Тема: Вода як розчинник. Приготування та вивчення розчинів. Розчини у природі, побуті та організмі людини

Про матеріал
Конспект уроку для інтегрованого курсу " Пізнаємо природу". який вивчається у 5 класі
Перегляд файлу

Урок №15

Тема: Вода як розчинник. Приготування та  вивчення розчинів. Розчини у природі,  побуті та організмі людини.

Мета:  - з'ясувати значення води як розчинника, ознайомити з поняттями  такими, як «розчинні та не­роз­чинні речовини», розширити поняття про воду як розчинник, про розчинність речовин та значення розчинів та води в природі ; 

- формувати вміння готувати та розрізняти розчини, користуватися розчинами у природі та побуті, розвивати спостережливість та пізнавальний інтерес, дослідницький підхід до вивчення природних явищ, продовжувати формувати вміння працювати в групі, виділяти основну думку та висловлювати думку групи; 

- виховувати бережливе ставлення до води, екологічної культури, прагнення берегти природні багатства.

Обладнання та матеріали: підручник, 5 склянок з холодною та гарячою вода, сіль, сода, пісок, чорний перець, рослинна олія, пакетик чаю, смайли,

 

Базові поняття та терміни: розчин, розчинні та не­роз­чинні речовини, розчинення речовин, швидкість розчинення речовин, насичені розчини, ненасичені розчини.

 

Методи навчання: інтерактивні, пояснювально-ілюстративні — бесіда, розповідь; репродуктивні, проблемні, творчі.

 

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

  • Слово вчителя : «Американський винахідник Генрі Форд сказав:

Зібратися разом - це початок,

Триматися разом - це прогрес,

Працювати разом - це успіх!

Ми зібралися,тримаємося разом і починаємо працювати. Бажаю успіху!»

 

 

 

  • Вправа « З яким настороєм я розпочинаю урок»

( На початку уроку для кожного учня роздаються «смайлики» з різним настроєм. Учні мають вибрати той «смайл» який описує його настрій на даний момент та розташовує відповідний смайл на дошці( якщо мала кількість учнів в класі) або на краю парти ( якщо багато учнів в класі, щоб не витрачати багато часу на дану вправу)(додаток 1)

 

  • Гра « Створюємо настрій»

 

Відчуємо себе часточками колективу, краю, держави, Всесвіту і скажімо собі:

 

Я прийшов на урок для чого щоб …

На уроці потрібно бути … (яким саме?)

На уроці я  готовий до … (чого?)

 

ІІ. Актуалізація навчальної діяльності

 

  • Вправа « Що я знаю про воду?»

(Для даної вправи необхідний м’ячик або інший предмет, який можна  передавати по колу. Вчитель задає перше запитання для одного з учнів і дає в руки м’ячик. Учень, який дав відповідь , задає своє запитання, яке стосується теми вода для однокласника/однокласниці і так по колу. Достатньо декілька запитань.)

Орієнтовні запитання для вправи:

- до якої частини природи ( живої чи неживої) належить води?

- найбільші водні об’єкти нашої планети (показати на карті)

- які види водойм у нашій місцевості?

- якого кольору вода?

- чи має вода запах?

- які властивості має вода?

 

IІІ. Мотивація навчальної діяльності.        (Вчитель бере 2 склянки з водою і в одну насипає цукор, а в іншу додає олію і просить учнів описати, що вони зараз спостерігають)

Діти, сьогодні на уроці ми дізнаємося чому ж цукор розчинився, а олія – ні. Як ви здогадалися, сьогодні на уроці ми будемо з'ясовувати чому одні речовини розчиняються, а інші - ні

ІV. Повідомлення теми та мети уроку.

 Отже, тема нашого уроку « Вода як розчинник. Приготування та  вивчення розчинів. Розчини у природі,  побуті та організмі людини».

Мета уроку з'ясувати значення води як розчинника, ознайомити з поняттями  такими, як «розчинні та не­роз­чинні речовини», розширити поняття про воду як розчинник, про розчинність речовин та значення розчинів та води в природі.
Перед нами поставлені такі завдання : з 'ясувати, що таке розчин, розчинні та не­роз­чинні речовини, розчинність речовин, швидкість розчинення речовин, насиченні та ненасичені розчини.

V. Вивчення нового матеріалу.

  • Розповідь вчителя (підручник ст.57-58, мал. 64).

 


 

 

  • Проведемо декілька дослідів щоб з'ясувати, які речовин  є розчинні та нерозчинні у воді. (сода, сіль, перець , пісок і тд)
  • Проведемо дослід розчинення цукру у холодній та гарячій воді, щоб з'ясувати , чи впливає температура на швидкість розчинення речовин.
  • Проведемо дослід , щоб зрозуміти, які розчини є насичені та ненасичені. Дослід розчинення цукру в чаї .(Розчини бувають насичені та ненасичені. Якщо розчинена речовина у воді вже не розчиняється (приклад з чаєм з великою кількістю цукру) то розчин насичений. До тих пір поки цукор буде розчинятися у воді розчин буде ненасиченим.)

 

  • Розповідь вчителя про розчини в природі та житті людини ( підручник ст.60).

 

 

 

 

 

 

 

 

VІ. Закріплення нового матеріалу.

  • Вправа «Закінчити речення»
    1. Речовини, які розчиняються у воді називають…(розчинними).
    2. Речовини, які не розчиняються у воді…(нерозчинні).
    3. Вода у розчині називається…(розчинником).
    4. Речовина у розчині називається…(розчиненою речовиною).
    5. Якщо кількість речовини у розчині мало, то розчин називають…(розбавленим).
    6. Якщо речовина у воді вже не розчиняється, то розчин називають…(насиченим).

 

  • Фізкультхвилинка

 Руки в сторони та вгору —

 На носочки піднялись.

 Підніми голівку вгору —

 Й на долоньки подивись.

 Присідати ми почнемо,

 Добре ноги розімнемо.

 Раз — присіли, руки прямо.

 Встали — знову все так само.

 Повертаємося вправно,

 Все виконуємо гарно.

 Вліво-вправо повернулись

 І сусіду усміхнулись.

VІІ Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.

  • Гра « Так-ні»

1. Усі речовини добре розчиняються у воді.

2. При збільшенні температури розчинність речовин збільшується.

3. Вода, цукор, пісок – добре розчиняються у воді.

4. Крейда, сода, пісок – у воді не розчиняються.

5. Щоб швидше розчинити сіль, її треба подрібнити.

6. Щоб швидше розчинити цукор, воду треба нагріти.

7. Питна вода блакитного кольору, кисла на смак.

8. Та речовина, яка розчиняється у воді називається розчинником.

VІІI. Підсумки уроку.

  • Прийом « Рефлексія»
  1. На сьогоднішньому уроці я дізнався(-лась)…
  2. На уроці мені особливо сподобалося….
  • Вправа « З яким настроєм я йду з сьогоднішнього уроку»
  •  ( учні демонструють той смайл, який відповідає їх настрою на завершення уроку)(додаток 1)
  • Оцінювання навчальних досягнень учнів.

 

Список використаних джерел:

  1. Д.Біда, Т. Гільберг, Я. Колісник. Пізнаємо природу. Підручник інтегрованого курсу для 5 класу закладів загальної середньої освіти. – К:.Генеза, 2022р. – 257с.
  2. Вивчення природознавства  - [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://sites.google.com/site/vivcennaprirodoznavstva/materiali-do-urokiv/fizkulthvilinki
  3. Дистанційні уроки за підручником “Я досліджую світ” для 4 класу (О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко) - [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://svitdovkola.org/4/lessons/24.5
  4. Розвиток дитини - [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://childdevelop.com.ua/practice/experiments/7136/

 

Додаток 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
28 лютого 2023
Переглядів
1762
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку