вчителя).

  • Слухання тексту з букваря і робота над змістом.

 - Як звати хлопчика?

 - Що вміла говорити незвичайна абетка? 

 - Коли вона це говорила? Що говорила абетка, коли Тарасик помилився?

 3. Робота над словом «абетка».

 - Вимовіть перший звук в цьому слові.

 - Промовте його протяжно. Широко відкрийте рот, язик притисніть до нижніх зубів, струмінь повітря вільно видихайте.

 - Який це звук? (Голосний).

 - Чому ви так вважаєте? (Тому, що при вимові цього звука струмінь повітря не зустрічає перешкод).

  4. Ознайомлення з буквою «А, а».

- Звук [а] на письмі позначає буква «а» (показ букви на картці).

 

 

 

 

  • Аналіз структури букви  (буква «а» складається з трьох елементів: двох похилих, які перетинає третя).
  • - На що схожа буква «А»?

      А яка ж та буква «А»?

Що нагадує вона?

Досить схожих є прикмет;

Мов шпаківня, мов намет…

(В. Гринько)

 

  • Буква «а»  - перша в алфавіті.
    •  Друкування букви на дошці, у зошитах.

5. Робота над розворотом «Букваря»

Учитель. Розгорніть «Буквар» (с. 38-39) і розгляньте малюнок. Ось такою красивою художник зобразив абетку-книжку, яка навчає грамоти.

 - Які букви ви можете назвати? Хто може прочитати букви, записані на короні? Щодня абетка проситиме прийти на урок свої букви, пропонуватиме цікаві завдання.

6. Робота над змістом тексту(с.38)

 - Прослухате розповідь про Тарасика ще раз. Спробуйте запамятати слова зі звуком [а] (учитель читає).

7. Аналітико-синтетична робота

 (Розгляд предметних малюнків, аналіз звукових схем, звуко-буквені зіставлення. Групування предметів за спільними ознаками:шкільне приладдя).

 -  Розгляньте малюнки у «віночку» на с.39. Назвіть місце звука [а] в кожному слові.  

8. Фізкультхвилинка

Ми метелики чудові,

Маєм крильця кольорові,

Над квітками ми літаємо,

Втоми ми не знаємо.

Пташки ми злякалися,

Під квітку заховалися.(Слайд 5)

 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

image_781141.jpgУчитель. Сьогодні до нас на урок завітала Мудра тітонька Сова і принесла лист із цікавими завданнями.

 

 

  1. Розгляньте ілюстрацію.  Яка квітка зображена?

А

 

 

 

 

А

            

 

      (Айстра)

 

 

   2. Звуковий аналіз слова “айстра”(Слайд 6)

  • Вимовте чітко слово. Визначте кількість складів у слові.
  • Визначте наголошений склад.
  • Визначте кількість голосних у слові. Назвіть їх.
  • Вимовте слово ще раз. Де  ми чуємо звуки [a] у слові?
  • Моделювання слова «айстра».

  3. Вивчення вірша

Айстри ранком сумували,

Що дощі на них не впали.

Алла айстри поливала,

Щоб вони не сумували.

4. Гра “Склади букет” (Слайд 7)

  • Зберемо букет із квітів, у назвах яких є звук [a]. (На екрані комп’ютера – макет вази, навколо нього – зображення квітів: мак, айстра, троянда, ромашка, тюльпан, барвінок, чорнобривці). Спочатку назвемо квіти, у назві яких звук [a] чуємо на початку, далі – в середині, потім – в кінці.

5.Читання букви  на дошці з різною інтонацією та забарвленням

А! – коротко, уривчасто.

А-а – з почуттям турботи (колискова)

А-а-а – з почуттям тривоги.

А-а-а-а – з почуттям болю.

6. Робота З ПК

Вправи на розрізнення букви, складів та слів з буквою «А» серед інших.

 

 

Слайд №8. Знайдіть серед інших букв букву «А». Скільки їх?

О

А

У

О

А

І

А

А

О

А

Е

А

И

А

А

У

 

Слайд 9. Знайдіть серед поданих складів склад з буквою «А». Хто може його прочитати? Скільки таких складів серед інших?

МА

ВИ

ЛО

МА

НУ

МА

СЕ

МА

ВО

ДІ

МА

ТУ

ЛЕ

РО

МА

МА

 

7. Гра «Впіймай звук».Знайдіть слова з буквою «А» (учні плескають в долоні).

У чарівнім звуків світі,

 Проживають в алфавіті,

 Букви…, що їх позначають,

Їх читають і вивчають.

Бо якщо їх всіх не знати,

Не навчишся ти читати.

 І тому почнем з початку,

 В алфавітному порядку.

Буква „А” завжди найперша,

 І її неперевершать,

 Інші звуки голосні,

З ранку, вдень, чи у ві сні,

 Сміємося, чи ридаєм,

Букву „А” ми вимовляєм.

 

8. Робота над віршем В. Каменчук «Вересень» (с.39)

Читання вірша вчителем

  • Хто прибіг до вутінки у хатку?
  • Про що просило зайченятко?
  • Чому зайченяткові хотілося, щоб не настали сутінки?
  • Розгляньте малюнок. Кого ви на ньому бачите?
  • До кого біжить зайченятко? Де воно біжить?
  • Зайченятко біжить між вересом. Це квіти, які цвітуть у вересні.

 

V. Підсумок уроку

1. Перегляд відео «Урок тітоньки Сови»

2. Ділова гра «Суперечка»

(Учитель наводить твердження, а учні або погоджуються з ним, або ні)

Я стверджую, що звук [a] належить до голосних звуків. (Так)

Я стверджую, що в українській мові 7 голосних звуків. (Ні)

Я стверджую, що у слові “буквар” звук [а] знаходиться у другому складі. (Так)

Я стверджую, що у 1 класі учні добре вивчили звук і букву «А, а». (Так)

  • Молодці! Мені приємно відмітити, що буква «А, а» і звук [а] у нашому класі поселилися надовго.
  • Мудра тітонька Сова задоволена тим, як ви гарно працювали на уроці.

Були активними, старанними, уважними.

 

 

 

 

 

doc
Додано
6 серпня 2018
Переглядів
4624
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку