Тема ВИХОВНОЇ ГОДИНИ: «Що означає бути здоровою людиною.»

Про матеріал

Мета: запобігати шкідливим звичкам, які негативно впливають на здоров'я підлітків; формувати вміння і навички учнів щодо власної безпеки, розуміння відповідальності за власні вчинки та їх наслідки; виховати в учнів бажання зберегти власне здоров'я.

Обладнання та оформлення: брошури, малюнки дітей, записи на дошці.

Вислови:

Перегляд файлу

Тема ВИХОВНОЇ ГОДИНИ: « Що означає бути здоровою людиною.»

Мета: запобігати шкідливим звичкам, які негативно впливають на здоров'я підлітків; формувати вміння і навички учнів щодо власної безпеки, розуміння відповідальності за власні вчинки та їх наслідки; виховати в учнів бажання зберегти власне здоров'я.

Обладнання та оформлення: брошури, малюнки дітей, записи на дошці.

Вислови:

«Бережи одяг, доки новий, а здоров'я — доки молодий».

«Не піддавайся шкідливій звичці!»

«Не спалюй своє майбутнє!»

«У Європі сьогодні курити не модно!»

«Вибирай сам бути здоровим чи курити?»

«Здоров'я не все, але все без здоров'я ніщо»

Сократ

«Кожна людина має свободу вибору. Кожен сам вирішує, курити чи не курити, зміцнювати своє здоров'я фізичними вправами чи рости хирлявим слабаком. Проте правильний вибір може зробити тільки той, хто вже здатний відповідати за свою поведінку, за своє здоров'я та за своє майбутнє взагалі».

(епіграфи записані на дошці)

Вчитель роздає учням брошурки із гаслом « Ні курінню!». На дошці розвішені малюнки учнів про шкідливість куріння.

ХІД

Вчитель. Чи хочете ви бути гарними, щоб все було в гармонії, щоб отримувати насолоду від кожного прожитого дня, щоб бачити світ лише в світлих фарбах, щоб у ваших сім'ях завжди панували радість, веселий настрій, щоб хотілося співати? Одним словом, чи хочете бути щасливими?

Звичайно, хочете. І відомо, що здоров'я це те, без чого людина не може бути щасливою. А чи завжди ми бережемо своє здоров'я, звертаємо увагу на нього. Звичайно ж, ні. Ми буваємо такі заклопотані, що забуваємо про своє головне багатство. Ми з превеликою насолодою можемо з'їсти їжі більше, ніж необхідно, або інколи забуваємо про їжу, не можемо позбутись шкідливих звичок. Ми забуваємо, що спорт — це здоров'я. І список цей можна продовжити.

Тож сьогодні ви маєте нагоду прискіпливіше придивитись до власного здоров'я, вірно оцінити й осмислити все те, що необхідне і корисне вашому здоров'ю.

Здоров'я нації— це показник цивілізованості держави, її соціально-економічного становища. Згідно з резолюцією ООН, здоров'я населення вважається головним критерієм доцільності й ефективності всіх без винятку сфер господарської діяльності.

Визначними показником достатку кожної країни є здоров'я дітей.

За оцінками фахівців, близько 15% хвороб у дорослих є наслідком умов життя в дитячі та молоді роки.

Стало звичним, що людина, яка ніколи не хворіє, безтурботно ставиться до свого здоров'я. Тіло безвідмовно служить, як цілісний механізм, і людина не уявляє, що може бути інакше. Здорові люди сприймають свій стан не задумуючись, так, ніби нічого не може трапитись і ніяка хвороба їх не здолає. А ті, що перенесли якесь серйозне захворювання, як правило, ведуть себе інакше, вони відчувають, то про здоров'я потрібно піклуватися Що ж таке здоров'я?( Відповіді учнів)

(Вчитель аналізує твердження учнів). Всесвітня організація охорони здоров'я прийняла загальне визначення — "Здоров'я — це стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя".

Народна мудрість говорить: "Здоров'я маємо — не дбаємо, а загубивши, плачемо". І саме в цьому твердженні народ влучно показав своє ставлення до здоров'я. Адже людина, прагнучи до самовдосконалення, не може гребувати збереженням, підтриманням, зміцненням власного здоров'я. На що ж, в першу чергу, необхідно звернути увагу? (Відповіді учнів)

Отож ми з вами визначилися, що основою є профілактика — запобігання хворобам, якщо ж вони виникають, вчасне та правильне лікування і, нарешті, зміцнення здоров'я.

  • А яка, на вашу думку, правильна організація режиму дня? (Активне обговорення).
  • Вчитель. Так, це:
  • регулярний сон;
  • особиста гігієна;
  • дотримання основ раціонального харчування і контроль за нормальною вагою тіла;
  • піклування про фізичне здоров'я; відсутність або відмова від звички палити;
  • помірність у вживанні алкоголю, або ще краще відмова від нього;
  • не вживання наркотиків;
  • профілактичні медогляди, що допомагають запобігати хворобам, а в разі виявлення захворювання почати вчасне лікування.

Ось на що ви маєте, насамперед, звернути увагу, складаючи план активного розвитку вашого здоров'я.

Наш народ завжди приділяє здоров'ю значну увагу. Отож, пропонуємо вам конкурс прислів'їв та приказок про здоров'я:

  •          Було б здоров'я, а щастя знайдеться.
  •          Багато спати — добра не знати.
  •          Від радості й старі молодішають.
  •          Від помірної їжі — сила, від надмірної — могила.
  •          Все можна купити, крім здоров'я.
  •          Живи, як треба — лікаря не треба.
  •          Легка вечеря життя продовжує.
  •          Мудрість лікує душі.

Вчитель. Людина в сучасному, технізованому суспільстві змушена шукати засоби опору негативним

впливам, несприятливим ситуаціям, аби зберегти фізичну та психічну рівновагу і життєздатність. Кожен з вас, хто будуватиме майбутнє тисячоліття, повинен виробити свій шлях у житті. А людина в житті може йти двома шляхами: один веде її до здоров'я, другий — від здоров'я.

А як ви вважаєте, яку шкоду здоровю приносить куріння?

(Відповіді учнів)

Вчитель. Все почалося в XV ст., коли Колумб висадився за океаном в далекій і невідомій країні. Там його здивовані матроси побачили схожих на фокусників людей, які згортали з сухого листя трубки, брали їх в рот і підпалювали... Тубільці втягували дим і випускали його назовні... Нещасні нерідко при цьому втрачали свідомість, входили в транс і навіть корчилися як від сильного болю, але, за їх словами, вже не могли жити без цього «табако»...

Всі ми знаємо, що поганий приклад може бути заразливим. Тютюн потрапив спочатку на кораблі Колумба, а потім з легкої руки його матросів — у Європу, де почав поширюватися по будинках і салонах шукачів гострих відчуттів. Втім, швидкому поширенню табакопаління почало сприяти не стільки людська цікавість, скільки жадання наживи і агресивна реклама.

В кінці XVI ст. англійці, сподіваючись на крупні бариші, завезли тютюн в «далеку Росію», але на перших порах вони зазнали фіаско. Через необережність курців в Москві та інших містах Росії почали траплятися пожежі...

Цар Михайло Федорович, побачивши, що справа прийняла настільки неприємний поворот, заборонив тютюн і навіть ввів різні покарання для тих, хто, незважаючи на заборону, продовжує балуватися небезпечним зіллям. Курців почали засилати до Сибіру, найзухвалішим з них виривали ніздрі, як небезпечним злочинцям... І народ був в цьому солідарний з урядом.

Втім, до середини XVII ст.. не лише купці, але й багато державних чиновників зрозуміли, що завдяки торгівлі тютюном можна отримувати немалі гроші... Переслідування курців повсюдно почало сходити нанівець, і, нарешті, зовсім припинилося. Почалося швидке поширення тютюну по всьому світу, процес пішов, незважаючи ні на пожежі, швидке поширення тютюну по всьому світу, процес пішов, незважаючи ні на пожежі, ні на заперечення церкви, ні навіть на явне погіршення здоров'я новоявлених залицяльників заморського зілля. Цар Петро І, наслідуючи приклад європейських королів, високим указом вирішив ввезення тютюну до Росії„оподаткувавши купців величезним митом...

Сьогодні особливо гостро стоїть проблема виховання здорової молоді. Ми добре знаємо, що здоров'я - найбільша людська цінність, яку, на жаль, багато людей починають цінувати та берегти, вже втративши значну частину цього скарбу, підпушеного нам природою. Без здоров'я немає щастя. Іноді учні навмисно все роблять для того, щоб загубити своє здоров'я. Вони набувають поганих звичок, які негативно впливають на них і яких Потім не можуть позбутися, але спочатку вони про це не думають і хизуються перед друзями.. Та тільки чим? Не дуже приємно і навіть шкоди дивишся на таких дітей, знаючи, що через деякий час вони почнуть хворіти і втрачатимуть своє здоров'я. У них уже виробляється звичка. Додаю відомості про звичку(ілюстрації)

Так, звичка — це те, до чого звикаєшся і без чого потім, на жаль, буває важко обійтися. Звички бувають корисні, а бувають і шкідливі. Назвіть, будь ласка, відомі вам хороші звички. (Заняття спортом, шанування старших, читання книг, звички вчасно лягати спати, бути ввічливим, не грубити, не ображати слабких і так далі).

А тепер назвіть погані звички. (Плювати на підлогу, колупати в носі, грубити вчителям і взагалі старшим, палити, лінуватися і робити все не вчасно...) Вірно?

Так чому ж багато людей продовжують триматися за свою незносну звичку? І зрозуміло, що це діти, яким хочеться виглядати старше за свої роки. А дорослі? Якого з них не запитай, майже кожен скаже, що із задоволенням би кинув палити, але признається, що «не може це зробити»... А чи так це насправді? Медики вважають, що наша думка щодо нездатності перемогти погану звичку абсолютно необґрунтовано. Адже якщо, не дай Бог, розвинеться інфаркт міокарду або рак легені, то людина миттю кидає палити. Значить, все ж таки може... Виходить, чекав, коли «грім гряне»? Наукові дослідження показали, що 70% курців за бажання можуть за допомогою вольового зусилля кинути палити, оскільки у них немає сильної фізіологічної потреби в тютюні. А ось 5—10% застарілих курців дійсно потребують допомоги лікарів. Як ви думаєте, наші школярі, що брали участь у тестуванні, відносяться до тих 70%, які безболісно можуть залишити шкідливу звичку, або до 5—10% застарілих курців? Відповідь абсолютно ясна... Отже тут вся справа в характері, вірніше, в його силі. Знайте, що, на думку медиків:

1 цигарка скорочує життя на 15хв;

1 пачка цигарок — на 5 год;

той, хто палить 1 рік, втрачає 3 місяці життя;

хто палить 4 роки — втрачає 1 рік життя;

хто палить 20 років — 5 років;

хто палить 40 років — 10 років.

Давайте докладніше розглянемо приведені дані. Звичайно, вони мають умовний характер. Я абсолютно згодна з тими, хто вважає, що тривалість життя того або іншого курця скоротиться не обов'язково саме на вказане число років. Але щодо того, що скоротиться, можете не сумніватися. До складу тютюнового диму входить більше трьох тисяч шкідливих речовин, причому одне страшніше за інше. Назву деякі з них: нікотин, миш'як, свинець, чадний газ... І багаточисельні хімічні сполуки. 25% цих речовин осідає в організмі курця, 5% залишається в недопалку, 20% згорає, 50% потрапляє в повітря...

Як, на вашу думку, виглядають легені людини після викуреної нею сигарети? (На них залишають свій слід кіптява і дим.)

Це і є ті самі хімічні речовини, які поступово приводять до різних захворювань. За рік їх може осісти в легенях та дихальних шляхах курця до одного літра. Скільки ж сил доводиться витрачати нашому організму на самоочищення.

Скажіть, до яких негативних наслідків приводить попадання в організм людини тютюнового диму? (Відповіді учнів.)

(Доповнення учителя) Так, а ще до негативних наслідків куріння відносяться: неприємний запах з рота, поява кашлю і хрипоти, жовтого нальоту на зубах, послаблення роботи легенів, задишка, серцебиття, передчасні зморшки, блідість, погіршення пам'яті...

Про наслідки куріння можна говорити і детальніше. Вас цікавить, наприклад, чому відбувається погіршення пам'яті? Відповідаю: речовини, що містяться в тютюні, діють ще і на нервову систему. Під його дією вона спочатку збуджується, а потім відбувається реакція гальмування і у людини притупляється свідомість. Крім того, в курців поступово розвиваються легеневі захворювання, які можуть перерости в хронічний бронхіт, астму і, нарешті, туберкульоз і рак легенів. В жінок, що палять, у декілька разів частіше народжуються хворі діти. Курцю важче висиджувати на уроках — потяг до сигарети заважає їм зосередитися...

Втім, деякі з нас, напевно, могли б сказати декілька слів в захист тютюну. Наприклад, серед дівчат існує думка, що хлопці з тими з них, хто палить, починають поводитися більш розкуто, сміливо, легше з ними знайомляться... лише не подумайте, що завдяки сигареті можна знайти якусь особливу чарівливість. Все пояснюється набагато простіше. Сигарета робить дівчину в очах хлопців доступнішої. Більшість же з них не бажають мати супутницю життя, яка палить, і не дивляться на таких серйозно. А насправді: люди, котрі курять, перш за все не впевнені у собі, не вміють протистояти тиску оточуючих. Підлітки починають курити саме для того, щоб відчути себе дорослими, самостійними людьми,

справжніми «суперменами». Основною складовою тютюну є нікотин. Нікотин - це надзвичайно сильна отрута, що діє переважно на нервову систему, травлення, а також на дихальну і серцево-судинну системи. Навіть одна сигарета шкідлива для всього живого. Отже, смерть від нікотину може настати, якщо підліток одночасно; викурить півпачки сигарет, а для дорослої людини смертельна доза — пачка сигарет. Проте відомі випадки смерті навіть від викурювання 2—3 сигарет.

У багатьох країнах світу вирішили не обмежуватися розмовами... Останні роки подекуди навіть почали вводити проти любителів тютюну тій країні, яка проголосила свободу як головну цінність людства — США. Штраф до 3000 дол. чекає кожного, хто надумається закурити в Нью-йоркському ресторані з кількістю місць більше 35...

В Італії останнім часом взагалі кинули палити в суспільних місцях, включаючи ресторани, бари, музеї, не говорячи вже про банки і офісні приміщення. Бояться. Ще б, адже з порушників там стягується штраф до 125 долл.!

В Англії на гроші, які як штраф платить порушник законодавства, можна запросто купити уживаний автомобіль.

У Франції за куріння в ресторанах, кафе і на перонах з недавніх пір доводиться платити настільки ж великі штрафи.

В Данії астрономічно виросли ціни на цигарки.

У Сінгапурі палити на вулицях дозволено, а струшувати попіл ні... Тому, хто впустить коробку з-під цигарок, загрожує штраф в 625 дол.

В Токіо з 2002 р. заборонено палити у всіх суспільних місцях під загрозою величезного штрафу...

Ці заходи по боротьбі з курінням прийняті урядами багатьох розвинених держав. Керівники заводів, банків, офісів, у свою чергу, почали давати надбавку до заробітної плати некурящим співробітникам...

Ось деякі із закликів антитютюнових програм інших країн :

«Не піддавайся шкідливій звичці!»

«Не спалюй своє майбутнє!»

«У Європі сьогодні курити не модно!»

«Вибирай сам — бути здоровим чи курити?»

А які заходи по боротьбі з курінням застосовувалися в нашій країні за останні роки? (На пачках сигарет почали писати про те, що куріння небезпечне для здоров'я, намагаються заборонити рекламу сигарет...)

