Тема: “Вирощування кристалів в домашніх умовах”.
Прізвище,ім'я автора:
Заклад: Лубенська загальноосвітня школа I-III ступенів №3
Актуальність цієї теми не викликає сумнівів, ми вже не мислимо своє життя без кристалів: ми живемо в теплих будинках, збудованих з цегли та бетону, практично в кожному будинку є телевізори та монітори з рідкокристалічним екраном, у кожного третього є смартфон. Все більшого поширення нанокристали отримують у вигляді композитних матеріалів, елементів комп'ютерної техніки і інших.
Мета роботи: виростити кристали з насиченого розчину мідного купоросу (CuSO4) та з насиченого розчину кухонної солі (NaCl) в домашніх умовах.
Завдання:
• дізнатися, що таке кристали;
• вивчити процес вирощування кристалів;
• провести досліди з вирощування кристалів мідного купоросу та кухонної солі та проаналізувати їх результати.
• встановити досвідченим шляхом вплив такого чинника як температура довкілля на зростання кристалів кухонної солі та мідного купоросу.
• проаналізувати отримані результати.
Метод дослідження: експеримент, спостереження.
Вирощування кристалів – захоплююче та доступне заняття для більшості хіміків-початківців. У ході своєї роботи ми досліджували дуже цікаву властивість кристалів-їх зростання в штучному середовищі.
Для того, щоб виростити кристали з кухонної солі, я підготувала перенасичений розчин:1. Для цього я взяла гарячу воду (t - приблизно 80 ° С) - 600 мл, розчинила у ній кухонну сіль - 200 г і підсипала її доти, поки вона не перестала розчинятися. 2. Пропустила розчин через фільтр в іншу чисту банку. Банку попередньо обдала окропом, щоб не допустити швидкої кристалізації розчину на брудних стінках.
4. Прив'язала до нитки вантаж, опустила їх у розчин.
Перші кристали утворилися на третій день спостережень. В цілому експеримент проводився протягом 10 днів, і в рамках цього експерименту кристали з кухонної солі вдалося виростити при кімнатній температурі.
Для того щоб виростити кристали з мідного купоросу, я підготував перенасичений розчин:1. Для цього я взяла гарячу воду (t – приблизно 80° С) – 300 мл, розчинила у ній мідний купорос – 200г і підсипала його доти, доки він не перестав розчинятися. 2. Після цього я підігріла підготовлений розчин на водяній лазні для того, щоб максимально розчинити мідний купорос. 3. Пропустила розчин через фільтр в іншу чисту банку. Банку попередньо обдала окропом, щоб не допустити швидкої кристалізації розчину на брудних стінках. 4. Отриманий розчин залишила на ніч остигати при кімнатній температурі. 5. За ніч на дні банки утворився полікристал, який я вийняла і використовувала як затравку.6. Затравку прив'язала до нитки, прикріпивши до дерев'яної палички, і опустила її в розчин. Даний розчин я поставила у кімнаті і накрила папером, щоб усередину не потрапили пил або сміття.
Кристал мідного купоросу зростав дуже швидко, але на 9 день зростання кристала припинилося. Весь експеримент зайняв 10 днів.
|
|
|
Для того щоб виростити кристали з мідного купоросу, я підготував перенасичений розчин:1. Для цього я взяла гарячу воду (t – приблизно 80° С) – 300 мл, розчинила у ній мідний купорос – 200г і підсипала його доти, доки він не перестав розчинятися. 2. Після цього я підігріла підготовлений розчин на водяній лазні для того, щоб максимально розчинити мідний купорос. 3. Пропустила розчин через фільтр в іншу чисту банку. Банку попередньо обдала окропом, щоб не допустити швидкої кристалізації розчину на брудних стінках. 4. Отриманий розчин залишила на ніч остигати при кімнатній температурі. 5. За ніч на дні банки утворився полікристал, який я вийняла і використовувала як затравку.6. Затравку прив'язала до нитки, прикріпивши до дерев'яної палички, і опустила її в розчин. Даний розчин я поставила у кімнаті і накрила папером, щоб усередину не потрапили пил або сміття. Кристал мідного купоросу зростав швидко, але на 9 день зростання кристала припинилося. Весь експеримент зайняв 10 днів.
|
При виконанні цієї роботи ми з'ясували, що світ кристалів гарний та різноманітний. Кожен його представник унікальний за своїми властивостями, розмірами та особливостями будови. Крім того, що кристали красиві, вони відіграють важливу роль у житті людини. У ході роботи ми досліджували дуже цікаву властивість кристалів-їх зростання у штучному середовищі.
Висновок: при сприятливих умовах кухонна сіль, мідний купорос набувають форми кристалів; кристали різних речовин мають різну форму; кристали різних речовин мають різні властивості (одні кристали фарбуються, інші – безбарвні; одні кристали ростуть добре, інші – гірше); швидше і легше кристал росте тоді, коли в насичений розчин міститься кристал-«затравка». Світ кристалів – дивовижний та багатогранний. Я у своїй роботі вивчив лише малу його частину, і, сподіваюся надалі продовжити свої дослідження у цій галузі.