У нашій країні поки що надана свобода дій продавцям і виробникам сигарет. Реклама вселяє нам, що сигарети — це щось чудове, і пропонує пробувати то один їх сорт, то інший... Ціни на цигарки і сигарети низькі, як ніде в світі. Люди можуть палити навіть при найнижчих доходах, губити при цьому себе і тих, що оточують. Що маємо, не бережемо, втративши плачем...

Той, хто закликає нас до занять спортом, хто учить чистоті і ладу у всьому — ваш дійсний друг. Вчиться говорити «ні» тим, хто пропонує закурити... (Показує плакати про шкоду куріння, намальовані учнями.) Підведемо підсумок нашій бесіді. В світі, за даними ВОЗ, від куріння щорік вмирають 2,5—3 млн. людей, або 1 людина кожні 10 сек. Ми з вами розмовляли, а люди вмирали від свого безвілля і неуцтва. Як же нам з вами бути далі? (Відповіді учнів)

Навряд чи якесь свято, сімейні урочистості або день народження обходиться без чарки спиртних напоїв. Вживання вина, пива чи горілки міцно увійшло в побут і традиції нашого народу. Так що ж таке алкоголь? Харчовий продукт наркотик чи отрута? І перше і друге і третє. Алкоголізм - часте вживання спиртних напоїв. Причини, які спричиняють розповсюдженню алкоголізму безліч.

Алкоголізм спричиняє розвиток тяжкого і небезпечного захворювання - хронічного алкоголізму. Це, як правило, супроводжується суттєвим фахового і професійного рівня, спотвореним життєвих пріоритетів і орієнтирів, руйнуванням особистості і, врешті - решт, соціальною, духовною і психічною деградацією, яка опускає людину на "дно" суспільства і неминуче призводить до загибелі особи. Близько 5% підлітків які почали вживати алкогольні напої в цьому віці, закінчують життя в наркотичному диспансері, психіатричній лікарні або "на вулиці". Вирватись з цього виру дуже важко. Значно легше в нього не потрапити. І це залежить від вас, вашої волі, ваших переконань вашого світогляду.

Вживання і зловживання алкогольними напоями особливо небезпечно в дитячому і підлітковому віці, коли вже завершилося формування організму. У цей період у печінці відсутні спеціальний фермент - алкоголь дегідрогіназа, - який розщеплює етиловий спирт на прості токсичні сполуки.

Вкрай небезпечним є гострі отруєння алкоголем

У наш час, на жаль, багато молоді стають заручниками шкідливих звичок. Паління, алкоголізм, наркоманія...

Чомусь ми не ду­маємо, що можемо стати жертвою цього лиха. Звичайно, яке ж відношення до нас ма­ють телепередачі та газетні статті про підлітків-наркоманів? Це все відбувається з ки­мось іншим, це все не про нас, і, взагалі, це не з нашого життя. Та. мо­жливо, не доведи гос­поди, це станеться з кимось, кого ми добре знаємо: з однокласни­ком, сусідом, і тоді ми зрозуміємо, що могли бути на його місці.

Наркоманія - яви­ще набагато поширеніше, ніж думають люди. Для багатьох наркоти­ки - це найлегший спо­сіб замкнутися, захова­тися, відгородитися від проблем та різних пе­реживань. Вживаючи алкоголь та наркотики, люди думають, що це покращить їм настрій, на якийсь час вони за­будуть про свої про­блеми, але це не так. Це лише ілюзія.

Наркотики діють на людину як депресан­ти. Спочатку людина дійсно відчуває приєм­не розслаблення, та продовжується воно зовсім не довго. Після нього наступає період природного спаду, починається депресія. Людина починає почу­ватися набагато гірше, ніж раніше. Щоб по­збутися цього стану, людині знову треба вжити наркотики, і так виникає замкнуте коло.

Зрозумійте, наркома­нія - це не задоволення, це не приємне проведення часу з друзями, а дуже тяжка хвороба. Хвороба, яка в кін­цевому результаті призво­дить до смерті.

Зробімо висновки. Чи потрібні наркотики людям? Чи потрібно це тобі? Чи потрібно це взагалі? Яка користь від наркотиків?

Отже, давайте скаже­мо наркотикам: "НІ!'

Вчитель. Прочитайте цитату, записану, на дошці: «Кожна людина має свободу вибору. Кожен сам вирішує, курити чи не курити, зміцнювати своє здоров'я фізичними вправами чи рости хирлявим слабаком. Проте правильний вибір може зробити тільки той, хто вже здатний відповідати за свою поведінку, за своє здоров'я та за своє майбутнє взагалі». А що таке здоров'я? Здоров'я —найбільше багатство. Погляньте на це прислів'я: «Бережи одяг, доки новий, а здоров'я — доки молодий». Правильно робить той, хто розумно виконує правила поведінки), а якими слід жити в суспільстві. Бо, поки ти молодий і в тебе здорове ті то, цей дар природи треба берегти. Втратити ж все легко, тільки повернути іноді важко, а то й неможливо. Люди кажуть: «Є каяття, та нема вороття». Пам'ятайте, діти, що рости здоровими і сильними вам допоможуть уроки фізкультури, заняття у спортивних секціях, ігри на свіжому повітрі а найбільше — здоровий спосіб життя. Отож, яке рішення ви приймете? (Учні приймають спільне рішення, яке можна оформити таким чином.)

Вирішили:

постараюсь ніколи не протягувати руку до цигарки;

подумаю про заняття спортом;

постараюся навчитися говорити «ні», коли мені пропонують погане

Вчитель. Відомий основоположник теорії медицини, який жив і працював у стародавній Греції, виділив основні компоненти життя людини, від яких залежить стан її здоров'я: повітря, рух, харчування, сон, емоції.

Спробуйте самі оцінити стан свого здоров'я за цим індивідуальним, тестом (додаток №1). Вчитель. Дорогі друзі! Сьогоднішній наш урок ми присвятили найдорожчому, що є у людини — здоров'ю. А Кодекс здоров'я нашого класу (додаток № 2), який сьогодні виробили ми, нехай буде орієнтиром у вашому житті, завжди дотримуйтеся його і пропагуйте його серед своїх друзів та близьких.

 

 


Додаток №1 ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ТЕСТ "ЗДОРОВ'Я"

1. Ранкова зарядка:
кожен день - 0;

2 рази в тиждень - 5;

не робите -10.

2. Як ви добираєтесь до школи:
громадським транспортом - 5;
машиною -10;

на велосипеді, пішки - 0.

3. Маса тіла:
нормальна - 0;

за кожних 5 кг більше норми - 5.

4. Паління:
не палю-0;

10 цигарок на добу - 5;

 пачка на добу -10.

5. Харчування:

багато масла, яєць, сметани - 5; багато цукру, цукерок - 5; ситна вечеря перед сном - 5.

6. Виробнича гімнастика:
робиться - 0;

без неї - 5.

7. Фізичні вправи:
без них -10;

2-4 год. в тиждень - 5; 8 год. в тиждень - 0.

8. Вживання алкогольних напоїв:
без них - 0;

на свята - 5; систематично -10.

Обробка результатів.

Сума балів 25 і більше визначає здоровий спосіб життя.

Сума 26-50 - спосіб життя досить здоровий, але якщо змінити шкідливі звички, його можна було б покращити.

Сума 51 і більше - неправильний спосіб життя, якнайшвидше потребує зміни звичок.

 

 

 

Додаток 2 КОДЕКС ЗДОРОВ'Я

-Дотримуйся правильного режиму дня.

  • Запобігай хворобам.
  • Займайся вправами і спортом.
  • Не пали, не вживай наркотиків та алкоголю.
  • Правильно харчуйся.
  • Дбай про моральну гігієну. Багато хвороб бере свій початок із душевного стану людини.
  • Гумор - одна з важливих передумов доброго здоров'я.
  • Не забувай, що треба вдосталь спати.
  • Контролюй свою фізичну форму.

 

 

doc
Додано
19 листопада 2018
Переглядів
622
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку